Jaka nabijarka do papierosów?


Palenie papierosów dla wielu bywa bardzo kosztowym nałogiem. Mimo to niektórzy nie wyobrażają sobie bez tego relaksu. Okazuje się, że można się cieszyć paleniem i oszczędzić trochę pieniędzy. Wystarczy jedynie zakupić odpowiednią maszynkę do tytoniu i zacząć samodzielnie produkować papierosy w zaciszu własnego domu. Dowiedzmy się, czegoś o nabijarkach do tytoniu.
 

Nabijarki do tytoniu – rodzaje

Nasi pradziadkowie samodzielnie robili papierosy. Ręczne skręcanie papierosów wymaga jednak dużej wprawy. Papieros musi być odpowiednio zbity, aby tytoń nie wypadł. Może dlatego wymyślono nabijarki i różne akcesoria do papierosów. W sklepach można spotkać dwa najważniejsze rodzaje nabijarek: tłokowe oraz sprężynowe. W nabijarkach tłokowych tytoń umieszczany jest w gilzie papierosowej za pomocą specjalistycznego tłoka. W sprężynowej to sprężyny odpowiadają za wpychanie tytoniu do gilzy. Podczas nabijania surowiec jest dodatkowo mielony przez obracające się sprężyny. Z tym że istnieje ryzyko wypadania żaru podczas palenia, jeśli do produkcji papierosów użyjemy zbyt suchego tytoniu. W nabijarkach sprężynowych dobrze korzystać z wilgotnego tytoniu (14-18%) z dłuższymi nitkami. Większość maszynek sprężynowych działa zupełnie automatycznie, a więc sama dobiera odpowiednią ilość tytoniu z zasobnika. Człowiek nie ingeruje w jej pracę, poza pilnowaniem, aby w pojemniku nie zabrakło surowca. Nabijarki sprężynowe posiadają również bardzo często regulowaną w pięciostopniowej skali gęstość nabicia papierosa. Użytkownik może decydować, a tym jak mocno będzie nabity papieros.

Nabijarki – czy warto?

Nabijarkę do papierosów można kupić już od kilkunastu złotych. Produkty wysokiej jakości są niewiele droższe i ich ceny sięgają kilkadziesiąt złotych. Nie ulega wątpliwości, że stanowią one idealną alternatywę dla kupowania gotowych paczek papierosów. Ogromną zaletą jest wartość ekonomiczna. Nawet po zakupie wszystkich potrzebnych produktów (gilzy, filtry oraz tytoń), wciąż jest to opłacalne finansowo. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, więc z łatwością je się przechowuje. Jeśli jest wyposażone w diody, to one informują o statusie nabijania papierosa. Maszynki jak każde urządzenia ulegają czasem zepsuciu. Na szczęście zazwyczaj nie jest to nic poważnego i wystarczy przeczyszczenie, wymiana sprężyny bądź zepsutego tłoka. Czasami też wystarczy cofnięcie tłoka w przypadku zapchania komory tytoniowej.