Jak dbać o paznokcie niemowlaka?

obcinanie paznokci u niemowlaka


Właściwa pielęgnacja noworodka jest istotna dla jego zdrowia i rozwoju. To nie tylko przewijanie czy kąpiel, ale również konieczność obcinania małych paznokci u dziecka. Noworodki przychodzą na świat z długimi paznokciami, jeśli więc ich w porę nie obetniemy, mogą sobie wyrządzić dużą krzywdę, dotkliwie się drapiąc. Doskonale wiemy, że obcinanie małych paznokci na tak delikatnych i malutkich rączkach może być stresujące. Przygotowaliśmy więc kilka praktycznych porad, jak dbać o paznokcie niemowlaka.

Obcinanie paznokci noworodkowi - czy wolno?

Dziecko zaraz po urodzeniu do 28 dnia życia nazywane jest noworodkiem. Co do zasady, noworodkom paznokci się nie obcina. A to wszystko dlatego, że płytka paznokcia w tym czasie jest bardzo delikatna i krucha. Tak, że sama się łamie i odpada. Jeśli zaważamy, że maluszek zaczyna się kaleczyć, warto stosować rękawiczki lub malutkie skarpetki, które włoży się dziecku na rączki. To są jednak tylko zasady. Jeśli rodzic uzna, że paznokcie maluszka są wystarczająco długie i dziecko się drapie, a jednocześnie nie chce krępować jego odruchów rękawiczkami, może po kilku dniach od narodzin obciąć paznokcie.

Jak obcinać paznokcie? 

Paznokcie u niemowlaka możemy obcinać przy użyciu obcinacza lub nożyczek z zaokrąglonymi końcami. Każdy sklep dla dzieci ma je w swojej ofercie. Warto samodzielnie sprawdzić, czym będzie nam wygodniej się posługiwać. Jeśli przypadkiem skaleczysz paluszek dziecka, a może się tak zdarzyć, gdy się nie ma wprawy, należy przemyć ranę solą fizjologiczną i zatrzymać krwawienie jałowym gazikiem. Aby uniknąć takie sytuacji, polecamy cięcie z zachowaniem małego odstępu od skóry. Za krótko obcięte paznokcie u niemowlaka są również niebezpieczne. Lepiej obciąć odrobinę z mało niż za dużo i skaleczyć niemowlę. Starajmy się obcinać, zachowując półokrągły kształt paznokcia, tak aby nie zostawiać zbyt ostrych krawędzi. Warto podczas tej czynności być cierpliwym. Najlepiej wykorzystać czas, gdy dziecko już śpi głębokim snem. Niektórzy polecają również czas bezpośrednio po kąpieli, kiedy to paznokcie są nie tylko miękkie, ale również czyste. Warunek jest tylko jeden. Maluszek musi być spokojny. Ważne jest też pewne trzymanie rączki, tak, aby się ona nie wyślizgnęła w najbardziej nieodpowiednim momencie.
 
podwinięte paznokcie u niemowlaka

W przypadku obcinania stóp niemowlaka przyjmuje się nieco inne zasady. Tę czynność zostawiamy na później, nawet do momentu, gdy dziecko zacznie chodzić. Maluszek nie zrobi sobie przecież krzywdy, a paznokcie same się będą łamać i odpadać. Taka decyzja należy jednak do samych rodziców. Jeśli widzimy, że paznokcie zrobiły się na tyle twarde, że łamią się w sposób bardzo bolesny dla dziecka, nie ma na co czekać tylko działać. Zawsze jednak odpowiednio dobieramy nożyczki do obcinania paznokci u dziecka i obcinany paznokcie u nóg na prosto, aby uniknąć ich późniejszego wrastania. Odpowiednie przycinanie paznokci skutecznie ogranicza nieprzyjemnej dolegliwości takie jak np. wrastanie paznokcia. Paznokcie wrastają tylko wtedy, gdy zostały one przycięte zbyt krótko bądź zostały zbyt mocno zaokrąglone. Wrastająca krawędź paznokcia w skórę powoduje nie tylko obrzęk, zaczerwienienie, ale również ból. 
 

Czym obcinać paznokcie dziecku? 

Wyprawka dla noworodka powinna być wcześniej wyposażona w niezbędne akcesoria do pielęgnacji paznokci. Należy kupić obcinaczkę lub nożyczki. Nożyczki powinny mieć koniecznie zaokrąglone końce, co ograniczy ryzyko przypadkowego ukucia czy skaleczenia. W sklepach znajdziemy również gotowe zestawy do pielęgnacji umieszczone w wygodnych do przechowywania etui. Na początku trudno stwierdzić, czym wygodniej jest obcinać paznokcie u niemowlaka. Polecamy oba te akcesoria, z czasem może się bowiem okazać, że przy większym dziecku przydadzą się nam oba. 
 
łamanie paznokci u niemowlaka

Można też kupić niewielki pilniczek, który będzie niezbędny w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba zaokrąglenia ostrych krawędzi paznokci np. po tym, jak paznokieć się złamie. Warto pamiętać, że nie należy używać u niemowlaka akcesoriów dla dorosłych. Nożyczki dla dorosłych nie są przystosowane do małych paluszków dziecka. Wystarczy spojrzeć na ich długość, która jest wprost nieproporcjonalna do miniaturowej rączki maluszka. Łatwo można go zranić oraz przenieść niebezpieczne drobnoustroje, a nawet doprowadzić do infekcji. Nawet akcesoria dziecięce powinny być od czasu do czasu dezynfekowane, zwłaszcza przed pierwszym ich użyciem. 
 
Sprawdzone zestawy do obcinania paznokci u niemowląt znajdziesz tutaj: https://tamaja.pl/zestawy-do-manicure-dla-niemowlat