Uprawa róż miniaturowych


Uprawa róż miniaturowych to jeden z nowszych trendów, obecnych w polskim ogrodnictwie oraz domowej uprawie roślin. Nie wymaga szczególnych warunków pielęgnacji, dlatego sprawdza się zarówno w mieszkaniu, na balkonie czy tarasie i oczywiście w ogrodzie. Róża łatwo przystosowuje się do uprawy w pojemnikach a zachwyca przede wszystkim zbiorem kolorowych kwiatów i kompaktowym pokrojem.
 

Pielęgnacja róż miniaturowych

Róża miniaturowa pochodzi od Rosa chinensis Minima, chińskiej róży. To z niej wyhodowano wiele odmian kwiatu o charakterze ozdobnym, o niewielkich liściach i licznych, również niedużych barwnych kwiatach. W pełni ukształtowana roślina nie przekracza 40 cm wysokości. Z uwagi na swoją historię róża miniaturowa ma odmienne wymagania od tej klasycznej, ogrodowej. Każda z odmian rośliny zakwita wiosną lub latem, a te najpopularniejsze, w polskich domach, potrafią kwitnąć nieprzerwanie od maja czy czerwca do października.

Róże miniaturowe sprzedawane i uprawiane są najczęściej w doniczkach i w takiej postaci przenoszone do domów. Dlatego wymagają innych czynności pielęgnacyjnych niż róże rosnące w ogrodach. Przede wszystkim kwiaty przechowywane w mieszkaniu wymagają jasnego i dobrze doświetlonego naturalnym światłem stanowiska. Jednak promienie słoneczne nie powinny bezpośrednio operować na roślinę. W okresie wegetacyjnym róża miniaturowa musi być systematycznie podlewana, ale w sposób umiarkowany. Zarówno nadmiar wilgoci jak jej brak oddziałuje negatywnie na jej rozwój. Okazjonalnie powinno się całą roślinę zraszać wodą, jednak w taki sposób, by woda nie docierała bezpośrednio do kwiatów a zwilżała jedynie liście. Dzięki temu róża zachowa ładny, żywy wygląd a jej kwiaty będą obficiej kwitły. Róża powinna być także systematycznie, co 14 dni, nawożona specjalnymi odżywkami, rozcieńczonymi w wodzie. Nawóz powinien być wieloskładnikowy, bogaty w mikroelementy.


Jak przezimować różę miniaturową?

Podobnie jak róża ogrodowa, róża miniaturowa również musi odpoczywać, od jesieni traci zatem liście i zdarza się, że nieprawidłowo pielęgnowana w tym okresie usycha. Jest to naturalna kolej rzeczy, związana z przejściem rośliny w czas odpoczynku zimowego. I właśnie w tym okresie należy szczególnie o nią zadbać. Gdy z róży opadną liście, roślinę należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, jednak bez dostępu temperatury stricte zimowej. Optymalna temperatura do zimowania dla róży miniaturowej wynosi od 0 do 7°C. Od czasu do czasu różę należy podlać, tak by ziemia w doniczce całkowicie nie wyschła. W takim środowisku roślina może przetrwać dobre dwa miesiące, czasem dłużej. Gdy mrozy na zewnątrz odpuszczają, w okolicach miesiąca lutego, roślinę można powoli przenosić do cieplejszych pomieszczeń, jednak etapami i nie gwałtownie. Warto zacząć od temperatury oscylującej wokół 15°C, a gdy kwiat zaczyna rosnąć, można przenieść go do ciepłych już pomieszczeń.

Wrażliwa róża miniaturowa

Róża miniaturowa jest rośliną wrażliwą, reagującą stosunkowo gwałtownie na pielęgnacyjne błędy, zrzucaniem liści czy zasuszeniem kwiatów. Jest również podatna na choroby i szkodniki, dlatego należy starannie się jej przyglądać i sprawdzać czy nie została zainfekowana chorobami grzybowymi, mszycami czy przędziorkami. Jeżeli ich obecność widoczna jest gołym okiem, należy szybko zareagować, stosując preparaty ochrony roślin, najlepiej ekologiczne.
Róża miniaturowa wspaniale prezentuje się na okiennym parapecie, balkonie i w ogrodzie. W domu tworzy namiastkę ogrodu a w ogrodzie różnicuje jego barwy i nadaje mu perspektywę. Pięknie pachnie i cieszy oko. A więcej o uprawie róż, nie tylko miniaturowych, można znaleźć: https://ogarnijogrod.pl/.