Małe czy duże płytki – na jakie się zdecydować?

Planujesz remont lub wykańczasz wnętrza w nowym mieszkaniu i zastanawiasz się, jaki rozmiar płytek wybrać? Podpowiadamy, jakie formaty będą optymalnym rozwiązaniem w konkretnych aranżacjach i pomieszczeniach. Sprawdź, jak uzyskać najlepsze efekty, stawiając na małe lub duże płytki. 

Duże i małe – formaty płytek

Jakie formaty glazury najczęściej dostępne są w sprzedaży? O małych płytkach mówi się w przypadku produktów kwadratowych o rozmiarach od zaledwie ok. 5 x 5 cm (4,8 cm x 4,8 cm), przez 10 x 10 cm i 13,2 x 13,2 cm, po 15 x 15 cm, a nawet 20 x 20 cm. Mianem małych określa się także płytki prostokątne, np. popularne cegiełki w rozmiarze 6,5 x 20 cm czy 10 x 30 cm i 6 x 24 cm. W kategorii tej znajdują się też płytki sześciokątne, tzw. heksagony, o rozmiarach np. 12,4 x 10,7 cm czy 19,8 x 17,1 cm.

W grupie modnych płytek kuchennych i łazienkowych o dużych wymiarach znaleźć możesz zarówno modele kwadratowe (od 30 x 30. Przez 60 x 60 cm, po nawet 100 x100 cm), jak i prostokątne (od 20 x 50 cm i 30 x 60 cm, przez 60 x 90 cm i 20 x 120 cm, 40 x 100 cm, po 90 x 180!). Glazura w dużych rozmiarach wytwarzana jest przez czołowych producentów, np. jako wielkoformatowe płytki kuchenne Tubądzin.

Do jakich wnętrz pasują małe płytki?

Wydaje Ci się, że małe płytki to zawsze dobra opcja do niewielkich pomieszczeń? Wbrew pozorom w małych łazienkach czy kuchniach sprawdzą się one ułożone na podłodze, ale niekoniecznie na ścianie. Niewielkie płytki ceramiczne wykorzystane do pokrycia podłogi w małym pomieszczeniu pomaga ukryć nierówność wylewki. Na ścianach mogą jednak dawać wrażenie chaosu, zmniejszając przez to optycznie wnętrze.

Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie małych płytek ściennych w dużych przestrzeniach. Modne płytki kuchenne czy łazienkowe, np. cegiełki, kwadraty czy heksagony, najlepsze wrażenie robią oglądane z pewnego dystansu. Niewielkie modele płytek kuchennych – Tubądzin lub innego producenta – możesz wykorzystać w mniejszych wnętrzach do wypełnienia wnęk, pokrycia jednej niewielkiej ściany czy stworzenia pasa nad blatem roboczym.

Kiedy wybrać duże płytki?

Duże płytki, zwłaszcza te o rektyfikowanych, a więc idealnie dociętych pod kątem 90 stopni krawędziach, pozwalają na uzyskanie jednolitej powierzchni ścian czy podłogi. To doskonałe rozwiązanie nie tylko do przestronnych wnętrzach. Wbrew pozorom takie modele jak płytki kuchenne Tubądzin z kolekcji m.in. White Opal czy House of Tones, sprawdzą się też na niewielkiej powierzchni. Ułożone bezfugowo płytki wielkoformatowe zdecydowanie najskuteczniej optycznie powiększą pomieszczenie.

Duże formaty modnych płytek kuchennych, łazienkowych czy przeznaczonych do salonu znajdziesz w ofercie większości producentów glazury. Dostępne są one w olbrzymim wyborze wzorów, kolorów czy faktur. Rozjaśnienie i powiększenie wnętrza możliwe będzie dzięki zastosowaniu jasnych i gładkich (lub z delikatnym wzorem) płytek o błyszczącej powierzchni. Chcesz nadać pomieszczeniu aury tajemniczości lub sprawić, aby stało się bardziej przytulne? Wybierz duże płytki w ciemnych barwach lub z ciekawym wzorem, np. florystycznym.