Żyj bez toksyn Aleksandra Rutkowska Aleksandra Olsson

 
Żyj bez toksyn, czyli Jak pozbyć się szkodliwych substancji ze swojej codzienności

Książka jest swoistym poradnikiem, który ma nam pomóc zadbać o własne zdrowie. Nie jest to możliwe, jeśli nie uporządkujemy środowiska, w jakim żyjemy. Mnóstwo wokół nas materiałów, które działają toksycznie na nasze zdrowie. Wystarczy spojrzeć na życie naszych babć i dziadków, którzy tak nie chorowali na choroby cywilizacyjne, aby stwierdzić, że wszystko zmierza w złym kierunku. Tylko zmiana codziennych nawyków pomoże nam to osiągnąć. Autorki dzielą się swoim doświadczeniem i zdobytą wiedzą w zakresie substancji szkodliwych, zwiększających ryzyko chorób cywilizacyjnych. 
 Dr n. Med. Aleksandra Rutkowska to naukowiec, adiunkt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest również współzałożycielką DentoxED oraz współtwórcą kampanii społecznej ,,Bądź DetoxED. Bądź zdrowy”.

Dr n. o zdr. Aleksandra Olsson jest dietetykiem klinicznym, blogerką prowadzącą blog Wiem Jak Zdrowo. Razem z Aleksandrą Rutkowską założyła DetoxED.

Właściwy tryb życia nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, ale również pomoże w oszczędnym planowaniu budżetu. Publikacja zawiera kilkaset różnych pomysłów, wskazówek oraz inspiracji jak unikać realnego zagrożenia ze strony szkodliwych czynników. Porady zostały pogrupowane w tematyczne rozdziały. W pierwszym rozdziale Dom możemy przeczytać o odświeżaczach powietrza, świeczkach zapachowych, tekstyliach domowych czy kwestiach związanych z ogrodem. Mamy też specjalny rozdział poświęcony kuchni oraz żywieniu. 
 


 
Na szczególną uwagę zasługuje kwestia związana z kosmetykami. Ich skład budzi zawsze największe emocje. Natłok różnych informacji sprawia, że nie potrafimy odróżnić, co jest prawdą a co kłamstwem. Może dlatego tej kwestii został poświęcony cały rozdział. Przeczytamy w nim o kosmetykach do makijażu, filtrach UV czy opakowaniach kosmetyków. Zaletą książki jest to, że nie musimy czytać wszystkich rozdziałów. Możemy zacząć od tego zagadnienia, które nas najbardziej interesują. Chociaż myślę, że warto przeczytać ją od deski do deski, aby skutecznie pozbyć się szkodliwych substancji ze swojej codzienności.

Książka napisana jest przystępnym, prostym językiem zrozumiałym dla każdego czytelnika. Łatwo się ją czyta. Porady są kategoryzowane, łatwiej więc znaleźć dane zagadnienie. Temat został bardzo dogłębnie omówiony. Książka zawiera bardzo dużo różnych szczegółów, o których warto pamiętać. Samo wdrożenie przedstawionych zasad z początku może okazać się nieco trudne i wymagające, ale jestem pewna, że warto ponieść ten trud, bo tutaj chodzi przecież o nasze zdrowie.