Jak wybrać buty narciarskie?

 

Buty narciarskie stanowią jeden z podstawowych elementów stroju narciarskiego. Bez nich nie ma możliwości komfortowej i bezpiecznej jazdy. Wybór odpowiedniego modelu jest o tyle ważny, gdy dokonują go początkujący narciarze. Odpowiedni model pomoże w doskonaleniu niedawno nabytych umiejętności. Na więc należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędów?

Dlaczego warto kupić własne buty narciarskie?

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na nartach, bardzo często wychodzą z założenia, że nie ma potrzeby na początku kupować butów. Kupują więc ubrania oraz narty, a buty wypożyczają na stoku. Jest to niestety najczęstszy błąd początkujących narciarzy. Bo właśnie buty, a nie narty, warto mieć zawsze swoje. Stopa w sposób naturalny dopasowuje się do butów. Buty wykorzystywane przez wiele osób naturalnie, że nie będą idealnie pasowały. A przecież od tego zależy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy na nartach.

 

Jak wybrać buty narciarskie dla początkujących?

- FLEX

Buty narciarskie różnią się między sobą twardością, określaną mianem FLEX. Parametr ten wyrażany jest współczynnikiem liczbowym w zakresie od 40 do ponad 140. Im większy FLEX tym cholewa buta jest twardsza i potrzeba większej siły, aby ugiąć taki but. Buty z najwyższym współczynnikiem powinny być wybierane przez doświadczonych narciarzy. Dla początkujących polecane są niższe i środkowe przedziału np. 80. Dokładne określanie współczynnika jest możliwe po analizie wagi oraz budowy narciarza. Osoby o dużej masie ciała, wysokie będą odczuwać inną twardość buta niż te z niższym wzrostem i mniejszą wagą.

- Rozmiar buta

Buty powinny oczywiście być prawidłowo dobrane pod względem rozmiaru. Długość stopy mierzymy specjalną miarką w sklepie bądź też w domu metodą kartki i ołówka. Dobierając rozmiar buta, musimy znać odległość między najdłuższym palcem stopy a piętą. Niektórzy radzą, aby zakupić buty o rozmiar bądź dwa większe, tak, aby można było zmieścić grubą skarpetę. Nie jest to jednak do końca dobre rozwiązanie, każdy dodatkowa przestrzeń w bucie powoduje, że jest on mniej wyczuwalny przez samą stopę. Gorzej możemy czuć narty, co znacznie przełoży się na samą jazdę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup butów narciarskich o wkładce o 5 mm dłuższej od długości stopy.

Ważna podczas doboru rozmiaru buta jest też szerokość stopy. Określa się ją parametrem LAST. Dla początkujących najlepiej wybrać buty, które będą dokładnie odpowiadały szerokości stopy bądź będą o jeden rozmiar szersze. Szersze buty narciarskie dają jednocześnie więcej przestrzeni dla stopy oraz stawu skokowego. To może uchronić przed negatywnymi skutkami groźnych upadków. LAST butów narciarskich dzieli się na 5 wariantach. Dla początkujących polecany jest wariant juniorski, standardowy bądź szeroki.