Poradnik: Krzewy owocowe w ogrodzie


Każdy moment jest dobry, aby podjąć decyzje o uzupełnienie swojego ogrodu o krzewy owocowe. Świeże, kolorowe i błyszczące się owoce z własnego ogrodu smakują wybornie, jednak aby zapewnić obfite zbiory, należy pamiętać o regularnej i prawidłowej pielęgnacji. O czym należy wiedzieć przed i w trakcie uprawy tych roślin? 
 

Sadzenie i nawożenie krzewów owocowych

Najlepszą porą na sadzenie krzewów owocowych jest jesień, ponieważ rośliny będą dobrze ukorzenione podczas następnej wiosny, a większość odmian jagód wypuszcza płytkie korzenie. Dlatego też bryły korzeniowe nie powinny znajdować się głęboko w glebie i po zasadzeniu nie należy obrabiać ziemi glebogryzarką. Kompost dobrze nada się jako nawóz, a jeśli zastosujesz specjalne środki do krzewów owocowych wzmocnisz rośliny i ułatwisz zawiązywanie owoców. Pamiętaj, aby krzewy nawozić oszczędnie, gdyż rośliny te nie są zbyt wymagające, a za duża ilość azotu w glebie będzie sprzyjać pojawianiu się chorób grzybowych.

Nasłonecznione miejsce i dobrze zdrenowana gleba ogrodowa

Wszystkie owoce lubią ciepło i słońce. Rośliny najlepiej umiejscowić w zachodniej lub południowej części ogrodu. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, i bogata w składniki odżywcze. Krzewy nie lubią podmokłych i ciężkich gleb gliniastych. Idealne pH gleby jest w lekko kwaśnym zakresie od 5,5 do 6,0. Aby utrzymać chwasty na dystans, a glebę w optymalnej wilgoci, należy regularnie ściółkować rośliny.

Właściwe cięcie

Krzewy owocowe, poza kilkoma wyjątkami, najlepiej przycinać bezpośrednio po zbiorach. Większość z nich najsmaczniejsze i największe owoce rodzi na młodym drewnie, dlatego pędy owoce nie powinny być starsze niż trzy, cztery lata.

Popularne krzewy owocowe

Maliny, borówki, agrest czy truskawki – te pyszne owoce cieszą się dużą popularnością i chętnie dodajemy je do swojego jadłospisu. Gdy obserwujemy jak dojrzewają za naszym oknem, smakują jeszcze lepiej! Więcej porad i inspiracji dotyczących ogrodnictwa znajdziesz tutaj: https://ogarnijogrod.pl/.

Truskawka

Pyszne, soczyste i aromatyczne owoce truskawki dla wielu są uosobieniem lata. Kiedy myśli się o uprawie owoców w ogrodzie, truskawki są prawdopodobnie pierwszym owocem, który przychodzi na myśl. Krzewy truskawki mają niski pokrój, więc dobrze nadają się do sadzenia na warzywniku. Być może lepiej nadają się do uprawy w doniczkach, ponieważ pomoże to zaoszczędzić wiele miejsca w mniejszych ogrodach i sprawi, że rośliny będą mniej podatne na działania ślimaków.

Malina

Wytrzymałe i łatwe w uprawie pnącza, nadają się na żywopłot lub do uprawy wzdłuż ogrodzenia lub ścian. Możliwa jest także hodowla w pojemnikach z wykorzystaniem uniwersalnego nawozu i drewnianych podpór.

Jeżyna

To częsty element żywopłotów i polskich lasów. Ciernisty pokrój jeżyny sprawia, że doskonale będzie nadawać się do uprawy wzdłuż ogrodzenia lub muru, a także sprawdzą się jako żywopłot chroniący przed kotami, psami i innymi niepożądanymi intruzami.

Czarna porzeczka

To roślina o wielu walorach ozdobnych. Krzewy te są bardzo uniwersalne, świetnie nadają się na żywopłot ozdobny lub do pojemników na tarasie. To także bardzo długowieczna roślina, jej owoce mogą być wydawane nawet przez 20 lat.

Czerwona porzeczka

Te ładne, małe krzewy, można uprawiać z lub bez instalowania konstrukcji nośnej. Sprawdzą się w mieszanych obwódkach, jako rośliny okrywowe wzdłuż domu lub jako nieformowany żywopłot. Odporne na szkodniki i choroby krzewy wytwarzają smaczne owoce o półprzezroczystej skórce.


Borówka

Łatwe w uprawie i wolne od chorób, krzewy borówki amerykańskiej są bardzo popularnym wyborem. Świetnie nadają się do sadzenia wzdłuż frontu domu. Krzewy cieszą cały rok, wiosną oferują delikatne białe kwiaty, latem smaczne owoce, wspaniałe ulistnienie jesienią i jasne pędy zimą.

Żurawina

Jest mało wymagająca, odporną i praktycznie wolną od szkodników i chorób. Wiele zastosowań krzewów żurawiny sprawia, że są one wielce wszechstronne i oczywiście produkują bogate grona dorodnych jagód.

Agrest

Gęste krzewy, które osiągają od 60cm do 1,2m wysokości bez konieczności podparcia. Owoce rosną obok soczyście zielonych liści, które pojawiają się już wczesną wiosną, a jesienią przebarwiają się na piękny brązowo-czerwony kolor. Agrest dobrze sprawdza się zarówno w mieszanych ogrodach, jako roślina fundamentowa wzdłuż frontu domu, a także jak jako nieformowany żywopłot.