Wentylator: sufitowy czy przenośny?Kiedy lato bywa naprawdę gorące, a w pomieszczeniu brakuje klimatyzacji, warto pomyśleć o wentylatorze. Nie trzeba będzie instalować kosztownych urządzeń. Przyniesie on wytchnienie od upału i zapewni przyjemną bryzę w domowych warunkach. Do wyboru są różne modele. Sprawdźmy, jaki model wybrać - sufitowy czy przenośny?
 

Wentylatory sufitowe

Wentylatory sufitowe polecane są w pomieszczeniach, które posiadają wysoki strop. Obracające się śmigła skutecznie chłodzą powietrze, wprawiając je w ruch. Temperatura w całym pomieszczeniu ulega obniżeniu. Dzięki temu, że wentylator jest zamontowany na suficie, jest słabo dostępny dla dzieci, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa w całym domu. Obsługuje się go przy użyciu pilota czy też włącznikiem umieszczonym na ścianie. Dostępne są też modele łączące w sobie funkcje tradycyjnego oświetlenia z nowoczesnym wentylatorem.

Co więcej, wentylatory sufitowe mogą być używane niezależnie od pory roku. Latem w celu chłodzenie, zimą dla rozprowadzania ciepłego powietrza, które kumuluję się u góry. Wadą wentylatora sufitowego jest jego gabaryt. Nie sprawdzi się w pomieszczeniach o małych powierzchniach czy z niskim stropem. Niekiedy sprawia wrażenie ciężkiego, wpływając na odbiór całego wnętrza. 
 

Wentylatory przenośne

Modele podłogowe sprawdzą się w niewielkim pokoju lub na tarasie, jak również wszędzie tam, gdzie z wentylatora korzysta się tylko latem. Taki wentylator co prawda wymaga miejsca, aby go postawić, ale za to w razie potrzeby łatwo go przenieść w inne miejsce. Po sezonie wakacyjnym bez problemu możemy go złożyć i składować w garażu czy szafie. Wentylatory przenośne wymuszają ruch powietrza w całym pomieszczeniu i są dużo lepszym rozwiązaniem od wentylatorów biurkowych. W ofercie znajdziemy różne wentylatory stojące czy to z trzema bądź czterema śmigłami, z regulacją kąta nachylenia głowicy, na teleskopowej nodze, z regulacją położenia czy na niskiej podstawie. Warto rozważyć podczas zakupu również modele kolumnowe wentylatora, które składają się z kilku małych wentylatorów umieszczonych jeden pod drugim. Z pewnością dają one sporo większe możliwości chłodzenia w domu.