Jak ochronić drzewka owocowe przed mrozem?

Jesień to świetna pora na przycinanie drzewek owocowych, gdy zapadają w sen zimowy. Należy też pamiętać o zabezpieczeniu ich przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Odpowiednia ochrona drzewek przed mrozem to podstawa, jeśli nie mają zmarznąć i zostać uszkodzone. Na szczęście jest wiele sposobów na to, aby temu zapobiec. Pora zastanowić się nad tym, kiedy będzie odpowiedni moment na zabezpieczenie drzewek i jak zrobić to prawidłowo.

Kiedy i jakie zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?

Zima nie pyta ogrodnika, co robił jesienią. Mrozy są nieuchronne i mają one niekorzystny wpływ na wiele roślin. Oczywiście nie wszystkie drzewa wymagają zabezpieczenia. Należy jednak zapewnić ochronę nowo posadzonym drzewkom, aby przetrwały ujemne temperatury i nie chorowały po wybudzeniu się z zimowego snu. Na mrozy bardzo podatne są drzewa mające owoce z pestkami, czyli morele, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie. Wymagają one kompleksowego zabezpieczenia, czyli od samego pnia po koronę. Pozostałe gatunki drzew są odporniejsze na niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale nadal powinno się zapewnić im adekwatną ochronę. Wystarczające powinno być zwiększenie okrywy nad korzeniami. Jeśli drzewa na ogródku są mrozoodporne, to można ograniczyć się do podsypania kopczyka i bielenia pnia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie zabezpieczać drzew na zimę przedwcześnie, bo przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Rośliny muszą przejść w stan spoczynku i zahartować się, co je wzmocni i zwiększy odporność na skrajne temperatury. Jeśli na zewnętrz będzie zero stopni Celsjusza i prognozy pogody wskażą na nadchodzące ochłodzenie, to można przystąpić do zabezpieczenia drzewek. Najczęściej ma to miejsce w drugiej połowie listopada lub w grudniu.

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe przed mrozem?

Po obcięciu niepotrzebnych gałęzi (najlepiej wykonać to ostrym narzędziem typu sekator akumulatorowy) można przystąpić do usypania kopczyka w miejscu szczepienia rośliny. Świetnie sprawdzi się kompost i trociny, można też zrobić ściółkę ze słomy i sięgnąć po kamienie. Kopczyk powinien mieć mniej więcej 30 cm wysokości. Z kolei do ochrony pni idealnie sprawdzi się wiklina, agrowłóknina, papier falisty, mata trzcinowa. Można również użyć igieł sosnowych i słomy lub nawet worków jutowych. Zaleca się wykonanie bielenia pni drzew w grudniu. Jeśli istnieje ryzyko ich uszkodzenia przez zwierzęta, to najlepiej będzie zabezpieczyć je plastikowymi osłonami lub metalowymi siatkami ochronnymi. Z kolei na korony warto założyć specjalne kaptury lub rękawy ochronne z termoochronnej agrowłókniny.