Starzenie się skóry – czym jest i jak opóźnić ten proces

starzenie się skóry

Starzenie się skóry rozpoczyna się w okolicach 25 roku życia i postępuje wraz z upływem czasu. Nie oznacza to jednak, że nie mamy wpływu na ten proces i nie możemy mu przeciwdziałać. Zauważyłaś już pierwsze zmarszczki mimiczne oraz oznaki starzenia takie jak utrata elastyczności skóry? Podpowiemy jak dbać o siebie i swoją skórę, aby spowolnić proces starzenia oraz jak sprawić, żeby objawy starzenia były mniej widoczne. 

Starzenie się skóry – dlaczego dochodzi do tego procesu?

Starzenie się całego organizmu to naturalnie zachodzący proces biologiczny, którego objawy w dużej mierze są widoczne na naszej skórze. Dzieje się tak, ponieważ skóra będąca naszym największym organem, spełnia szereg funkcji ochronnych. Przez to też, jest stale narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia środowiska. Inne są też przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, a inne zewnątrzpochodnego.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje starzenia:

 • starzenie wewnątrzpochodne (endogenne) – związane jest z gospodarką hormonalną, z wiekiem, genetyką oraz nieodpowiednią dietą i niedoborami witamin,
 • starzenie zewnątrzpochodne (egzogenne) – jest zależne od czynników środowiskowych takich jak zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV (fotostarzenie) czy brak odpowiedniej pielęgnacji.

Co powoduje proces starzenia się skóry i jakie są tego objawy?

Głównym czynnikiem, który odpowiada za to, że rozpoczynają się procesy starzenia się skóry i widoczne zaczynają być tego objawy, jest mniejsza ilość kolagenu. Jest to białko budujące tkankę łączną, którego zadaniem jest łączenie komórek. Cechy takie jak spójność i elastyczność skóry oraz utrzymanie sprężystości skóry, a więc wszystko to, co zapewnia młodzieńczy wygląd, jest zależne od kolagenu. Występuje on w skórze właściwej w około 85% i decyduje o dobrej kondycji skóry. Sprawia, że jest ona gładka i jędrna. Z upływem czasu w naszej skórze zaczyna ubywać kolagenu, przez co zauważalne są pierwsze objawy starzenia się skóry takie jak drobne zmarszczki pod oczami oraz zmiana owalu twarzy spowodowana przez wiotkość skóry i opadanie tkanek. Proces starzenia jest potęgowany przez czynniki zewnętrzne, którymi są promieniowanie UV i zanieczyszczenia powietrza.

etapy starzenia się skóry

Czy można uniknąć zmarszczek?

Powstawanie zmarszczek to pierwszy widoczny objaw starzenia się skóry. Niestety, ich powstawanie to naturalny proces, którego nie da się uniknąć i będzie on postępował z biegiem czasu.

Dlaczego pierwsze drobne zmarszczki zauważamy w okolicy oczu, czoła (zmarszczki mimiczne) czy też dekoltu? Dzieje się tak, ponieważ w dużej mierze pojawiają się one w miejscach, gdzie tkanka podskórna jest cienka. W skórze zachodzi wiele procesów, które wpływają na proces starzenia oraz występowanie zmarszczek. Główne z nich to wykazujące mniejszą aktywność gruczoły łojowe i potowe oraz ubytek kwasu hialuronowego, co powoduje, że skóra staje się przesuszona. Wpływ ma również osłabienie bariery ochronnej naskórka. To powoduje, że suchość skóry się zwiększa, co przyczynia się do tego, że szkodliwy wpływ stresu oksydacyjnego oraz innych czynników zewnętrznych wzrasta.

Główne czynniki wpływające na starzenie się skóry

Jednym z głównych czynników powodujących procesy starzenia się skóry jest stres oksydacyjny, wywoływany przez wolne rodniki. Są to reaktywne formy tlenu, które uszkadzają struktury naszych komórek. Wolne rodniki są również produkowane przez nasz organizm, a komórki posiadają specjalne funkcje obronne przed ich negatywnym wpływem. Jednak z wiekiem, maleje zdolność do obrony przed ich szkodliwym działaniem. W walce ze starzeniem istotną rolę odgrywają przeciwutleniacze, które ograniczają działanie wolnych rodników i spowalniają starzenie się skóry.

