Jakie ekologiczne zasady warto wprowadzić do życia całej rodziny?

Ekologia jest nie tylko modna, ale i potrzebna. Wystarczy spojrzeć na to, co wydarzyło się ostatnio na Odrze. Uświadamianie ekologiczne dziecka należy rozpocząć jak najwcześniej, a gdy jeszcze się nie porozumiewa i jest niemowlakiem czy rocznym malcem, wprowadzać do jego życia takie elementy, które zagwarantują, że cała rodzin będzie żyła w stylu eko. Zatem na co warto postawić?

Zamiast pampersów wybierajcie pieluszki wielorazowe

Czy wiecie, że pampersy rozkładają się nawet 500-800 lat? To ogromnie długo, a jeśli weźmie się pod uwagę, ile każde dziecko zużywa pampersów do momentu odpieluchowania, to wychodzi na to, że młodzi rodzice są jednymi z większych trucicieli środowiska. Oczywiście jest to pewne wyolbrzymienie, bo jednak każdy człowiek w swoim życiu generuje tony śmieci i należy robić wszystko, by te ilości redukować. Warto zacząć od pieluszek i wybrać dla dziecka te wielorazowego użytku. Dzięki temu zmniejszy się też ilość odpadów. Dziecko, które korzysta z pieluszek tetrowych szybciej też uczy się czystości i korzystania z nocnika. Pampersy są tak chłonne, że dziecko później ma trudności z odczuwaniem parcia na pęcherz. Pieluszki wielorazowe trzeba wymieniać częściej, trzeba też zapatrzyć się w ich sporą ilość. Oczywiście tutaj pojawia się pewien dylemat, bo jednak przez częste pranie zużywa się dużo wody, a tej przecież też jest deficyt. Jednak jest to mniejsze zło niż produkcja śmieci rozkładających się setki lat.

Postawcie na eko ubranka i otulacze takie jak kocyki bambusowe dla niemowlaka

Skoro już jesteśmy przy ekologicznych materiałach, to warto postawić także na eko ubrania wykonane z bawełny organicznej. Takie ubranka nie podrażniają skóry dziecka. Warto stawiać także na bezpieczne i ekologiczne akcesoria takie jak kocyki bambusowe dla niemowlaka. Takie modele mają szczególne właściwości, bo świetnie neutralizują wilgoć, szybko schną, a jednocześnie neutralizują groźne bakterie. Jednak skoro cała rodzina ma wprowadzić ekologiczne nawyki, to i dorośli powinni zacząć inwestować w odzież typu eko, która jest poddawana recyklingowi. Jednocześnie warto wprowadzić do życia jedną zasadę, a mianowicie kupuje się nową rzecz, gdy sprzedaje się lub odpowiednio wykorzystuje starą. Tworzenie garderoby kapsułowej w przypadku starszych dzieci i osób dorosłych jak najbardziej jest dobrym pomysłem. Szafa nie jest przeładowana, a jej właściciel wpisuje się w trend eko.

Pamiętajcie o prawidłowej segregacji śmieci

Skoro już wiecie, że macie ograniczyć odpady higieniczne i tekstylne, to warto również wyrobić w sobie nawyk prawidłowej segregacji śmieci. Otóż zarówno w domu, jak i na zewnątrz powinien pojawić się kosz, a właściwie kosze na wszystkie odpady. Zatem do żółtego kosza powinny trafić odpady z tworzyw sztucznych, a do niebieskiego papier. Z koli w zielonym znajdzie się szkło, a w czarnym worku odpady zmieszane. Z kolei w brązowym pojemniku znajdą się bioodpady. Dziecko znając oznaczenia od najmłodszych lat nie ma problemów z segregacją. Warto uczyć je także, że zawsze papierki trzeba wyrzucać do kosza i nigdy nie można zaśmiecać trawników i należy dać mu tu dobry przykład.

Ograniczenie zużycia prądu, czyli dzień bez Internetu i telewizji

Na pewno jeśli wszyscy macie żyć ekologicznie, to musicie zmienić pewne nawyki. Należy do nich chociażby użytkowanie prądu niemal bez ograniczeń. Jeśli w Waszym domu sprzęty elektroniczne są nieustannie w trybie czuwania, a telewizję oglądacie nawet przed zaśnięciem, to czas to zmienić. Dzień bez Internetu i telewizji może być pierwszym krokiem. W końcu możecie miło spędzić czas wspólnie, a jeden dzień bez sprawdzana portalu społecznościowego dobrze Wam zrobi. Gdy rodzice nieustannie mają wlepiony wzrok w smartfona, to niestety później dzieci ich naśladują i robią to samo. Często domagają się smarfonów czy tabletów z grami, a rodzice udostępniają je dla tzw. świętego spokoju. Można dziecku zorganizować czas przynajmniej raz w tygodniu bez technologii i jest to możliwe. Można postawić na gry planszowe, a w przypadku małego dziecka czytanie bajek. Starsze dzieci mogą bawić się z Wami w kalambury. Ograniczenie zużycia prądu pozytywnie wpłynie na Wasze rachunki i zainspiruje innych do podobnego działania.