Zegarek automatyczny czy kwarcowy – który wybrać?

 

Zegarki już dawno przestały służyć tylko i wyłącznie do pomiaru czasu, stając się oryginalnym dodatkiem do każdej stylizacji. Nie tylko różnią się między sobą desingiem, funkcjami czy materiałem, z jakiego zostały wykorzystane, ale również zastosowanym mechanizmem. Zastanawiając się nad zakupem zegarka, trzeba podjąć decyzję co do napędu. Podpowiadamy, czy warto wybrać mechaniczny, a może automatyczny.

Mechanizm, czyli serce zegarka

Mechanizm pozostaje ukryty pod tarczą zegarka i jest niewidoczny gołym okiem, mimo to decyduje o dokładności wskazywanej godziny. Wpływa również na awaryjność danego modelu. Decydując się na zegarek w cenie kilkuset złotych, chcemy przecież, aby posłużył nam na długie lata. Podobnie gdy zegarki męskie czy damskie wybieramy jako  prezencie dla drugiej osoby.  Zawsze niezbędna jest wiedza w zakresie działania poszczególnych mechanizmów. To pozwoli ocenić obiektywnie jakość zegarków  i ich ceny. Mechanizm warunkuje również sposób konserwacji oraz sposób obsługi danego modelu. Warto jednak pamiętać, że nie ma rozwiązania, które pozbawione jest wad. Zarówno mechanizm automatyczny, jak i kwarcowy posiada swoje zalety oraz wady.

 


Zegarek automatyczny

Działanie tego modelu zależne jest od ruchu. Rotar, zwany wahnikiem, naciąga sprężynę napędową, która wprawia wskazówki w ruch właśnie pod wpływem ruchu nadgarstka. W ciągu dnia wykonujemy różne czynności, w których nasza ręka się porusza. Dzieje się to mimowolnie i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że to wprawia w ruch urządzenie.

Zegarek automatyczny charakteryzuje się płynnym i jednostajnym ruchem wskazówek. Tak zegarek nie wymaga baterii, ale musimy często go używać. Jeśli mamy kilka zegarków i jest to nie możliwe, warto zastanowić się nad zakupem rotomatu – urządzenia, które będzie wprawiało zegarek w ruch, imitując poruszanie ręką, w czasie go nie będziemy nosili czasomierza. Zegarek automatyczny posiada rezerwę chodu, jeśli ją przekroczymy zegarek, po prostu przestanie działać i będziemy musieli go nakręcać u zegarmistrza. Warto więc o tym pamiętać, jeśli decydujemy się na zakup zegarka automatycznego.

 

Zegarek kwarcowy

Mechanizm kwarcowy zegarka nie jest tak wymagający jak w przypadku zegarka automatycznego. Nie potrzebuje on nakręcania, gdyż działa za sprawą baterii. Wadą jest fakt, że baterię trzeba co jakiś czas wymieniać, ze względu na swoją ograniczoną żywotność. To wymaga wizyty u zegarmistrza. Mogą leżeć i kilka miesięcy w pudełku i nic mu się niestanie.

Tego typu czasomierze są też dużo tańsze i nie wymagają rotomatu. Można je kupić w bardzo korzystnych cenach. Każdy znajdzie coś dla siebie wśród dostępnych na rynku kolekcji charakteryzujących się unikalnymi designami czy precyzją wykończenia.