Jakie ubranka dla noworodka? Kompletujemy wyprawkę

jakie ubranka dla noworodka

Zakup ubranek dla noworodka bywa dość kłopotliwy zwłaszcza dla rodziców, którzy oczekują narodzin pierwszego dziecka. Nie warto robić zakupów pod wpływem emocji, tylko na spokojnie zastanawiać , jakie ubranka kupić, w jakim rozmiarze i w jakiej ilości. Częstym bowiem błędem jest kompletowanie wyprawki ze zbyt dużą ilością ubranek w źle dobranym rozmiarze. Podpowiadamy, jaki prawidłowo na start wybrać ubranka dla noworodka, aby potem nie żałować. 
 

Jaki rodzaj ubranek dla noworodka?

Ubranka dla noworodka są jednym z obowiązkowych elementów każdej wyprawki. W pierwszych dniach życia maluszek najwięcej czasu leży, musi być mu więc wygodnie. Warto wybrać ubranka wykonane z naturalnych tkanin. Tylko wtedy możemy być pewni, że są one bezpieczne dla skóry maleństwa i zapewnią mu odpowiedni komfort cieplny. Nie bez znaczenia jest również sposób nakładania. Najwygodniejsze są modele, które nie wymagają ubierania przez głowę. Pamiętajmy, że napy są dużo lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne guziki. Szybko się je zapina i odpina.

Ubranka dla noworodka to cała gama różnych produktów. I tak możemy wyróżnić:

  • Pajacyk – to jednoczęściowe ubranko zakrywające rączki i nóżki. Długie rękawy i długie nogawkami z zakrytymi stopami to cechy charakterystyczne pajacyka. Ciuszek ten jest bardzo funkcjonalny dla małego dziecka, zwłaszcza gdy ma ono tendencje do ściągania skarpetek. Modele rozpinane na całej długości są niezwykle wygodne podczas nakładania. Pajacyk w pierwszych miesiącach życia niemowlaka pełni funkcję śpiochów czy piżamki.
  • Body – jedno z najbardziej uniwersalnych ubranek. Są zapinane w kroku. Dość łatwo się je nakłada, bo nie mają nogawek. Ten rodzaj ubranka dostępy jest w trzech wariantach – z krótkim, długim rękawem oraz bez rękawów. Body mają zapięcie przy szyi, które ułatwia zakładanie. Dostępny jest także model z dekoltem kopertowym.
  • Śpiochy — bardzo łatwo można pomylić z pajacykami. One także zakrywają stópki niemowlaka. Cecha charakterystyczna to ramiączka. Śpiochy nie są samodzielną częścią garderoby dziecięcej. Zakłada się je na body albo kaftaniki. Warto wybierać takie modele, które są rozpinane w kroku.
  • Kaftanik – swoim wyglądem do złudzenia przypomina rozpinany sweterek. Ma długie rękawy i zapięcie po całości. Kaftanik może być ubierany bezpośrednio na gołe ciało niemowlaka lub być łączony z body.
  • Rampers – podobny jest do pajacyka, z tym że ma odkryte palce. Konieczne są skarpetki w okresie jesienno-zimowym. Może występować z długimi i krótkimi rękawami czy na ramiączkach.
 
 
Na start warto wybrać po kilka sztuk ubranek z każdego rodzaju.

Nie wiesz gdzie kupić ubranka? 
W amko znajdziesz najwyższej jakości produkty dla niemowląt i dzieci od klasycznych pajacyków, śpiochów po modne rampersy. Bez problemu też skompletujesz całą wyprawkę dla Twojego dziecka.

Jaki rozmiar dla noworodka?

Znajdziemy różne oznaczania rozmiaru ubrań. Pierwszy sposób to nic innego jak wskazanie na wiek dziecka. Ubranko 0-3 miesiące będzie dedykowane maksymalnie do 3 miesiąca życia. Z kolei rozmiar 3-6 miesięcy maluszek będzie nosił w wieku pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Noworodki różnią się między sobą wagą urodzeniową oraz wzrostem, dlatego rozmiar ubranek określany jest również w centymetrach. Do wyboru mamy rozmiary: 56, 62, 68, 74, 80, 86, 92 czy 98. Dla donoszonego noworodka polecane są ubranka w pierwszych rozmiarach – 56 oraz 62. Na rynku są dostępne również mniejsze ubranka dla dzieci, które urodziły się z niską wagą urodzeniową lub przed terminem w rozmiarze 50. Statystyczny noworodek rodzi się z wagą ok. 3,5 i długością ciała powyżej 50 cm. Idealnym rozmiarem na początek będzie więc zatem rozmiar 56 cm. Na start warto więc wybrać ubranka w rozmiarze 56 oraz 62. Ubranko nie może być zbyt ciasne, bo zwyczajnie będzie w nietrudno wcisnąć maluszka.

 
Musimy jednak pamiętać, że każdy producent ubranek dziecięcych indywidualnie ustala parametry wytwarzanej przez siebie odzieży. Wyroby mogą różnić się między sobą, chociażby szerokością. Dlatego podczas zakupów lepiej kierować się podanymi wymiarami w centymetrach niż samym rozmiarem.

Ile ubranek dla noworodka?

Wiele przyszłych rodziców obawia się, że kupi zbyt dużą ilość ubranek, które nie zostaną wykorzystane. Niestety istnieje też obawa, że ciuszków będzie za mało. Jak znaleźć złoty środek? Wciąż pokutuje przekonanie, że noworodki szybko rosną. To oczywiście nie do końca jest prawdą, bo dziecko dziecku nierówne. Nawet jeśli z zakupionych ciuszków przyjdzie nam korzystać tylko przez kilka tygodni, to musimy pamiętać, że będzie to bardzo intensywne użytkowanie. To samo ubranko będzie kilkakrotnie prane i suszone. Ulane mleko, siuśki czy brudząca kupka – to tylko niektóre sytuacje, które wymagają natychmiastowej zmiany odzieży. Może się tak zdarzyć, że jednego dnia zużyjemy nawet 4 czy 6 sztuk ciuszków. Warto już na sam start kupić po kilka sztuk ubranek różnego rodzaju dobrej jakości. Potem będziesz mogła systematycznie uzupełniać garderobę swojego dziecka. Z czasem też wyrobisz sobie własne preferencje co do rodzaju ubranek.

Przykładowa lista:

Rodzaj ubranka  

Rozmiar 56

Rozmiar 62

 

Pajacyk

4

5

Body

4

5

Śpiochy

3

4

Kaftanik

3

4

Skarpetki  

3 sztuki

 

Czapeczki

3 sztuki