Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?


Oświetlenie ogrodu jest tak samo ważne jak i jego aranżacja. Chcąc w cieszyć się harmonią w ogrodzie, obok konkretnych roślin i mebli ogrodowych, potrzebujemy oświetlenia, które rozświetli przestrzeń i nada jej wyjątkowego charakteru. Warto jednak zrobić to dobrze. Dlatego podpowiadamy, jakie oświetlenie do ogrodu wybrać, aby efekt był naprawdę niesamowity. 
 

Instalacja elektryczna

O zainstalowaniu instalacji elektrycznej w ogrodzie należy pomyśleć przed zagospodarowaniem całej powierzchni. Układanie kabli wymaga wykonania wykopów, które w późniejszym czasie zniszczyłyby trawniki i rabaty. Taki projekt musi przygotować elektryk. Trasa, którą będzie prowadzony kabel zasilający do lamp ogrodowych nie może bowiem przebiegać blisko dużych drzew czy wzdłuż fundamentów. Konieczne jest też zachowanie odpowiedniej odległości od rur wodociągowych. Sami nie wykonamy takiego montażu. Nie obejdzie się bez wsparcia fachowców. Instalacja elektryczna będzie zasilana instalacją domową, będziemy mogli zdalnie regulować jej włączanie i wyłączanie, co m swoje zalety i wady.

Lampy solarne

Lampy zasilane słońcem możemy zamontować bez względu na to, na jakim etapie wykończenia znajduje się nas ogród. Wbijane bezpośrednio do ziemi i nie wymagają kosztownej instalacji elektrycznej. Dzięki takim lampom możemy w sposób efektowny wyeksponować ścieżki czy alejki w ogrodzie. Lampy solarne idealnie sprawdzą się jako oświetlenie skalniaków, oczek wodnych czy innych kompozycji roślinnych. Każda lampa solarna posiada czujnik zmierzchu, dzięki temu zapala się samoczynnie, gdy robi się ciemno. 


Oświetlenie tarasowe

Nieodzowną częścią ogrodu są altany oraz inne elementy dekoracyjne, będące miejscem wypoczynku i relaksu. One również powinny być właściwie oświetlone. Doskonale w tym celu sprawdzają się lampki w formie girlandy solarnej. Lampki efektownie wyglądają zwłaszcza nocą. Można je bardzo łatwo umocować na balkonie nad tarasem czy na poszczególnych elementach konstrukcyjnych. Uzyskamy świetny efekt za niewielkie pieniądze. Delikatnie rozproszone światło lampek subtelnie oświetli przestrzeń. Nie można nam również zapomnieć o lampionach, które uprzyjemniają wieczorny relaks w ogrodzie. Tak naprawdę wystarczy girlanda solarna oraz kilka lamp solarnych, aby otrzymać nowoczesny i stylowy ogród.