Jakie badania wykonuje ginekolog?

Ginekolog to osoba, która dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób żeńskich narządów rodnych i piersi. Ze względu na to, że specjaliści z tej dziedziny posiadają wiedzę z zakresu położnictwa, można im również powierzyć prowadzenie ciąży. Jakie badania wykonywane są w gabinetach ginekologicznych?

Podstawowe badanie ginekologiczne

Podstawowe badanie ginekologiczne wykonywane jest niemal przy każdej wizycie i obejmuje zewnętrzne badanie narządów płciowych przy wykorzystaniu wziernika. Jeżeli jest taka potrzeba, pobierany jest wymaz cytologiczny oraz przeprowadzane jest dwuręczne badanie ginekologiczne. Badanie przeprowadzone jest, gdy kobieta rozbierze się od pasa w dół i usiądzie w fotelu, a nogi położy na podpórkach. Więcej można przeczytać na https://vitalea.pl/diagnostyka/badania-usg

USG ginekologiczne

Badanie USG Katowice jest mało inwazyjne, a przy tym bezbolesne, dlatego też lekarze często korzystają z niego nie tylko przy prowadzeniu ciąży, ale również do oceny stan u macicy, pochwy, jajników czy jajowodów. Badanie jest bardzo proste, prowadzone przez powłoki brzucha albo pochwę (o tym decyduje lekarz) i trwa od kilku do nawet kilkunastu minut w zależności od dokładności jego przeprowadzania.

Mammografia

Mammografia jest badaniem przesiewowym, wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie o bardzo małej dawce. Celem prowadzenia badania jest wyrycie zmian nowotworowych w ich początkowym stadium, zanim jeszcze zaczną dawać widoczne objawy. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie wczesnego stadium choroby, co daje większe szanse na skuteczne wyleczenie.

Laparoskopia ginekologiczna

Laparoskopia ginekologiczna to dość często wykonywane badanie, pozwalające na bardzo dokładną ocenę tego, w jakim stanie znajdują się kobiecie narządy rodne. W czasie diagnostyki możliwa ocena budowy macicy, jajników oraz jajowodów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba może dojść do wycięcia zmian endometrialnych oraz wykrytych torbieli, guzków czy mięśniaków.

Cytologia

W gabinetach ginekologów wykonywana jest także cytologia będąca badaniem pozwalającym stwierdzić bądź wykluczyć raka szyjki macicy. Jest to jedno z podstawowych badań, które należy wykonywać regularnie. Pierwsza cytologia powinna być wykonana pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, jednak nie później niż 3 lata licząc od momentu rozpoczęcia współżycia. Nie jest to badanie zbyt komfortowe, jednak jest na tyle ważne dla życia i zdrowia kobiety, że pod żadnym pozorem nie wolno z niego rezygnować.

Badanie piersi

Ginekolog jeżeli zajdą uzasadnione ku temu okoliczności może przeprowadzić w czasie wizyty w gabinecie badanie piersi. Jeżeli będzie czymkolwiek zaniepokojony może skierować pacjentkę na wykonanie USG piersi.

W Katowicach tego typu badania wykonuje https://vitalea.pl/diagnostyka/ginekologia-poloznictwo/dariusz-huterski

 

 

 

#Materiałsponsorowany