Gry planszowe jak "Państwa Miasta" - przegląd planszówek

Państwa Miasta to jedna z najpopularniejszych gier towarzyskich, którą znają niemalże wszyscy. Nie jest zbyt wymagająca, bo w klasycznym wydaniu wystarczy zwykła karta papieru i długopis. Zasady są tak proste, że grać może już dziecko, które w podstawowym stopniu opanowało umiejętność pisania i czytania. Górnej granicy nie ma, co czyni zabawę niezwykle uniwersalną. Na rynku pojawiło się szereg różnych pozycji, które przedstawiają grę w zupełnie nowej odsłonie. To czyni zabawę jeszcze atrakcyjniejszą dla małych i dużych graczy. Koniecznie sprawdź gry planszowe jak „Państwa Miasta”, które warto mieć u siebie w domu. 1. Gra Państwa Miasta Epee

To elektroniczna wersja gry państwa miasta dedykowana od 2 do 6 osób. Gra składa się z podświetlanej platformy na baterie oraz 30 kart z kategoriami. Zasady gry odrobinę różnią się od tych w wersji klasycznej. Warto przed rozpoczęciem gry zapoznać się z instrukcją. Jeden z graczy losuje jedną z kategorii, która ma formę papierowego żetonu i następnie umieszcza kartę na platformie. Uczestnik nie musi już w myślach recytować alfabetu, urządzenie automatycznie wykrywa kartę i losuje określoną literę. Każdy z graczy nie wpisuje też wymyślonych słów w tabeli, tylko jak najszybciej wciska swój guzik i ustnie podaje prawidłową odpowiedzieć. Ta wersja gry jest znacznie przystępniejsza dla młodszych dzieci czy osób starszych, które nie potrafią dość szybko pisać. W tradycyjnej grze mamy też bardzo ograniczone kategorie, tutaj mamy ich aż 30.


2. Gra Państwa i Miasta Epee wersja kostkowa

Kolejna gra planszowa Państwa Miasta, która jest warta polecenia to wersja kostkowa. Gra składa się z platformy z rollerem z 6 kostkami i trzema 12-ścienne kostkami. Do zestawu dołączony jest również notesik do zapisywania wyników i odpowiedzi oraz ołówki dla graczy. Łącznie dostępnych jest aż 36 kategorii, co z pewnością uatrakcyjnia zabawę i zmusza do wysiłku intelektualnego. W wersji kostkowej zmodyfikowano odrobinę zasady gry „Państwa Miasta”. Jeden z graczy losuje jedną kategorię i 6 liter potrząsając platformą. Zadanie polega na ułożeniu aż 6 wyrazów zgodnie z wylosowanymi literami alfabetu i daną kategorią. Otrzymujemy więc grupę wyrazów rozpoczynających na różne litery, ale w ramach jednej kategorii. Największą liczbę punktów zdobywa ten, kto poda najbardziej oryginalne i niepowtarzalne nazwy.


3. Lisciani gra karciana Mind Skills Państwa-miasta

Mind Skills Państwa-miasta Liscani to gra planszowa, która spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W zestawie znajduje się spinner z literami alfabetu, plansze z kategoriami do wypełnienia przez gracza oraz mazaki. W tej grze również zmodyfikowane zostały zasady klasycznej gry Państwa Miasta. Każdy gracz biorących udział w danej rundzie ma kartę z innymi kategoriami. Grę rozpoczyna zakręcenie spinnerem, który losuje wybraną literę. Każdy gracz wypisuje na karcie, jak najwięcej słów w odpowiednich kategoriach na podaną literę. Wygrywa ten, kto zdobędzie jak najwięcej punków.

4. The Purple Cow: Podróżna gra magnetyczna Państwa-Miasta

Interesującą propozycją dla osób, które chcą zająć czymś dzieci podczas podróży, jest gra magnetyczna Państwa-Miasta. Gra dzięki mini formatowi nie zajmuje dużo miejsca i przez to jest łatwa w przewożeniu. Zawsze możemy ją mieć przy sobie. Metalowe pudełko nie tylko służy do przechowywania, ale również pełni funkcje planszy. W zestawie jest również tarcza losująca z kategoriami oraz kolorowe magnesy.

5. Państwa Miasta Kieszonkowa Gra od Epee

Gra Państwa Miasta doczekała się również wersji kieszonkowej. Małe opakowanie pozwala na zabranie gry wszędzie ze sobą. Zasady są bardzo proste. Jeden z graczy tasuje karty z literami i kategoriami i układa je w jeden stosik. Druga osoba wybiera jedną z kart, która określa koterię oraz wskazuje literę. Wygrywa ten, kto udzieli jak najwięcej odpowiedzi i zbierze jak najwięcej kart.

6. Cartamundi gra rodzinna Nazwy Państwa Miasta

Gra Państwa Miasta od Cartamundi to typowa gra karciana, którą również można zabrać ze sobą w podróż. Nie potrzebujemy przy tym papieru czy ołówków. Gracz losuje kartę z literą alfabetu oraz odpowiednią kategorią. Wygrywa ten, kto będzie szybszy od innych graczy i zgarnie jak najwięcej kart. Identyczną koncepcję gry ma również gra Państwa Miasta Abino Abino, dostępna w wersji kieszonkowej.

Wybór planszówek jak "Państwa Miasta" jest więc dość duży. Dostępne są wersje elektroniczne, które nie wymagają użycia kartki czy ołówka, a uczestnicy skupiają się wokół elektronicznej platformy. Ciekawą propozycją są również państwa miasta w wersji podróżnej i kieszonkowej. Małe gry o niewielkich rozmiarach z łatwością można wrzucić do torby i zabrać ze sobą w podróż. Gry zawierają zestawy kart z różnymi kategoriami oraz literami alfabetu. Gracz losuje tylko odpowiednią kartę. To, który rodzaj gry wybierzemy, zależy już od naszych potrzeb. Jedno jest pewne, każda z gier jest tak różnorodna, że na pewno nie będziemy się nudzić. Z grami z serii państwa miasta zyskujemy gwarancję niezapomnianych emocji dla całej rodziny.