Czy kobiety w ciąży mogą farbować włosy?

Większość przyszłych mam chce wyglądać ładnie i dbać o swój wygląd również w okresie ciąży. Z drugiej jednak strony przede wszystkim troszczą się o zdrowie i bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka. Jednym z dylematów, przed którym mogą w związku z tym stanąć, jest odpowiedź na pytanie – czy można farbować i rozjaśniać włosy w ciąży?

W społeczeństwie wciąż pokutują przekonania naszych babć o szkodliwości koloryzujących zabiegów w tym okresie, a nawet o wpływie farbowania na kolor włosów dziecka. Warto rozprawić się z niektórymi mitami, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo, zdrowie i kondycję włosów.

Czy farbowanie włosów w czasie ciąży jest szkodliwe?

Nawet lekarze miewają różne opinie na temat farb do włosów stosowanych w ciąży. Większość, powołując się na wiarygodne badania, przekonują, że składniki występujące w farbie nie są wysoce toksyczne.

Producenci również dbają o to, aby kosmetyki były coraz bezpieczniejsze, delikatniejsze, wręcz pielęgnujące. Poza tym podczas koloryzacji skóra głowy wchłania zaledwie niewielkie ilości składników farby i nie przenikają one do krwiobiegu.

Z drugiej strony nie brakuje również lekarzy, którzy zalecają tak zwane dmuchanie na zimne i sugerują, aby wstrzymać się ze stosowaniem farby przynajmniej do końca pierwszego trymestru, czyli do momentu, kiedy będą wykształcone narządy i organy rozwijającego się płodu. Wówczas niewielkie ilości amoniaku w farbie na pewno nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka.

Trzeba przy tym wspomnieć, że kobietom w ciąży zdecydowanie zaleca się wybór farb bez amoniaku. Jest to też odpowiedź nie tylko na pytanie „czy?”, ale i „czym?” farbować włosy w ciąży. Warto wybierać produkty naturalne, bez amoniaku. Dobrym rozwiązaniem są też łagodniejsze i bezpieczne od farb szampony koloryzujące.

Istotne jest również to, jak stosuje się farbę czy nawet szampon koloryzujący w ciąży. Fryzjerzy doradzają na przykład pasemka czy balejaże, ponieważ taka technika koloryzacji oddziela farbowane pasemka od skóry głowy. Podobnie działa nakładanie farby z pozostawieniem około 1 cm odrostu. Zwłaszcza że jest to od kilku sezonów modny i jak najbardziej aktualny trend w koloryzacji.

 

Rozjaśnianie włosów w ciąży?

A co z przyszłymi mamami, które preferowały efektowny blond? Czy można rozjaśnić włosy w ciąży?

Sytuacja jest bardzo podobna, jak w przypadku innych rodzajów koloryzacji. Oczywiście rozjaśnianie może być bardziej inwazyjne dla struktury włosa. Jednak zastosowanie dobrych farb – profesjonalnych albo opartych na naturalnych składnikach – chroni ciężarną i nienarodzone dziecko.

Jak farbować włosy w ciąży?

Równie ważne, jak dobór odpowiedniej farby do włosów dla ciężarnych, jest zastosowanie pewnych zasad, które zapewniają przyszłej mamie bezpieczeństwo. Warto pamiętać o tym, aby:

 • w miarę możliwości unikać koloryzacji w I trymestrze ciąży,
 • postawić na farby na bazie naturalnych składników, koloryzację zmywalną, henny itp.,
 • nie nakładać farby, jeśli na skórze głowy są jakieś uszkodzenia, zadrapania, podrażnienia – sprzyja to możliwości przeniknięcia substancji z farby do organizmu,
 • farbować włosy w dobrze wentylowanym, wietrzonym pomieszczeniu,
 • w przypadku koloryzacji u fryzjera, wybierać dobre, sprawdzone, renomowane salony pracujące na wysokiej jakości produktach,
 • w III trymestrze zapewnić sobie możliwość przerw i odpoczynku, ponieważ dłuższe przebywanie w pozycji siedzącej może być po prostu niekomfortowe.
 
 

Czy farbowanie włosów podczas ciąży wpłynie na kolor włosów dziecka?

Oczywiście wszelkie twierdzenia, które mówią o tym, że farbowanie włosów w ciąży wpływa na kolor włosów dziecka, są absolutnie nieprawdziwe. Podobnie jak funkcjonujący nadal przesąd, że dziecko mamy, która koloryzowała włosy w ciąży, będzie miało rudą czuprynę.

Jakich farb do włosów używać w czasie ciąży?

Z punktu widzenia bezpieczeństwa przyszłej mamy i dziecka, ale także dla dobrej kondycji włosów, istotny jest wybór odpowiednich produktów do koloryzacji. Jeśli chodzi o farby do włosów bezpieczne w ciąży, poleca się przede wszystkim te bez amoniaku.

Takie wymagania spełniają na przykład farby:

 • ziołowe,
 • roślinne,
 • ekologiczne,

Wśród zalet farb naturalnych, bazujących na składnikach pochodzenia roślinnego, wymienia się głównie:

 • zawartość naturalnych barwników,
 • brak amoniaku,
 • łagodne działanie na włosy,
 • brak podrażnień skóry głowy,
 • możliwość koloryzacji ton w ton
 • bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży
 • minimalne ryzyko reakcji alergicznych.

Sprawdź ofertę farb naturalnych do włosów: https://labpharma.pl/sklep/dermo-farby-do-wlosow/

Naturalne farby BIOKAP Nutricolor

Farba do włosów bezpieczna w ciąży? Na pewno warto sięgnąć po renomowane, sprawdzone produkty BIOKAP, oparte na dobroczynnych, roślinnych wyciągach. Mają w swoim składzie między innymi proteiny ryżowe, sojowe, pszenne i owsiane, nie zawierają natomiast amoniaku, substancji drażniących, takich jak nikiel, rezorcyna, parabeny i silikony.

Dzięki bogatej palecie pięknych kolorów farbami BIOKAP można rozjaśnić włosy w ciąży, delikatnie ton w ton, nadać im odcienie brązów, rudości i czerni. Koloryzacja będzie nie tylko efektowna, ale i bezpieczna. Są to jedyne farby na rynku z pozytywnymi opiniami od krajowych konsultantów w dziedzinie dermatologii oraz lekarzy dermatologów.

Przyszłe mamy chętnie decydują się także na łagodniejszą, nietrwałą koloryzację i używają szamponów koloryzujących. Praktycznym pomysłem jest więc oferowana przez BIOKAP seria Spray Touch Up. Pozwala przedłużyć trwałość koloru oraz szybko i wygodnie pokryć włosy zmywalną farbą (na przykład odrosty).

 

#materiałsponsorowany