Dobór pielęgnacji skóry a wiek

Trzeba pamiętać, że potrzeby naszej skóry zmieniają się wraz ze zmianą pór roku oraz z wiekiem. Pielęgnacja skóry powinna być dobierana tak, aby zaspokoić jej potrzeby w danym momencie. Dlatego też powstają specjalistyczne linie kosmetyków dedykowane konkretnym grupom wiekowym.

Inne zadanie będzie miał krem dla kobiet w średnim wieku, a inne ten przeznaczony dla nastolatek. Istnieje wiele sposobów jak ujędrnić skórę twarzy po 40 roku życia, kluczowa będzie tutaj właśnie odpowiednia pielęgnacja. Dla osób młodych najważniejsze jest dbanie o nawilżenie skóry oraz ochrona przeciw promieniowaniu UV.

co spowalnia proces starzenia się skóry

Wpływ na starzenie skóry mają :

 • Promieniowanie UV - za przyspieszone starzenie skóry odpowiada głównie promieniowanie UVA. Ekspozycja na światło słoneczne powoduje uszkodzenia skóry, znacznie przyspiesza starzenie oraz powoduje powstawanie przebarwień, które pojawiają się z wiekiem.
 • Odżywianie - dieta powinna być zrównoważona, bogata w proteiny, zdrowe tłuszcze bogate w kwasy omega 3 i omega 6, witaminy oraz antyoksydanty, które szeroko występują w warzywach i owocach. Bardzo ważnym elementem jest też nawodnienie organizmu, dzięki regularnemu piciu wody.
 • Stres - największy wpływ na starzenie skóry ma stres oksydacyjny, ale nie tylko. Stres chroniczny uszkadza barierę obronną skóry przez co staje się odwodniona, szara i szorstka. Powoduje też częstsze napinanie i naciąganie skóry twarzy, co wpływa na jej gorszy wygląd. Brak snu lub jego zaburzenia, również mają znaczenie, ponieważ wpływają negatywnie na zdolności regeneracyjne organizmu. Nadmiar kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu, powoduje szybszą degradację kolagenu i elastyny, co wpływa bezpośrednio na utratę sprężystości oraz jędrności skóry.
 • Palenie papierosów - powoduje zatrucie tytoniem, które zwiększa wytwarzanie wolnych rodników i zmienia sprężyste włókna skóry.
 • Zanieczyszczenie powietrza - smog negatywnie wpływa na kondycję skóry, a zawarte w nim pyły zawieszone osiadają na skórze i wnikają do niej za pośrednictwem mieszków włosowych i gruczołów łojowych.
 
proces starzenia się skóry stres

Jakie codzienne działania przeciwstarzeniowe warto podjąć?

Wybory, których dokonujemy każdego dnia, w znacznym stopniu wpływają na starzenie się skóry.

Najważniejsze wskazówki:

 • Unikaj ekspozycji na światło słoneczne, stosuj kremy z filtrem SPF przez cały rok.
 • Nie pal papierosów, zdrowo się odżywiaj i dbaj o odpowiednie nawodnienie.
 • Prowadź zdrowy styl życia, pamiętaj o aktywności fizycznej i dbaj o równowagę emocjonalną.
 • Pamiętaj o odpowiedniej higienie oraz pielęgnacji skóry.
 
starzenie się skóry styl życia

Starzenie się skóry – podsumowanie

Mimo tego, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać czasu, a co za tym idzie postępujących procesów starzenia w naszym organizmie, to mamy wiele możliwości żeby te procesy spowolnić i zmniejszyć ich objawy. Jeśli unikamy stresu, dbamy o pielęgnację skóry oraz prowadzimy zdrowy styl życia, nasza skóra na dłużej zachowa swój młodzieńczy wygląd.

 

 

 #Materiał sponsorowany