Jak urządzić małą sypialnię?

W przypadku niewielkiego metrażu liczy się jak najlepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni, warto postawić na funkcjonalne meble typu łóżka z pojemnikiem na pościel, stoliki kawowe z półką, sofa z funkcją spania, komoda z siedziskiem. Obecnie można liczyć na ogromny wybór, jest wiele sprytnych rozwiązań przeznaczonych do małych pomieszczeń. Warto zdecydować się na meble o kompaktowych wymiarach. Lepsze będą pojedyncze elementy na nóżkach niż masywna meblościanka. Zadbać należy również o komfort, przytulność, stworzenie warunków sprzyjających relaksowi i nocnemu wypoczynkowi.

Jakie rozwiązania sprawdzą się w przypadku małej sypialni?

Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Mebel ten zajmuje zwykle najwięcej miejsca, ale nie brakuje sprytnych rozwiązań, które sprawdzą się idealnie w przypadku ograniczonego metrażu. Jeśli ktoś szuka łóżka do małej sypialni, które pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, to świetną opcją będą półkotapczany. Chodzi tutaj o łóżko zamykane w szafie, które w momencie nieużywania może być ukryte. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w sypialniach minimalistycznych, w przypadku chęci uzyskania wrażenia przestrzeni. Półkotapczan będzie dobrym wyborem nawet w pokoju dziecięcym, bo zapewni to więcej miejsca do zabawy. Jeśli metraż jest bardzo ograniczony, to klasyczne łóżko można zastąpić rozkładana sofa lub kanapa. Na uwagę zasługują półki nad łóżkiem, aby wykorzystać w pełni także ściany. Mogą one nawet zastąpić stolik nocny.

O czym pamiętać podczas arażnowania sypialni o niewielkim metrażu?

Do niewielkiej sypialni można wstawić szafę narożną, co pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Jeśli jednak jest go bardzo mało, to alternatywą będzie pojemna komoda, najlepiej z dużą liczbą szuflad. Świetnie sprawdzają się meble z lustrami, które optycznie dodadzą wnętrzu głębi i przestrzeni. Godna polecenia będzie szafa z przesuwnymi drzwiami i dużym lustrem, dzięki czemu nie trzeba zostawiać zbyt wiele wolnej przestrzeni do ich otwarcia. W niewielkiej sypialni najlepsza będzie jasna kolorystyka, dotyczy to także mebli. Warto zdecydować się na białe, połyskujące fronty. Zamiast firan i ciężkich zasłon lepsze będą rolety, szczególnie plisy okienne. Ściany także powinny być w jasnych kolorach, odcieniach bieli, beżu, szarości, błękitu. W celu ożywienia wystroju wystarczy wprowadzić wyraziste akcenty w intensywnych kolorach. Istotne jest to, aby nie przesadzić z dodatkami, bo przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Wybór dekoracji powinien być dobrze przemyślany, dążyć należy do uzyskania spójności stylistycznej.