Jak wybrać meble do pokoju nastolatka?


Dorastanie to jeden z nowych etapów w życiu, kiedy zmienia się bardzo wiele. Inaczej zaczyna patrzeć się na świat, ma swoje potrzeby. Zmiany w wyglądzie fizycznym, kiedy szybko się rośnie, wymuszają naturalną potrzebę zakupu nowych rzeczy — ubrań, pomocy szkolnych, ale także mebli i sprzętów w dotychczasowym pokoju. Aby zapewnić prawidłowy rozwój nastoletniemu dziecku, należy zadbać o prawidłowe wyposażenie pokoju. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i czym się kierować przy zakupie mebli dla nastolatka.
 

Meble do pokoju

Nastolatek potrzebuje dobrze zorganizowanej przestrzeni. Nie może się więc obejść bez mebli do przechowywania. Odpowiednio pojemna szafa ułatwi przechowywanie wszystkich potrzebnych rzeczy. Pomocne mogą okazać się szafy młodzieżowe. Ich wnętrze zawiera dużą ilość otwartych półek z drążkami do zawieszania ubrań na wieszakach. Meble ułatwiają segregację poszczególnych części garderoby, a także zabezpieczają odzież przed nadmiernym gnieceniem. Można pokusić się o model narożnikowy szafy, który pozwala w sposób atrakcyjny, a zarazem praktyczny wykorzystać wolny róg pomieszczenia.

Biurko oraz fotel

Ważną rolę w pokoju nastolatka odgrywa biurko oraz fotel lub krzesło, które będzie stało przy biurku. Biurko powinno więc mieć dobrze dostosowany pod względem rozmiaru blat, na którym oprócz komputera będą mogły zmieścić się wszystkie pomoce naukowe. Sam fotel powinien być też dostosowany do wzrostu i dawać podparcie wszystkim częściom ciała. 
 

Zakup łóżka

Łózko jest niezbędne dla wypoczynku. Tak istotny jest więc materac, który zapewni odpowiednią podporę dla kręgosłupa podczas snu. Zarówno zbyt twardy rodzaj materacu, jak i zbyt miękki może być szkodliwy. Należy więc dostosować go do wzrostu oraz masy ciała dziecka. Najlepiej niech samo w sklepie przetestuje kilka modeli. Kręgosłup podczas leżenia nie powinien wyginać się w łuk, co więcej leżąc na wznak, powinno być odczuwalne podparcie pod całymi plecami. Nie sposób jest to sprawdzić, nie kładąc się na materacu. Koniecznie trzeba przeprowadzić test. Kolejna kwestia to rozmiar łóżka. Standardowa szerokość łóżka to 90 centymetrów, ale jeśli wiemy, że nasz nastolatek kręci się podczas snu, warto wybrać szersze łóżko np. 120-centymetrowe.

Pokój nastolatka coraz częściej zaczyna przypominać sypialnię dorosłego człowieka. Gości tam większe łóżko jednoosobowe, szafka nocna, a nawet toaletka z lustrem w przypadku dziewcząt. Funkcjonalny i spójny styl wystroju można osiągnąć poprzez zakup gotowych zestawów meblowych o takie samej kolorystyce i designu.