Ile powinno spać dziecko?

Ilość przespanych godzin w przypadku małego dziecka, to coś, co spędza sen z powiek jego rodzicom. Dosłownie i w przenośni, bo jak wiadomo opieka nad bardzo małym dzieckiem wiąże się często z nocnym wstawaniem. Z drugiej strony to sami rodzice są często zaniepokojeni, czy ich dziecko śpi wystarczająco dużo. Jak to naprawdę jest? 

O co chodzi z tą rekomendowaną długością snu u dzieci?

“Ile powinno spać dziecko?”, “jaka ilość snu u małego dziecka?”, “czy małe dzieci powinny spać regularnie?” – to tylko kilka, z najczęstszych haseł, jakie zaniepokojeni rodzice wpisują w wyszukiwarkę internetową. Niestety wielu rodziców zupełnie niepotrzebnie czuje się bardzo niepewnie (zwłaszcza przy pierwszym dziecku), a informacje znalezione w Internecie często sprawiają wręcz, że czują się jeszcze gorzej, bo nagle okazuje się, że nie są tak perfekcyjnymi rodzicami, jak wymagają tego surowe standardy znalezione na przypadkowym blogu parentingowym.

Wokół tego, ile dziecko powinno spać, narosło przez lata wiele mitów. Jeden z najpopularniejszych głosi, że noworodek musi spać codziennie równe 20 godzin, bo inaczej nie będzie rozwijać się prawidłowo. Warto już na wstępie wyjaśnić, że nie do końca jest to prawda. Większość dzieci w okresie niemowlęcym śpi bardzo różnie i nieregularnie, nie da się jednoznacznie określić tak sztywnych ram co do ilości i regularności snu dla dzieci w tym wieku. Co więcej, nie ma także żadnych wiarygodnych badań naukowych, które pozwoliłyby to oszacować z tak dużą dokładnością.

Są oczywiście pewne ramy i tabelki, określające odpowiednią ilość snu dla dzieci w różnym wieku, ale trzeba pamiętać, że każdy człowiek, a więc również każdy mały człowiek jest inny. W 2016 r. Amerykańska Akademia Medycyny Snu opublikowała wnioski z trwających 10 miesięcy badań nad snem dzieci i młodzieży. Nad powstaniem raportu pracowało 13 ekspertów, którzy przeanalizowali 864 artykułów naukowych.

Pod wynikiem zaprezentowanych badań podpisały się najbardziej szanowane amerykańskie instytucje: Amerykańska Akademia Pediatrii, Towarzystwo Badań nad Snem oraz Amerykański Związek Technologów Snu, zrzeszający personel medyczny pracujący podczas badań snu.

Ile powinno spać dziecko w zależności od wieku?

  • 4-12 miesięcy: 12-16 godzin na dobę (w tym drzemki)
  • 1-2 lata: 11-14 godzin na dobę (w tym drzemki)
  • 3-5 lat: 10-13 godzin na dobę (w tym drzemki)
  • 6-12 lat: 9-12 godzin na dobę
  • 13-18 lat: 8-10 godzin na dobę

Uważni pewnie zastanawiają się teraz: no dobrze, ale dlaczego nie ma wyliczeń dla dzieci młodszych niż 4 miesiące? to przecież najważniejszy okres rozwoju noworodka! Nie stworzono takich zaleceń dla młodszych niż czteromiesięczne dzieci, ze względu na zbyt szeroki zdaniem naukowców zakres normy w zakresie czasu trwania snu i niewystarczającą liczbę danych naukowych dot. skutków zdrowotnych. W praktyce oznacza to, że po prostu noworodki śpią nieregularnie, bo taka jest ich natura i nie ma w tym nic niepokojącego, jeśli twój maluch śpi inaczej lub mniej, niż dziecko twojej koleżanki!

Czy drzemka dziecka w ciągu dnia liczy się jako sen?

Nie ma tak naprawdę żadnych naukowych podstaw do tego, aby sen w ciągu dnia nie traktować tak jak snu w nocy, w sensie: jeśli twoje dziecko ucina sobie drzemki w ciągu dnia, ale równocześnie nie bardzo chce spać w nocy, to nie ma absolutnie żadnych powodów do obaw czy zmartwień – być może taka jest jego natura, albo po prostu jest to przejściowe, tak czy siak: nie panikuj! Dzieci w okresie do 3 miesiąca życia śpią bardzo nieregularnie i z pewnością każda matka zgodzi się ze stwierdzeniem, że dziecko nie sypia ani w 100% regularnych porach ani w godzinach. Czasami jest to więcej snu w ciągu nocy, a kiedy indziej królują krótkie, ale bardzo częste drzemki w ciągu dnia. Warto przy tym pamiętać, że dziecko poniżej czterech miesięcy jest całkowicie zależne od matki. Niemowlaki są karmione “na żądanie”, zatem cały tryb funkcjonowania dziecka (i matki) musi być siłą rzeczy dostosowany do żywienia. U niemowlaków bardzo trudno jest wskazać jakiś konkretny rytm funkcjonowania – jednego dnia dziecko śpi dużo i grzeczne, a kiedy indziej potrafi budzić się w nocy nawet kilkanaście razy!

Twoje dziecko nie rośnie, bo za mało śpi? Niekoniecznie!

