Whisky szkocka czy irlandzka — którą wybrać?Whisky szkocka jest bardzo popularna

Whisky jest obecnie jednym z najbardziej popularnych alkoholi, dostępnym na półkach w niemalże każdym markecie i produkowanym w wielu krajach. Kraje te rywalizują ze sobą o miano najlepszego w produkcji tego alkoholu, a na ich tle wyróżniają się zdecydowanie Szkocja i Irlandia. Czym się charakteryzują trunki z obu tych krajów i który lepiej wybrać? 
 

Z czego jest szkocka whisky?

Na rynku mamy obecnie dostępnych wiele rodzajów szkockiej whisky: znajdziemy pośród nich single malty, blended whisky, single grain whisky typu blended malt oraz blended grain. Jak powstaje ten szeroko rozpoznawalny alkohol? Szkockie single malty produkuje się z zacieru ze słodu jęczmiennego, w jednej destylarni i za pomocą destylacji alembikowej; w przeciwieństwie do innych wersji nie są dodawane inne zboża. Ze względu na to, że destylacja alembikowa jest bardziej kosztowna od destylacji kolumnowej, ponieważ jest mniej wydajna, single malty to whisky z półki o wyższych cenach, o czym powinniśmy pamiętać. Wiele zaawansowanych graczy w świecie wysokoprocentowych alkoholi zgodnie stwierdza jednak, że są to najlepsze wersje, gdyż oferują złożone profile smakowe, w których wyczuć można wiele różnorodnych nut.

Prawdziwa szkocka whisky

Szkocka jest to z definicji whisky słodowa lub zbożowa, produkowana na terenie Szkocji, a produkcja przebiega na podstawie zasad ściśle określanych przez odpowiednie dokumenty prawne. Jedną z tych kluczowych zasad jest na przykład to, że szkockie whisky muszą dojrzewać w beczkach z dębu przez okres minimum co najmniej trzech lat. Z kolei wiek konkretnego trunku widniejący na etykiecie butelki musi zgadzać się z wiekiem najmłodszej whisky, jakiej użyto do wyprodukowania napoju.

Jeśli chodzi o szkockie profile smakowe, mamy ich szeroki wybór. Przy wyborze whisky szkockiej odpowiedniej dla nas możemy kierować się regionem. Dla przykładu wyspa Islay słynie z propozycji torfowych, a w regionie Speyside znajdziemy propozycje whisky deserowych o nieco słodszym smaku. Region może nam dać więc wiele informacji na temat smaku danej wersji.

Cena szkockiej whisky

Przy wyborze whisky oczywiście w dużej ilości przypadków kierujemy się budżetem. Jeśli chodzi o whisky ze Szkocji, tańszą opcją będą butelki w typie blended, które nadadzą się do sączenia z colą bądź świetnie sprawdzą się w koktajlach. Oczywiście, prawdziwi koneserzy przyjemność odnajdą jedynie w propozycjach z półki single malt. Są one droższe ze względu na wyższe koszty produkcji, ale oferują doskonałe wrażenia smakowe. Jeśli chodzi o whiskey pochodzącą z Irlandii, znajdziemy napoje w różnych przedziałach cenowych. Warto wybrać tutaj destylarnie o długiej tradycji, które przykładają szczególną wagę do wysokiej jakości składników. Liderami pośród irlandzkich whiskey będą na przykład takie marki jak Tullamore czy Jameson. Wiele ciekawych whiskey (a także sporą bazę wiedzy na temat tych trunków) znajdziesz na: https://krest.pl/pl/whisky/whisky-szkocka.Wysokiej jakości whiskey irlandzka

Szkocka whisky single malt

Szkocka whisky single malt przez wielu koneserów uznawana jest za najlepszą obecnie whisky dostępną na rynku. Wysokiej jakości składniki, staranne przygotowanie, długa tradycja i różnorodność smaków to synonimy szkockiej. Warto jednak pamiętać także o napojach pochodzących z Irlandii, które również mają rzeszę swoich wiernych fanów. Czym się one charakteryzują?

Irlandzkie whiskey to bardzo ciekawe napoje, o różnorodnych profilach smakowych, dojrzewające w drewnianych beczkach. W Irlandii do produkcji tego trunku używa się technik zarówno podwójnej jak i potrójnej destylacji. Dodatkowo to właśnie z tego kraju pochodzi tak zwana single pot still whiskey, czyli whiskey, w której składzie zacieru zbożowego znajdziemy słód jęczmienny oraz jęczmień niesłodowany.