Biegunka u niemowlaków karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym – jak sobie z tym poradzić?

dziecko karmione piersią biegunka

Biegunka, zwłaszcza u niemowlaka, jest skrajnie niebezpieczna. Nie ważne więc, czy jej powody są błahe, czy też nie, w niektórych przypadkach biegunka niezależnie od powodu może doprowadzić do poważniejszych w skutkach objawów. Jak poradzić sobie z biegunką u niemowlaka?


Sama kupa u niemowlaka to prawdziwe źródło informacji o jego stanie zdrowia – tak ważne jest więc, by ją obserwować. Jest to o tyle istotne, że samo dziecko nie ma jak nas poinformować o tym, że coś jest nie tak, a sam płacz może, ale zupełnie nie musi być związany z problemami zdrowotnymi dziecka.

Biegunka u niemowlaka karmionego piersią – jak ją rozpoznać?

Sam sposób karmienia dziecka jest o tyle istotny, że w zależności od tego, czy jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym, wpływa to znacząco na stolec dziecka, w tym również na jego wygląd. 


Jeżeli dziecko karmione jest piersią, to wygląd stolca dziecka, nawet w przypadku biegunki, nie będzie bardzo się różnić od stolca standardowego i zdrowego. W tym przypadku interesuje nas, jako rodziców, ilość stolców oddawanych przez dziecko w ciągu doby. Jeżeli dziecko karmione jest piersią, to zakłada się, że 10 kup na dobę lub więcej to powód do niepokoju i diagnozowanie biegunki. 


Co istotne, biegunka łączyć się może z innymi objawami, stąd warto postarać się zauważyć, czy zwiększona liczba wypróżnień nie łączy się z gorączką lub stanem podgorączkowym, płaczliwością dziecka czy wzdętym brzuszkiem niemowlaka. Dodatkowo istotny jest też sam zapach stolca. Powinien być on niemal niewyczuwalny u dziecka karmionego piersią, jeżeli jednak zapach jest ostry, wyrazisty, to również może wskazywać na problem z biegunką.


Zaniepokoić nas powinna oczywiście krew obecna w stolcu, jeśli jednak kupa jest znacznie rzadsza, niż zazwyczaj, lub wręcz pojawia się w niej woda, czym prędzej powinniśmy skonsultować się z lekarzem pediatrą – mogą być to objawy biegunki, a ta u noworodka może szybko doprowadzić do odwonienia.

Co może być przyczyną biegunki u niemowlaka?

Do najczęstszych powodów biegunki u niemowlaka zalicza się nietolerancje pokarmowe, alergie pokarmowe, infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne, zakażenia pasożytnicze oraz, co dla wielu zaskakujące, ząbkowanie dziecka.


W przypadku nietolerancji i alergii warto zwrócić uwagę, czy matka ostatnio spożywała inny pokarm, niż zazwyczaj. Jeśli tak, warto odczekać, spożyć go znowu i zobaczyć, czy problem się powtórzy. Sytuacja taka powinna mieć również miejsce, gdy rozszerzamy dietę dziecka i pojawi się problem biegunki. Wtedy również powinniśmy za jakiś czas spróbować podać go ponownie i zobaczyć, czy problem się powtórzy.


W przypadku zakażeń najczęściej są to rotawirusy, które prowadzą do grypy żołądkowej. Ona jest skrajnie niebezpieczna dla dziecka tak małego, dlatego warto zainwestować w szczepionkę przeciwko rotawirusom – nie jest ona jednak refundowana, musimy za nią zapłacić sami.

Biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym – jak ją rozpoznać?

U dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, stolec staje się znacznie szybciej znacznie twardszy, a dziecko wypróżnia się rzadziej. Oznacza to, że w przypadku takiego karmienia, standardem jest stosunkowo twardy stolec i 3 wypróżnienia dziennie. Jak widać, różni się to znacznie od dziecka karmionego piersią, gdzie standardem jest stolec rzadki i 7 wypróżnień dziennie. Jeżeli u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym pojawi się stolec taki, jaki powinien pojawiać się, ale u dziecka karmionego piersią, to znaczy, że mamy do czynienia z biegunką, chociaż w innej sytuacji ta ilość i konsystencja stolca byłaby zupełnie normalna.


Przyczyny biegunki w przypadku karmieniem mlekiem modyfikowanym, są takie same, jak te przedstawione powyżej, jednak dochodzi do nich jeszcze jedna – alergia lub nietolerancja dziecka na daną mieszankę. Jeżeli biegunka pojawi się w momencie, gdy podaliśmy dziecku inną mieszankę, a do tego nie ma innych objawów, jak gorączka, to najprawdopodobniej powodem jest właśnie dana mieszanka. Zdarza się, że trzeba sprawdzić nawet kilka mieszanek, by wybrać taką, która będzie odpowiednia.

 
Sprawdź produkty marki BioGaia →https://biogaia.pl

Jak poradzić sobie z biegunką u niemowlaka?

Najważniejsze jest to, aby nie doprowadzić do odwonienie dziecka. Jeżeli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy, nie podajemy mu jeszcze, zgodnie z WHO, ani wody, ani herbatek. Nawadnianie opieramy na mleku, warto jednak robić pomiędzy kamieniem odstępy a dziecko karmić często, bowiem mleko na początku jest bardziej wodniste i lepiej nawadnia organizm dziecka.


Powyżej 6 miesiąca życia możemy dziecku podawać wodę, słabe herbatki czy wodę wzbogaconą o odpowiednie dla tak małych dzieci, elektrolity.

Pamiętajmy, że biegunka bywa bardzo niebezpieczniej, a więc gdy nie mija, albo łączy się np. z wymiotami, warto szybko skonsultować się z lekarzem – stan taki może zakończą się nawet hospitalizacją, nie można więc go bagatelizować.

W trakcie biegunki warto zadbać też o organizm naszego maluch, wzmacniając mikroflorę układu pokarmowego, najlepiej za pomocą probiotyków. W tym przypadków warto wybrać takie, które są bezpieczne już od 1 dnia życia dziecka. W przypadku wątpliwości warto również skonsultować się z naszym lekarzem pediatrą.

 

#materiałsponsorowany