Wielu młodych rodziców martwi się, gdy ich pociecha nie ma apetytu, a jeszcze bardziej, gdy wydaje im się, że dziecko nie rośnie. Najczęściej wówczas problemu doszukują się w ilości snu, bo przecież wiadomo, że “dziecko rośnie, gdy śpi”. A może raczej powinno się powiedzieć: dziecko rośnie, gdy je? Wbrew pozorom, z punktu widzenia naturalnego instynktu przetrwania (który u małego dziecka jest bardzo silny), potrzeba zaspokojenia głodu jest silniejsza niż potrzeba odpoczynku. Oczywiście nie jest to zasadą, bo sytuacja może wyglądać diametralnie inaczej, na przykład w sytuacji, gdy dziecko jest przeziębione, ma gorączkę, infekcję czy inne dolegliwości zdrowotne. Wówczas bardziej prawdopodobne jest, że dziecko będzie spać, niż jeść (u dorosłych również występuje brak apetytu w sytuacji choroby).

Jednak co ciekawe, w pierwszych trzech miesiącach warto zwrócić uwagę przede wszystkim na karmienie dziecka, a jeszcze bardziej na tempo przyrostu masy ciała maluszka. Wbrew pozorom, spora część problemów ze snem może wynikać z problemów z karmieniem. Wielu rodziców oburzy się pewnie i powie: moje dziecko nie rośnie wystarczająco, bo za mało śpi! Podczas gdy może się okazać, że przyczyna problemu leży zupełnie gdzie indziej. Czy ty lubisz iść spać, gdy głód burczy w brzuchu? No właśnie! A dziecko ci przecież tego nie powie, przynajmniej nie takie mające trzy miesiące lub mniej. Jeśli potrzeba pożywienia nie zostanie prawidłowo zaspokojona w pierwszej kolejności, to pozostałe potrzeby (odpoczynku) mogą zejść na drugi plan, dopóki najważniejsza kwestia nie zostanie rozwiązana. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: błędna technika karmienia, nieprawidłowości w rozwoju i budowie jamy ustnej dziecka jak np. skrócone wędzidełko języka, problemy dziecka ze ssaniem, lub infekcja, z której obecności rodzice nie zdają sobie sprawy. Czasami warto zacząć rozwiązywanie problemów ze snem od wnikliwej analizy karmienia i przyrostu masy niemowlaka, bo rozwiązanie potencjalnego problemu związanego z karmieniem może przyczynić się do poprawy wzorca snu dziecka.

Ile powinno spać małe dziecko?

Tak jak było to wspomniane we wcześniejszej części artykułu – nie ma żadnych naukowych dowodów, które jednoznacznie wskazywałyby na to, że istnieją jakieś sztywne ramy określające ilość snu dla małych dzieci. Są oczywiście zalecenia, ale większość rodziców traktuje je po prostu zbyt rygorystycznie. Dziecko to nie program komputerowy, któremu można wpisać określone dane, których będzie się trzymać.

To żywy, niezależny organizm i pewne odstępstwa od normy nie powinny być powodem do paniki, choć oczywiście wskazana jest czujność i dokładne obserwowanie dziecka, zwłaszcza w kwestii jego wzrostu czy właśnie karmienia. Ile zatem powinno spać małe dziecko?

Z pewnością dla każdego malucha te parametry mogą być nieco inne, jednak można w pewnym przybliżeniu założyć, że niemowlęta między 4-12 miesiącem życia powinny spać średnio ok 12-16 godzin na dobę (wliczając w to drzemki), choć na pewno można się spotkać z zaleceniami, że ilość snu dla dzieci w tym właśnie wieku powinna wynosić dokładnie między 14, a 15 godzin.

Jakim oczekiwaniom według ciebie łatwiej jest sprostać? Przy założeniu 14-15 godzin mamy do czynienia z dużą restrykcyjnością, któej czasami może być ciężko sprostać. Natomiast perspektywa, że sen dziecka powinien się mieścić w ramach między 12, a 16 godzin wydaje się być znacznie bardziej liberalna, nieprawdaż?

Jak wspierać zdrowy sen i prawidłowy rozwój dziecka?

Najważniejszy dla jakości i wygody snu dziecka jest materac. W dobrych sklepach i salonach sypialnianych można znaleźć specjalne materace w mniejszym rozmiarze i wykonane z materiałów odpowiednich dla małych dzieci. Jaki materac dla dziecka, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do snu i rozwoju? Dla niemowląt w wieku do 3 miesięcy wybór materaca jest o wiele ważniejszy niż samo łóżeczko do spania. Podczas wyboru materaca dla dziecka, szukaj materaca bezstrefowego, gdzie nie ma wskazania co do położenia głowy czy nóżek.

Unikaj również bardzo miękkich materacy oraz tanich produktów, bo są najczęściej zrobione z pianki o niskiej gęstości a przez to sprężystości. W przypadku materaca dla dziecka wypełnienie pianki musi mieć gęstość min. 40 kg/m3. Jednak twardość to nie jedyne, co ma znaczenie, warto także zwrócić uwagę na higieniczność materaca, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Czego ona dotyczy i czemu jest ważna? Chodzi o przepuszczalność powietrza oraz gromadzenie kurzu i wilgoci. Najlepiej pod tym względem wypadają materace lateksowe, zwłaszcza z lateksu naturalnego, który jest surowcem roślinnym i w 100% naturalnym, mającym właściwości prozdrowotne oraz wyróżniającym się najwyższym poziomem higieniczności spośród wszystkich materiałów, jakie obecnie stosuje się do produkcji materacy do spania.

Jak widać kwestia snu u małego dziecka jest bardzo złożona. Jednak dobry, odpowiednio dobrany do potrzeb i wieku dziecka materac może być czymś, co znacznie poprawi sytuację, albo w ogóle rozwiąże problemy ze snem.

 

 

 

 

 

 

 #Materiałsponsorowany