Czym różni się tablet graficzny od zwykłego?


Tablet stanowi swoistą alternatywę dla przenośnych urządzeń takich jak smartfon oraz laptop. W sklepach możemy kupić modele różniące się między sobą podstawowymi parametrami, ale również funkcjonalnością. Wyróżnia się tablety zwykłe i graficzne. Wiele osób gubi się w nazewnictwie i używa oba te pojęcia naprzemiennie. Sprawdźmy, czym różni się tablet graficzny od zwykłego. 
 

Tablet graficzny

Tablet graficzny jest urządzeniem, które pozwala na tworzenie różanego rodzaju grafiki, schematów, rysunków przestrzennych czy map, przy pomocy piórka (rysika), wyposażonego we wkłady. Działa on na zasadzie elektronicznej kartki papieru. Każdy ruch pióra zostanie zarejestrowany na ekranie. Urządzenie jest idealne zarówno do rysowania, jak i samego projektowania. Dzięki kablowi USB, czy odpowiedniemu oprogramowaniu, możemy z łatwością połączyć go do komputera. Tablety graficzne różnią się między sobą wyglądem. Niektóre mają kolorowy wyświetlacz od razu prezentujący efekty pracy, inne z kolei posiadają tylko powierzchnię roboczą wymagającą współpracy z komputerem. Tablet graficzny wyposażony jest w zaawansowane programy do rysowania czy dodatkowej edycji. Stworzony został dla konkretnej grupy docelowej – architektów, projektantów. 


Zwykły tablet

Zwyczajny tablet tak naprawdę niczym szczególnym nie różni się od zwykłego smartfona, ponieważ posiada dokładnie te same funkcje. Oczywiście jest znacznie większy od niego i ma większy wyświetlacz. Dużo wygodniej ogląda się na nim filmy, zdjęcia czy śmiga po Internecie. Najnowsze modele tabletów są w stanie nawet zastąpić tradycyjnego laptopa, wystarczy podłączyć do nich mysz oraz klawiaturę. Tablet z łatwością można zabrać ze sobą w różne miejsca, szczególnie tam, gdzie zależy nam na małych gabarytach urządzenia.

Różnice tablet graficzny a zwykły

Czym różni się tablet graficzny od zwykłego? Po pierwsze — funkcjonalnościami. Zwykły tablet łączy w sobie funkcje laptopa i smartfona. Pozwala na swobodne przeglądanie Internetu, korzystanie z różnych aplikacji, oglądanie filmów czy robienie zdjęć. Można na nim również edytować dokumenty czy czytać e-booki. Tablet graficzny z kolei posiada ograniczoną funkcjonalność do tworzenia i edycji grafiki. Jest idealną alternatywą dla rysowania na komputerze przy pomocy myszki. Jest dedykowany osobom, które chcą stworzyć profesjonalną grafikę czy rysunki w wersji elektronicznej. Może być stosowany przez dzieci czy amatorów, ale pod warunkiem, że wybrany zostanie model z wyświetlaczem, na którym będziemy mogli od razu śledzić efekty pracy. Tablet graficzny z wyświetlaczem jest dużo droższy od zwykłego tabletu, dlatego warto dobrze zastanowić się nad jego zakupem.