Bodypositive - na czym polega?

Obecnie żyjemy w czasach, w których królują dość mocno wyśrubowane standardy piękna. Mają one ogromny wpływ na to, jak postrzegają siebie zarówno mężczyźni jak i i kobiety. Takie standardy często doprowadzają również do obniżenia poczucia własnej wartości i popadania w kompleksy. W opozycji do nich powstała idea nurtu Bodypositive, która - ku uciesze większości z nas - cieszy się coraz większym uznaniem oraz popularnością. Wobec tego, na czym polega nurt Bodypositive i jak można się z nim utożsamić?

Czym jest idea Bodypositive?

Bodypositive często określa się mianem "ciałopozytywności". Okazuje się, że idea ta zdobywa sobie coraz większą popularność i zdecydowanie będzie ona miała pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Bodypositive wzywa nas do tego, by zaakceptować siebie i swoje ciało w dokładnie takiej postaci, jakie jest ono obecnie. Zgodnie z tym nurtem nie musimy już dążyć do tego, by wpisać się w wyśrubowane kanony piękna propagowane w social mediach i na wybiegach mody. Możemy więc śmiało odrzucić wszelakie standardy i po prostu poczuć się dobrze we własnej skórze. Oczywiście warto tu zaznaczyć, że idea Bodypositive nie neguje konieczności dbania o siebie i o własną sylwetkę. Jednak wskazuje ona na to, by wszystko odbywało się na zasadzie zdrowego rozsądku. Nie da się ukryć, że w social mediach struktura skóry, wszelaki cellulit, rozstępy czy owłosienie ciała było skrzętnie ukrywane i uznawane za powód do wstydu. Tym czasem, Bodypositive uczy nas, że takie drobne "mankamenty" są całkowicie naturalne, a my powinniśmy umieć je zaakceptować.

Jak nurt Bodypositive przejawia się w modzie?

Nie da się ukryć, że idea Bodypositive znalazła również swoje odzwierciedlenie w modzie. Przejawia się ona przede wszystkim w odrzuceniu poglądu odnośnie tego, że to nasza sylwetka ma dopasować się do ubrań. Jest dokładnie odwrotnie - to ubrania mają pasować do nas i naszej sylwetki. Właśnie dlatego obecnie legginsy nie są już zarezerwowane dla kobiet, które mogą pochwalić się talią osy, a mogą korzystać z nich nawet panie o pełniejszych kształtach. Wszelakie t-shirty typu crop-top nie są już również przeznaczone jedynie dla nastolatek, ale z powodzeniem mogą je nosić również dorosłe kobiety. Takie zmiany w modzie, zgonde z nurtem Bodypositive otwierają przed projektantami całkiem nowe możliwości, a oni sami decydują się zapraszać na swoje wybiegi modelki, których sylwetka nie odpowiada wymiarom 90-60-90.

Jak zaakceptować swoje ciało zgodnie z Bodypositive?

Akceptacja swojego ciała dla wielu z nas jest wielu z nas ogromnym wyzwaniem. Jednocześnie warto postarać się żyć w zgodzie z Bodypositive, gdyż będzie to miało znaczny wpływ na poprawę naszego samopoczucia i jakości naszego życia. Warto więc się zastanowić:

  • co jest w naszym ciele najpiękniejsze?
  • z jakiej partii naszego ciała jesteśmy najbardziej zadowoleni?

Starajmy się na swoje ciało spojrzeć z większym optymizmem i nie porównujmy się do innych osób. Uwierzmy więc, że mamy w sobie potencjał i atuty i nie bójmy się ich podkreślać.