Maseczka ochronna a maseczka medyczna – czym się różnią?


Pandemia COVID-19 wymusiła konieczność noszenia maseczek w celu ochrony przed wirusami przenoszącymi się drogą kropelkową. Ludzie z konieczności zdrowotnych noszą maseczki. W sklepach dostępne są różne rodzaje maseczek, nie wszystkie jednak będą miały taką samą skuteczność. Sprawdźmy, czy się różni maseczka ochronna a maseczka medyczna. Czy można te dwa określenia używać zamiennie do każdego produktu, który chroni przed zakażeniem?

Maseczka ochronna 

Maseczka ochronna, to ta, która chroni przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami np. dymem. W tej kategorii będą się mieściły również maseczki przeciwpyłowe. Mogą być jednorazowe bądź wielorazowe. Maseczki bawełniane również będą zaliczane do maseczek ochronnych, mimo że są najmniej efektywne. Te bardziej rozbudowane są wyposażone w filtr HEPA czy N. Maski z filtrami HEPA wyłapują takie cząsteczki zanieczyszczeń jak pył PM10, lecz nie sprawdzą się w przypadku koronawirusa. Posiadają mikro otworki, przez które może dostać się wirus.

Maseczka medyczna 

Maseczki medyczne używane są przez personel medyczny. Nazywana jest również maską chirurgiczną czy też higieniczną. Osoba, która nakłada taką maseczkę, chroni inną przed zakażeniem. Nie od dziś bowiem wiadomo, że każdy człowiek w swoim organizmie zawiera określone bakterie i drobnoustroje. W przypadku, gdy druga osoba na osłabiony system odpornościowy, a dzieje się tak np. w trakcie operacji, może dojść do zakażenia i rozwoju groźnej choroby czy innych powikłań. Maseczka medyczna podlega certyfikacji (certyfikat CE). Oznacza to, że musi spełniać określone standardy (EN14683 współczynnik BFE). Same maseczki medyczne m.in. dlatego dzielone są na różnego rodzaju typu. Występuje typ I, Typ IR, Typ II czy Typ IIR. Ma to związek z intensywnością filtracji bakterii.

Maska ochronna a maska medyczna – różnice 

Główną różnicą obu tych rodzajów maseczek jest ich przeznaczenie. Maska medyczna z racji szczególnego użytku powinna spełniać określone wymogi. Wyrób podlega zgłoszeniu do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Maski różnią się wymaganymi normami, jakie muszą spełniać. Norma EN14683 odnosi się do maseczek medycznych. Natomiast EN 149:2001 potrzebna jest do importu maseczek ochronnych np. na własny użytek. Obydwa rodzaje – zarówno maseczki przeciwpyłowe i ochronne, jak i medyczne, mogą posiadać certyfikat CE. Maseczki chirurgiczne skutecznie chronią tylko przez kilkanaście pierwszych minut ich użytkowania. Natomiast maski ochronne np. antysmogowe wymagają regularnej wymiany filtrów co kilka godzin. Różnica wynika też ze sposobu noszenia. Maska medyczna jest luźniejsza. Inne natomiast bardziej przylegają do twarzy, chroniąc przed zakażeniem.

Noszenie maski mimo wszystko daje poczucie bezpieczeństwa, bo w jakiś sposób minimalizuje ryzyko zakażenia. Efektywność zależna jest jednak od zachowania właściwej higieny noszenia. Należy przestrzegać określonych norm. Nie można używać wielokrotnie masek, które są przeznaczone do jednorazowego użytku. Gromadzące się na masce mikroorganizmy są niebezpieczne i mogą również wywołać groźne choroby. Maski chronią układ oddechowy przed koronawirusem, pod warunkiem, że zatrzymują cząsteczki o wielkości co najmniej 0,1 mikrometra. Dla zachowania odpowiedniej ochrony ważne jest również odkażanie rąk żelem antybakteryjnym.