Co włożyć do kalendarza adwentowego?


Stworzenie świątecznego i magicznego nastrój nie jest wcale takie łatwe. Zwłaszcza że ciągle żyjemy w biegu i na wszystko brakuje nam czasu. Kalendarz adwentowy to doskonały sposób na wprowadzenie radosnej atmosfery oczekiwania. Pozwala na odliczanie kolejnych dni pozostałych do Bożego Narodzenia. Bardzo lubiany jest przez wszystkie dzieci, zwłaszcza za każdy dzień wiąże się, z jakimś prezentem bądź zadaniem. Kalendarz adwentowy można wykonać samodzielnie z wykorzystaniem technik diy bądź kupić gotowy w sklepie. Zawsze jednak jak co roku wraca dylemat, co włożyć do kalendarza adwentowego. Oto nasze propozycje.
 

Zasady tworzenia kalendarza adwentowego

Konstrukcja kalendarza adwentowego jest bardzo prosta. To nic innego jak zestawienie 24 cyfr, które odpowiadają dniom pozostałym do Bożego Narodzenia. Cyfry mocowane są do pudełeczek czy woreczków, w które pakuje się jakiś drobiazg na dany dzień. Kalendarz adwentowy uatrakcyjnia czas oczekiwania, wprowadzając namiastkę zbliżających się świąt. Można go wykonać samodzielnie, wykorzystując ogólnodostępne materiały w domu. Dla zabieganych w sklepach dostępne są również gotowe kalendarze adwentowe. Praktyczną opcją jest zakup kalendarza nadającego się do wielokrotnego użytku, dzięki będziemy mieli pewność, że posłuży on nam przez kilka następnych lat. Kalendarz adwentowy może mieć na przykład kształt domku z małymi szufladkami na drobiazgi. Każda szufladka odpowiada danemu dniu. Jest ponumerowana, co ułatwia odliczania. Taki kalendarz adwentowy stanowi ciekawą dekorację świąteczną również po zakończeniu adwentu. Nie traci przecież nic ze swojego wyglądu w trakcie użytkowania. Oczywiście nie licząc opróżniającej się z każdym dniem zawartości. 
 

Zadania do kalendarza adwentowego

Przyjęło się, że do kalendarza wkłada się jakieś drobne, symboliczne przedmioty. Zamiast małych prezentów lub jako dodatkowe uatrakcyjnienie kalendarza możemy umieszczać w nim zadania aktywujące na dany dzień oczekiwania. Aktywności mogą dotyczyć np. wspólnego pieczenia i dekorowania pierników, ubierania choinki, tworzenia własnoręcznych ozdób choinkowych, oglądania świątecznych bajek czy po prostu uczestnictwa w roratach. Kalendarz pozwala na lepsze zrozumienie, czym jest adwent. W tym okresie warto przybliżyć sobie i dziecku tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania. Jak wypieka się opłatki? Kto przynosi prezenty? Skąd się wziął zwyczaj ubierania choinki? Czy zwierzęta w Wigilię mówią ludzkim głosek? Dlaczego pod obrus kładziemy sianko? Warto kupić fajną książkę na temat Bożego Narodzenia i czytać świąteczne opowiadania.

Okres Bożego Narodzenia pełen jest różnych zwyczajów wywodzących się z tradycji i kultury polskiej. Dobrze wykorzystać okres adwentu na budowanie większej świadomości związanej z Bożym Narodzeniem. Z pewnością pozwoli nam to na świadomie przeżycie tego rodzinnego czasu. Kalendarz adwentowy to świetny pretekst do zacieśniania wzajemnych więzów rodzinnych. Wspólne pieczenie pierników, uczenie się kolęd świątecznych czy oglądanie filmów o tematyce świątecznej, zbliży cała rodzinne i da przedsmak tego, co czeka na podczas samych już świąt.
 

Co do kalendarza adwentowego? – lista

W kalendarzu adwentowym nie może zabraknąć również drobnych upominków czy prezentów. Oto kilka propozycji, co można włożyć do kalendarza:
  • Puzzle – kilka elementów na jeden dzień, tak aby w święta móc ułożyć całość. Najlepiej wybrać puzzle o tematyce świąt.
  • Klocki lego – podobną koncepcję mają kalendarze adwentowe z  lego. Każdy dzień dostarcza inną partię klocków. Po zabraniu wszystkich jesteśmy w stanie stworzyć wspaniały projekt. Ten pomysł powinien spodobać się każdemu miłośnikowi klocków lego. Radość przecież trzeba dawkować.
  • Kolorowanki o tematyce świątecznej – dostępne w sieci do darmowego wydruku lub gotowe w księgarniach z parę groszy.
  • Łamigłówki ze Św. Mikołajem
  • Figurki do szopki betlejemskiej – Świetna opcja, zwłaszcza gdy obchodzony przez nas adwent na religijny charakter. Każda figura to jeden dzień. Przy okazji można przybliżyć dziecku dane postacie. Czym były? Jaka pełniły rolę w historii Bożego Narodzenia.
  • Gwiazdki samoprzylepne do dekoracji okna – Idealna opcja zwłaszcza gdy na dworze nie ma śniegu. Niestety na święta nie zawsze możemy się cieszyć śnieżną aurą.
  • Herbatę – Kalendarz adwentowy z herbatami jest świetną opcją kalendarza dla osoby dorosłej, która po prostu lubi ten ciepły i aromatyczny napój. Wcale przecież nie jest powiedziane, że dorośli nie mogą tworzyć kalendarza adwentowego według swoich potrzeb. Kalendarz herbaciany to inny rodzaj herbaty każdego dnia. Można więc przy okazji oczekiwania na święta poznać ciekawe i inspirujące smaki.
  • Dekoracje o charakterze DIY, które można własnoręcznie posklejać, pomalować czy też inaczej ozdobić. Mowa tutaj o różnego rodzaju bombkach ze styropianu, stroikach na drzwi czy na stół wigilijny. Można wykonać różne, świetne ozdoby choinkowe. Potrzebne materiały pakujemy do kalendarza adwentowego.
  • Lampiony – W adwencie w kościołach w całej Polsce odprawiany są roraty w środy i soboty. Wychodzi się na nie wcześnie rano, gdy jest jeszcze praktycznie ciemno. Konieczne są lampiony, które również mają głęboką symbolikę. Można je wykonać samodzielnie bądź kupić gotowe w sklepie np. w formie uroczych latarenek.