Jak urządzić mały pokój dziecięcy w bloku


Jak urządzić pokój dziecka – ten temat to zmora wielu rodziców, zwłaszcza jeśli jest to mały pokój dziecięcy w bloku. A te przecież do największych nie należą! Ale bez obaw – nawet mały pokój dziecięcy można zaaranżować w taki sposób, aby był funkcjonalny, przytulny i nowoczesny.

  • Wygodne miejsce do spania, biurko, regały i szafa do pokoju dziecięcego – te meble muszą znaleźć się w każdym pokoju dziecięcym dla chłopca lub pokoju dla dziewczynki. 
  • W małych pokojach dziecięcych warto postawić na dobrze przemyślane meble, które pomogą oszczędzać przestrzeń, np. łóżka piętrowe, półkotapczany, składane biurka czy wielofunkcyjne kontenerki. 
  • Pamiętajmy, aby mały pokój dziecięcy urządzać wspólnie z dzieckiem, tak aby wnętrze odpowiadało upodobaniom młodego mieszkańca.
  • Aranżując mały pokój dziecięcy warto pamiętać o sprytnych trikach na optyczne powiększenie wnętrza. Dzięki nim pokój będzie wydawał się jaśniejszy, wyższy i bardziej przestronny. 

 

Pomysł na pokój dziecięcy

Podstawą każdej udanej aranżacji jest pomysł, a ten najlepiej zaczerpnąć od swojego dziecka. Pokój dziecięcy to w końcu przestrzeń naszego dziecka i to ono musi czuć się tam komfortowo. Współcześnie już nawet przedszkolaki wiedzą w jakim klimacie chciałyby urządzić swoje wnętrze. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dziecięce pomysły muszą doczekać się realizacji. To rodzic odpowiada za to, aby w pokoju dziecięcym dla chłopca i pokoju dla dziewczynki było funkcjonalnie i wygodnie. Wybierając meble do pokoju dziecka poszukajmy takich, które zostały zaprojektowane z myślą o trudnych i niewielkich wnętrzach. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkie sprytne meble dla nastolatków – półkotapczany, łóżka piętrowe, składane biurka, mobilne kontenerki na kółkach. Zwracajmy uwagę na pojemność szuflad i szafek oraz wszelkie pomysłowe schowki, np. te pod łóżkiem, w zagłówku, w biurku. W końcu im więcej miejsca na drobiazgi tym lepiej, bo łatwiej utrzymać porządek w małym pokoju dziecięcym. Pamiętajmy też o racjonalnym zorganizowaniu przestrzeni. Biurko zawsze powinno stać w pobliżu okna, aby zapewnić optymalny dopływ światła. W pokoju dziecięcym na niskim poddaszu wykorzystajmy przestrzeń pod skosami do zabudowy niskimi szafkami i półkami, wyższe ściany pozostawiając na szafę lub łóżko.


Łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym
Łóżko piętrowe to wprost zbawienne rozwiązanie do małych dziecięcych pokoi. Sprawdzi się zarówno w pokoju rodzeństwa, jak i pokoju dla jednego dziecka. A wszystko dzięki szerokiej dostępności różnych wersji łóżek piętrowych. Najbardziej popularne są klasyczne łóżka piętrowe z miejscem do spania na górze i na dole oraz drabinką lub schodami prowadzącymi na pięterko. Ale w ofertach sklepów meblowych coraz częściej można spotkać łóżka piętrowe z jednym miejscem do spania, ulokowanym na górze. Natomiast pod częścią do spania znajduje się strefa aktywności. Najczęściej jest to biurko z dodatkowymi półkami i szafkami, którym czasem towarzyszą regały. W jednym z boków szafy może znajdować się szafa do pokoju dziecięcego z drążkiem i półkami. Obie wersje łóżka piętrowego są bardzo praktyczne, bo pozwalają sprytnie zagospodarować małą przestrzeń. W pokoju dziecięcym dla rodzeństwa można z powodzeniem ustawić dwa meble wielofunkcyjne z łóżkiem, biurkiem i szafą. W ten sposób łatwo zagospodarujemy niewielkie wnętrze, a każde z dzieci otrzyma swoją własną przestrzeń, którą będzie mogło urządzić w zgodzie z własnymi upodobaniami. 

 

Jak optycznie powiększyć pokój?

Jest kilka sposób na optycznie powiększenie małego pokoju dziecięcego. Przede wszystkim warto pomalować pomieszczenie na jasne barwy. Nie musi to być śnieżnobiały, dobrze sprawdzą się też jasne pastele, beże, szarości czy odcienie kremowe. Takie kolory najlepiej odbijają światło, dzięki czemu nawet mały pokój dziecięcy wydaje się większy i bardziej przestronny. I tak, wiemy, że dzieci i nastolatki nie zawsze lubią jasne kolory. Jednak te barwy są na tyle uniwersalne, że łatwo połączysz je z meblami i dodatkami w najróżniejszych odcieniach. A dzięki temu stworzysz aranżacje w dowolnym stylu, nawet bardzo nowoczesny pokój dla chłopca w loftowych klimatach czy pokój dla dziewczynki lubiącej klimaty niczym z Harrego Pottera.

Na ścianach małego pokoju dziecięcego sprawdzą się tapety w jasne pasy lub takie z drobnymi wzorkami. Efekt powiększenia wnętrza możemy też uzyskać dzięki fototapetom z efektem głębi, np. przedstawiającymi wąską, klimatyczną uliczkę lub ścieżkę w zielonej puszczy. Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie małego pokoju dziecięcego jest pomalowanie sufitu na kolor o ton lub dwa jaśniejszy niż ściany oraz pomalowanie paska wokół sufitu na taki sam, jaśniejszy odcień.


Jak podzielić pokój dziecięcy z jednym oknem?

Dwójka dzieci, jeden mały pokój dziecięcy i tylko jedno okno. Może się wydawać, że w powietrzu wisi konflikt. A jednak niekoniecznie! Mały pokój dziecięcy z jednym oknem ma wielki atut – jest bardziej ustawny niż pokój z większą ilością okien. Ale warto zadbać o to, aby równy dostęp do okna miało każde dziecko. Czy warto dzielić pokój dziecięcy z jednym oknem na pół, np. za pomocą regału, ścianki działowej lub parawanu? Naszym zdaniem nie. Taka przesłona ograniczy dostęp do naturalnego światła i to po obu stronach ścianki. Lepiej zadbać o optymalne wykorzystanie przestrzeni dla dwójki dzieci. Dobrym pomysłem jest ustawienie przy oknie dwóch biurek, w taki sposób, aby oba meble do pokoju korzystały z dopływu naturalnego światła. Pod oknem można też zaplanować niskie półki lub szafki do przechowywania z siedziskiem wyłożonym poduszkami na blacie. W okolicy okna można również umieścić niewielki stolik do przyjmowania gości. 

 

 

 #Materiał sponsorowany