Projekty domów parterowych - wady i zalety

Projekty domów parterowych idealnie wpisują się w potrzeby zarówno rodziny z dziećmi, jak i osób starszych. Cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Idealnie sprawdzą się w przypadku osób, które nie mogą wchodzić po schodach bądź zwyczajnie tego nie lubią. Za domami parterowymi przemawiają również liczne walory użytkowe. Sprawdźmy, kiedy warto zdecydować się na dom parterowy i jakie są wady, zalety takiego rozwiązania.

Projekty domów parterowych tanie w budowie i eksploatacji

Wybór projektu domu musi być dobrze przemyślany. Nie chodzi tylko tutaj o estetykę, ale również o potrzeby przyszłym mieszkańców, warunki zabudowy oraz kształt i wielkość działki, jaką dysponujemy. Wybór jest naprawdę duży: po domy piętrowe, te z poddaszem użytkowym czy też domy parterowe. Parterówki bardzo często są wybierane zw względu na koszty. Budowa domu parterowego jest tańsza w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Nie ma potrzeby budowy schodów, których wykończenie jest bardzo kosztowe. Nie stawia się dodatkowych ścian na piętrze i nie zalewa dodatkowego stropu.

Wzniesienie takiego budynku jest szybsze i o wiele łatwiejsze w realizacji. Wszystko przecież mamy na jednym poziomie. Z pewnością to minimalizuję ryzyko popełnienia błędów podczas budowy. Dużo mniejsze obciążenie budynku sprawia też, że nośność ścian konstrukcyjnych będzie mniejsza.

Bogata oferta domów parterowych

Projekty domów parterowych wbrew pozorom nie wyglądają jednostajnie. Prezentują różne style i metody budowy, począwszy od tradycyjnych budynków z dwuspadowym dachem, a skończywszy na modernistycznych, nowoczesnych bryłach. Tara wychodzący na ogród, duże przeszklenia, ciekawe wykończenia elewacji – pozwalają na zyskanie dużej przestrzeni, która zachwyca i Inspiruje.

Dom parterowy charakteryzuje się wyższym poziomem bezpieczeństwa w porównaniu z innymi rodzajami domów. Nie ma schodów, nie trzeba po nich wchodzić. Poprawia to codzienny komfort użytkowana budynku. Okna znajdują się dość nisko, brak jest więc ryzyka upadku z większej wysokości. Ten fakt z pewnością docenią osoby starsze, niepełnosprawne, a także rodzice małych dzieci. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie więc łatwo się przemieszczań. Znacznie ułatwia to też kontrolę rodziców nad dziećmi.

Projekty domów parterowych są idealne dla osób, które pragną bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Wystarczy wyjść na taras czy werandę, aby w ciągu kilku sekund znaleźć się we własnym ogrodzie. Nie też problemu z dźwiękami dobiegającymi z górnej kondygnacji. W przypadku domów piętrowych jest to dość duża wada, zwłaszcza gdy z domu korzysta kilka osób. W przypadku parterówki  z łatwością można wydzielić strefę dzienną oraz nocną, która zapewni duży komfort użytkowania całego domu.

Projekty domów parterowych bywają wymagające

Projekt domu parterowego nie ma racji bytu na małych działkach budowlanych czy też powierzchniach o nietypowych kształtach. Nie poleca się też budowy na tzw. parcelach, które mają kształt kwadratu.  Działka musi posiadać odpowiednią powierzchnię i kształt, zwłaszcza że wszystkie pomieszczenia użytkowe znajdują się na jednej powierzchni.

Problemem może być też odpowiednie oświetlenie pomieszczeń, które zlokalizowane są we wnętrzu domu. Nie ma szans, że dotrze do nich naturalne światło słoneczne. Ważne jest, aby w projekcie stosować dodatkowe świetliki dachowe, przeszklone ściany czy inne niestandardowe rozwiązania. Jeśli decydujemy się na dom parterowy, warto więc wybierać takie projekty, który odpowiednio przemyślane. Duży propozycji znajdziemy na stronie: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html

Ważna jest również kwestia zapewnienia intymności. Wnętrze domu bardzo często jest bezpośrednio widoczne z ulicy. Można temu zapobiec, wybierając zasłony, żaluzje czy odpowiednie ogrodzenie. Wiele osób posiłkuje się roślinnością, która nie dość, że pełni naturalną barierę ochronną, to świetnie wygląda wokół domu.

Decydując się na dom parterowy, warto też zwrócić uwagę na minimalizację kosztów ogrzewania. W projekcie musi być sprytnie rozwiązany problem z większą powierzchnią ścian zewnętrznych oraz z bezpośrednim sąsiedztwem dachu, przez który może uciekać ciepło, tak aby zapewnić jak największy komfort cieplny mieszkańcom.