Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?


Firmy ubezpieczeniowe przyjmują bardzo dużo zgłoszeń dotyczących zalania mieszkania. Wynika to ze zwykłej chwili nie uwagi lub usterki instalacji wodno – kanalizacyjnej. Zalania w starym budownictwie nie są regułą, coraz częściej dochodzi do nich również w blokach, dopiero co oddanych do użytku. Z pewnością pomocna jest polisa ubezpieczeniowa, z której pokryte zostaną koszty osuszania oraz remontu mieszkania. W wielu przypadkach to właściciel będzie musiał osuszyć lokal po zalaniu. Podpowiadamy, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu krok po kroku
 

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu? 

Ustal przyczynę zalania

Na początku musimy ustalić źródło zalania. Nie ma problemu, gdy jest to pralka czy pęknięta rura w naszym mieszkaniu, zawsze można zakręcić zawór. Gorzej, gdy przyczyna pochodzi gdzieś z wewnątrz np. z sąsiedniego mieszkania, a nikogo nie ma w domu, wówczas musimy się zwrócić o pomoc do administratora. Czasami awaria może postać na kilku pionach jednocześnie. 
 

Zgłoś szkodę 

Jeśli posiadasz polisę, zadzwoń natychmiast do ubezpieczyciela, on podpowie Ci jak udokumentować szkodę. Bez tego nie otrzymasz odszkodowania. Wielu ubezpieczycieli wymaga sporządzenia protokołu szkody spisanego na miejscu zalania. Dokument tworzony jest w obecności administratora budynku, straży pożarnej lub innych specjalistycznych służb. Czasami wymagana jest również wizyta rzeczoznawcy, który zajmuje się profesjonalnym wycenianiem powstałej szkody. 
 

Usuń wodę i inne mokre elementy 

Nagromadzoną wodę po zalaniu musimy w miarę możliwości jak najszybciej usunąć. W przeciwnym razie w ciągu kilku godzin zostanie ona wchłonięta przez podłogę, strop czy ściany, powodując jeszcze większe szkody. Wodę nagromadzoną w podłodze czy ścianach trudno potem usunąć. W wielu przypadkach konieczna jest pomoc firmy specjalizującej się w osuszaniu budynków. Osuszanie mieszkań przy pomocy specjalistycznych urządzeń trwa od kilku do kilkunastu dni w zależności od stopnia zalania. 
 

Susz w sposób naturalny 

W zalanym pomieszczeniu należy zapewnić jak najlepszą cyrkulację powietrza. Tam, gdzie jest to możliwe otworzyć wszystkie drzwi i okna. W okresie jesienno-zimowym może być to jednak problematyczne. Możemy więc skorzystać z wszelkiego rodzaju grzejników, czy to elektrycznych, czy gazowych. Osuszanie naturalne nie zawsze przyniesie oczekiwane efekty, zwłaszcza że wiąże się też z dodatkowymi kosztami. 
 

Wykorzystaj osuszanie mechaniczne 

Jeśli zależy na czasie i szybkich efektach warto połączyć osuszanie naturalne z mechanicznym. Można zainwestować w osuszacz powietrza, ale to koszt powyżej 300 zł i nie zawsze się opłaca. Jeśli kupimy odkurzacz o niskiej wydajności, na efekty będziemy musieli bardzo dużo czekać. Polecamy wynająć specjalistyczną firmę, która profesjonalnie osuszy mieszkania po zalaniu. Fachowy użyją właściwego urządzenia w zależności do stopnia zalania czy wielkości pomieszczenia. Z pewnością podczas osuszania uwzględnią również inne istotne czynniki, o których my moglibyśmy zapomnieć np. grubości, czy rodzaj ścian. 
 

Zainwestuj w ozonowanie 

Nadmierna wilgoć w budynku powoduje, że w ścianach rozwija się pleśń czy grzyby. Warto po skończonym osuszaniu wykonać zabieg dezynfekcji w postaci ozonowania. Ozonowanie polega na nasyceniu murów ozonem. Który działa bakteriobójczo. Niestety nie zrobimy tego sami. Również trzeba by to zlecić specjalistycznym firmom. Osuszanie mieszkania po zalaniu jest niestety dość pracochłonne. Jeśli jednak zostanie wykonane właściwie, możemy być pewni, że nie pojawią się szkodliwe skutki zalania w postaci pleśni czy grzybów. Warto więc dołożyć jak największych starań, aby etap osuszania przebiegł w sposób jak najdokładniejszy.