Czy warto kupić fotelik obrotowy?

Samochód to dla wielu młodych rodziców podstawowy środek transportu. Daje nam poczucie niezależności i bezpieczeństwa w poruszaniu się po mieście i poza nim. Niestety stosowane w samochodach osobowych systemy bezpieczeństwa nie odpowiadają szczególnym potrzebom najmłodszych pasażerów. Stąd konieczność wyboru fotelika samochodowego. Dobry fotelik samochodowy zapewnia bezpieczeństwo dziecku bez strat na komforcie jazdy. Jak go wybrać? 

Jednym z systemów bezpieczeństwa cieszących się dużym zainteresowaniem rodziców jest fotelik obrotowy.  Swoją popularność zawdzięcza licznym zaletom, pośród których kwestą głośno dyskutowaną jest możliwość przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy. Czy w takim razie warto kupić fotelik obrotowy?

Fotelik samochodowy powinien być przede wszystkim bezpieczny

Zadaniem fotelika samochodowego jest zabezpieczenie małego pasażera w trakcie zderzenia lub kolizji. Aby fotelik mógł dobrze spełniać swoje zadanie powinien być dobrze dobrany i zamontowany. Oznacza to przede wszystkim:

  • dobór fotelika i sposobu jego użytkowania do kategorii wagowej,
  • montaż fotelika w pojeździe zgodnie ze wskazaniem producenta.

Podział na kategorie wagowe dotyczy fotelików tradycyjnych i obrotowych. To daje rodzicom pełną swobodę wyboru systemu bezpieczeństwa, a więc i wyboru fotelika obrotowego. Zgodnie z rekomendacjami producentów wybrane modele fotelików obrotowych mogą być użytkowane przez dzieci już od pierwszych dni życia. Praktyka i zdrowy rozsądek podpowiada jednak, żeby w fotelik samochodowy zainwestować dopiero wówczas, gdy dziecko wyrośnie z łupiny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że fotelik będzie  maksymalnie chronić małego pasażera podczas jazdy. Wróćmy jednak do tematu głównego tego artykułu. Czy warto kupić fotelik obrotowy?

Zalety fotelika obrotowego

Za wyborem fotelika obrotowego przemawiają przede wszystkim względy bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania. Niestety, niektóre modele – zwłaszcza te o jednolitej konstrukcji – charakteryzują się dość dużymi gabarytami, co ogranicza ich zastosowanie w małych pojazdach. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednią przestrzenią na tylnej kanapie, wybór fotelika obrotowego z pewnością nas nie rozczaruje. W przypadku mniejszego dziecka rodzice zwracają uwagę na wygodę, jaką zapewnia obrotowa baza. Dzięki niej możemy ustawić fotelik w dogodnej dla siebie pozycji i zapiąć dziecko nie nadwyrężając kręgosłupa. Po zapięciu pasów bezpieczeństwa fotelik możemy ustawić w pozycji bezpiecznej, czyli tyłem do kierunku jazdy.

Z wiekiem nasza Pociecha może zacząć się buntować i odmawiać jazdy tyłem. Dotyczy to w szczególności dzieci, które z powodu ograniczonej przestrzeni na nogi odczuwają dyskomfort podczas siedzenia w tej pozycji. Wówczas fotelik obrotowy możemy obrócić przodem do kierunku jazdy, tym samym zapewniając dziecku odpowiednią przestrzeń na nogi. W praktyce pozwala to na jeszcze dłuższe użytkowanie danego systemu bezpieczeństwa i obniżenie kosztów związanych z zabezpieczeniem dziecka w samochodzie.