Pompy ciepła, jakie są ich rodzaje? I czy to się naprawdę opłaca?

Aktualnie jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania budynków jednorodzinnych są instalacje bazujące na pompach ciepła. Przy czym rozróżnia się więcej niż jeden rodzaj tego typu urządzeń i systemów ogrzewania, jakie z nimi współpracują. Jakie zatem typy pomp ciepła mamy do wyboru i na jakie rozwiązanie w tym zakresie warto postawić? Dlaczego w ogóle pompy ciepła są tak chętnie wybierane? I czy to się faktycznie opłaca?

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

Już od kilku lat ogrzewanie w nowo budowanych domach jednorodzinnych w olbrzymiej części realizowane jest poprzez instalacje oparte o pompy ciepła. Za takim rozwiązaniem przemawia nie tylko tani koszt ich eksploatacji, któremu jak dotąd nie dorównuje żaden inny sposób ogrzewania budynków, ale również funkcjonalność. Pompy ciepła z powodzeniem zapewniają komfort cieplny mieszkańcom oraz ciepłą wodę użytkową. Na tym jednak ich zalety się nie kończą. Pompy ciepła mogą bowiem pełnić w czasie lata funkcję klimatyzacji. A co najważniejsze, jest to praktycznie bezobsługowe źródło ciepła.

W tym przypadku można zapomnieć o konieczności dokładania paliwa do pieca. A w związku z tym nie musimy się martwić gromadzeniem opału i jego przechowywaniem. Korzystając z pomp ciepła mamy w domu porządek i niczym nie musimy się przejmować, bo pompa po prostu sama działa, zapewniając nam ciepło zimą, przyjemny chłód latem i ciepłą wodę użytkową do kąpieli czy zmywania naczyń.

Pompy ciepła – powietrze-powietrze czy powietrze-woda?

Pompy ciepła to urządzenia, które mogą składać się z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej) określanych jako pompy ciepła split oraz pompy monoblok, złożone tylko z jednej jednostki montowanej wewnątrz budynku (np. w piwnicy czy innym pomieszczeniu gospodarczym). Oba typy urządzeń charakteryzują się podobną sprawnością. Przy czym pompy typu monoblok są mniej popularne, ponieważ są droższe niż jednostki typu split. Do ich montażu potrzeba również więcej miejsca. To jednak nie koniec, jeśli chodzi o rodzaje pomp ciepła.

Zarówno pompy ciepła monoblok, jak i split mogą bowiem współdziałać z instalacją powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Przy czym w drugim przypadku dystrybucja ciepła powinna być realizowana przez instalację niskotemperaturową, czyli ogrzewanie płaszczyznowe (np. ogrzewanie podłogowe). W przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze rozprowadzenie ogrzanego powietrza odbywa się poprzez nadmuch systemami kanałowymi. Do częstszych rozwiązań należą jednak systemy powietrze-woda, gdzie pompa ciepła połączona jest z ogrzewaniem podłogowym.

Pompy ciepła plus fotowoltaika

Pompa ciepła do swojego działania potrzebuje energii elektrycznej. Co prawda w porównaniu do innych sposobów ogrzewania domów i tak koszty związane z jej zasilaniem nie są duże, jednak można je dodatkowo obniżyć. Nie bez powodu niezwykle często tego typu rozwiązania grzewcze są połączone z instalacją fotowoltaiczną (zob. więcej na Pompy ciepła Olsztyn). W ten sposób rachunki związane z całorocznym działaniem pompy ciepła można obniżyć do kilkuset złotych. Daje nam to ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie w absurdalnie niskiej cenie.