Czym zająć dziecko w domu?

czym zająć dziecko w domu

Choroba, kwarantanna, przerwa świąteczna czy weekend powodują, że więcej czasu nasze pociechy spędzają w domu. Zmienia się rytm dnia, pojawia się nuda i pytanie czym zająć dziecko w domu. Nie zależnie od tego jak bardzo staramy się organizować czas swoim pociechom, prędzej czy później przychodzi taki moment. Co wtedy zrobić? Czy jest szansa na znalezienie chwili, aby w spokoju ugotować obiad czy uporać się z codziennymi obowiązkami? Oto sprawdzone patenty, które nie wymagają obecności rodzica podczas zabawy i zajmują dziecko na dłuższy czas.

1. Kolorowanki

Obowiązkowa propozycja dla małych dzieci takich w wieku przedszkolnym. Super kredki, flamastry i jazda. Dzieci uwielbiają naklejki, warto więc wybierać zestawy, które oprócz zwykłych rysunków do kolorowania, mają je również w komplecie. W sklepach są gotowe książeczki tematyczne z wieloma naklejkami, które trzeba przykleić na właściwej stronie. Najbezpieczniej wybierać pozycje kilkustronicowe w różnych wariantach. Dzięki temu zapewnimy różnorodność podczas zabawy i nie narazimy się na zbyt duże koszty. Dzieci niechętnie wracają do używanych przez siebie kolorowanek. Książeczki będą raczej jednorazowego użytku. 


2. Tablice dla dzieci

Prawdziwym hitem zajmującym dziecko są tablice dla dzieci. Dzieci z natury lubią malować, rysować i mazać po różnych powierzchniach. W sklepach dostępne są tablice magnetyczne, które pokryte są specjalną powierzchnią do malowania. Można umieszczać na tablicy magnesy np. dołączone do zestawu literki i cyferki. Można też rysować markerem suchościeralnym. Dobrym pomysłem jest również tablica kredowa, po której rysuje się kolorową kredą. Dziecko będzie mogło puścić wodze swojej fantazji i tworzyć prawdziwe dzieła sztuki bez konieczności używania papieru. 

3. Zabawa piaskiem kinetycznym

Jeśli Twoje dziecko kocha zabawę piaskiem, możesz mu stworzyć namiastkę placu zabaw we własnym domu. Wystarczy plastikowa piaskownica i piasek kinetyczny. Piasek kinetyczny ma podobną konsystencję niczym piasek ze zwykłej piaskownicy, z tą różnicą, że świetnie trzyma formę. Z łatwością można z niego uformować kuleczki, wałeczki czy inne budowle. Taka zabawa świetnie ćwiczy sprawność palców i rozwija motorykę małą u dzieci. Po skończonej zabawie łatwo można posprzątać piasek, piaskownice plastikowe najczęściej posiadają górną pokrywę. Bez problemu taką mini piaskownicę możemy przenosić w dowolne miejsce. Dziecko będzie mogło się bawić bez względu na pogodę czy porę roku w domu, na balkonie czy na tarasie.

4. Plastelinowe stworki

Plastelina czy ciastolina to podstawa pomysłów na nudę. Dziecko lepiąc różne kształty i postacie z plasteliny, ćwiczy swoje paluszki i wyobraźnie. Kształtuje również swoją kreatywność i cierpliwość. Przez tworzenie maleńkich figurek, postaci czy pojazdów uczy się myślenia przestrzennego. Dziecko na własnej skórze będzie mogło przetestować różne właściwości mas plastycznych. 

5. Klocki Lego

Nadal nie wiesz, czym zająć dziecko w domu? Kup mu klocki Lego. Gwarantuje, że nawet dorośli złapią klockowego bakcyla i będą chcieli poszerzać swoją kolekcję zestawów. Dostępne są zestawy dla 1,5 rocznych dzieci – Lego Duplo. Z klocków Duplo można stworzyć wzorcową konstrukcję lub zbudować, dowolną budowlę, zgodnie z naszym wyobrażeniem. Duża dowolność zabawy doskonale rozwija pomysłowość oraz inwencję twórczą. Prawdziwym hitem są zestawy tematyczne – Lego Friends czy City, gdzie możemy samodzielnie stworzyć różnorodne postacie, pojazdy czy inne budynki. Większe dzieci mogą składać klocki samodzielnie według załączonej do pudełka instrukcji. Instrukcja jest tak intuicyjna, że radzą sobie z nią już 7-latki.

6. Zabawa z pudełkami

Na każdym strychu czy w piwnicy można znaleźć nieużywane pudełka tekturowe. Można je również zabrać ze supermarketu. To właśnie tektura może być świetnym pomysłem na zajęcie dziecka w długie dni. W kartonach można wycinać okna, drzwi. Tworzyć dom dla lalek, garaże czy nawet roboty. Pudełka można również malować czy obklejać. Pomocna może okazać się zwykła taśma pakunkowa, którą będziemy łączyć poszczególne elementy. Ze zwykłych pudełek tak naprawdę można wyczarować wszystko, ograniczać nas będzie tylko dziecięca kreatywność.

7. Origami dla dzieci

Składanie papieru może być świetną zabawą. Dostępne są proste modele dla dzieci i początkujących. Wystarczy kolorowy papier i tutorial, aby stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Origami dla dzieci to nie tylko świetny sposób na zajęcie dziecka, ale również idealny trening cierpliwości i sprawności. Krok po kroku dziecko będzie w stanie stworzyć samolot, kwiat, łódkę czy motyla. Stopnie trudności są tak różne, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.