Jak działa suszarka do prania?


Suszenie prania bywa szczególnie uciążliwe w okresie jesienno-zimowym. Pogoda na dworze nie pozwala na suszenie ubrań na zewnątrz, a suszarka łazienkowa czy kaloryfer często są niewystarczające. Do tego dochodzi ryzyko zawilgotnienia mieszkania i rozwoju pleśni. Chcąc usprawnić proces suszenia, można zainwestować w suszarkę do ubrań. Jest ona coraz częściej wybieranym sprzętem, obok tradycyjnej pralki automatycznej. Suszarka do ubrań budzi sporo kontrowersji, warto więc poznać, jak działa suszarka oraz jakie są jej najważniejsze funkcje.
 

Rodzaje suszarek do prania i ich działanie

W sklepach oferowane są trzy różne rodzaje suszarek do ubrań przodujących producentów tj. Amica, Beko, suszarka Bosch czy Siemens. Charakteryzują się nie tylko inną ceną, ale również sposobem działania.

Suszarka wywiewowa

Pierwsze to suszarki wywiewowe, jedne z najtańszych modeli. Składają się z silnika – głównego elementu napędowego urządzenia, wentylatora, paska napędowego bębna. Jest też również pasek napędowy bębna oraz rolka napinająca. Działanie suszarki wywiewowej jest bardzo proste. Powietrze wewnątrz urządzenia jest wdmuchiwane do bębna, a następnie wywiewane na zewnątrz wraz z parą wodną. Wybierając suszarki wywiewowe, warto zapewnić ich podłączenie do kanału wentylacyjnego, w przeciwnym razie cała para będzie wydostawała do łazienki.

Suszarka kondensacyjna

Nieco inaczej działa suszarka kondensacyjna. Ciepłe powietrzne wtłaczane jest do komory z praniem, a następnie razem z parą wodną przechodzi przez specjalny filtr, który skrapla wodę. Woda z ubrań jest więc odprowadzana do specjalnego zbiornika w suszarce. Co jakiś czas należy opróżnić zbiornik. Można też kupić modele, które są podłączane bezpośrednio do odpływu kanalizacji.

Warto również pamiętać, że suszarka do prania wykonuje cały czas jednostajne ruchu bębna, w przeciwieństwie do pralki automatycznej, gdzie obroty wirowania są różne. W suszarce mamy również filtr kłaczków. Większość użytkowników jest zaskoczona ilością zanieczyszczeń z ubrań, zwłaszcza po pierwszym suszeniu. Z czasem na skutek regularnego używania suszarki ilość usuniętych kłaczków się zmniejsza. Należy pamiętać o regularnych czyszczeniu filtra. 
 

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła

Ostatnim, a zarazem najdroższym rodzajem jest suszarka do prania  kondensacyjna z pompą ciepła. Jej działanie jest niemalże identyczne jak w przypadku opisywanych wcześniej suszarki kondensacyjne, z jednym wyjątkiem. Podstawą jest pompa ciepła, która sprawia, że zimne powietrze ulega ogrzewaniu, a następnie jest schładzane. W suszarkach kondensacyjnych stosuje się obieg zamknięty, dzięki temu ubrania suszone są delikatniej i bardziej przyjaźnie dla wymagających tkanin. Możliwe jest suszenie odzieży w niższej temperaturze (50°C).

Tryby suszenia

Działanie suszarki do prania jest również uzależnione od posiadanych trybów w urządzeniu. Przydatne są z pewnością osobne tryby, które dopasowują sposób suszenia do różnych rodzajów tkanin: bawełny, jedwabiu, ręczników czy też pościeli, kołder, wełny. Warto zwrócić uwagę, czy jest dostępne szybkie suszenie oraz te nastawione na brak dużych zagnieceń.

Konserwacja urządzenia

Jeśli chcemy, aby suszarka posłużyła nam na dłużej, musimy nie tylko wiedzieć, jak działa suszarka do prania, ale również pamiętać o jej właściwej konserwacji. Należy regularnie czyścić filtr kłaczków, który z czasem zapycha się drobinkami zanieczyszczeń z ubrań i pojedynczymi nitkami. Przez ten filtr przepływa ciepłe powietrze, cyrkulacja nie może ulec zaburzeniu, bo mogą się pojawić poważne problemy z suszeniem. W skrajnych wypadkach ubrania po wyjęciu z bębna mogą być nadal wilgotne lub mokre. Nigdy nie należy też wkładać do bębna zbyt dużej ilości prania, nie wyłączać suszarki przed zakończeniem programu suszenia. Bezwzględnie należy usuwać z kieszeni ubrań wszystkie drobne przedmioty. 

Która suszarka do prania działa najlepiej?

Do wyboru mamy szereg urządzeń różniących się od siebie pod względem ceny czy oferowanych funkcjonalności. Warto zwrócić uwagę, czy suszarka wyposażona jest w programy i dodatkowe funkcje, które znacznie poprawiają efektywność suszenia. Przydatny jest czujniki wilgotności, wskaźnik poziomu wody czy system redukcji zagnieceń. Ważny jest również komfort obsługi. Sygnał dźwiękowy będzie informował nas o końcu pracy suszarki, a oświetlenie bębna pozwoli na jej całkowite opróżnienie. Podczas wyboru urządzenia należy, zwróć uwagę na wymiary, czyli głębokość i szerokość. Dostępna jest suszarka slim o głębokości, która sprawdzi się w pomieszczenia, gdzie mamy ograniczony metraż. Ważna jest również wielkość maksymalnego załadunku. Ich mniej ubrań, tym szybciej zostaną one wysuszone.