Gry planszowe dla 4 latka - najciekawsze propozycje

Przeciętny czterolatek umie już naprawdę sporo, jeśli chodzi o podstawowe umiejętności  manualne. Mimo że nadal ulubioną zabawą jest bieganie, skakanie i ganianie za piłką, to również dobry czas, aby zainteresować dziecko grami planszowymi. Gry planszowe dla 4 latka nie powinny być jednak zbyt trudne i skomplikowane. Nie łudźmy się, że nasza pociecha zainteresuje się czym, co będzie wymagało od niej dużego skupienia i koncentracji.  Poniżej kilka propozycji, które sprawdzą się idealnie.

Gry planszowe losowe

Zdecydowanie dla 4 latka polecamy gry planszowe na zasadach losowości. Zasady są bardzo proste. Każdy gracz wybiera swój pionek w określonym kolorze i przesuwa się po planszy według liczby oczek, które wskaże kostka. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety. Ogromną zaletą gier planszowych losowych jest kształtowanie koncentracji u dziecka. Maluszek ćwiczy również liczenie, nabywając podstawową wiedzę matematyczną i uczy się zdrowej rywalizacji. Wbrew pozorom gry planszowe dla 4 latka mają rozwiniętą fabułę. Możemy wyruszyć do lasu w poszukiwaniu grzybów. Ścigać się po drogach w wyścigu rajdowym lub  wędrować do babci razem z Czerwonym Kapturkiem. A to tylko niektóre z propozycji. Ogromną zaletą gier losowych jest to, że można w nie grać całą rodziną. 

gry planszowe dla 4 latka

Domino – gry planszowe dla 4 lata

Domino to must have zestawienia,  a to za względu na stopień trudności i gwarancję dobrej zabawy. Gra polegająca na dopasowaniu elementów z tym samym obrazkiem. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się swoich kamieni, bo tak w domino nazywają się karty z obrazkami. Czterolatek z tym zadaniem poradzi sobie idealnie. Gra zapewnia świetną zabawę zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci.  Domino dominu nie równe, więc jest w czym wybierać. Dużą popularnością cieszą się domina ze zwierzętami, dinozaurami, owocami czy zawodami. Niemal każdy producent gier ma tę grę w swojej ofercie.

Loteryjka obrazkowa

Gra rządzi się podobnymi zasadami co domino. Dziecko musi odnaleźć określony element na wspólnej planszy. Dzięki temu czterolatek ćwiczy spostrzegawczość, świetnie się przy tym bawiąc. Loteryjki posiadają różne stopnie trudności, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej grafiki. Dla dziecka rozpoczynającego swoją przygodę z grami planszowymi warto na początek wybrać grę, która ma proste i czytelne rysunki. Potem w miarę zaawansowania można wybrać już te, które wymagają większych umiejętności. Zaletą gry jest różnorodność fabuły. Jestem pewna, że każdy wybierze coś, co będzie odpowiadało zainteresowaniom dziecka.

Gra w nawlekanie

Gra w nawlekanie nie jest klasyczną planszówką. Bliżej jej do tradycyjnej zabawki. Gra składa się z podstawki ze słupkiem.  Do dyspozycji dziecko ma elementy w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach - kólki, kwadraty, koła i trójkąty.  Elementy można nawlekać przypadkowo na słupek, a można to robić  według podobnych wzorów na karcie. Gra rozwija zręczność manualną. Czterolatek zdobędzie umiejętności rozpoznawania poszczególnych kształtów i kolorów.  W zestawie znajdują się 3 słupki, dzięki temu można grać w grę w kilka osób.

Sami widzicie, że można z powodzeniem znaleźć ciekawe gry planszowe dla 4 latka. Wszystkie propozycje, które zaprezentowaliśmy, sprawdziliśmy i możemy z czystym sumieniem Wam polecić.