Pierwsze gry dla dzieci — przegląd


Pierwsze gry planszowe dla dzieci muszą być nie tylko atrakcyjne wizualnie dla maluszka, ale równie opierać się na niezbyt skomplikowanych zasadach. Wśród propozycji dla dzieci znajdziemy nie tylko typowe planszówki, ale również inne ciekawe gry rozwijające pamięć, koncentrację czy uczące cierpliwości. Nie można również pominąć pracy nad motoryką małą, która również jest bardzo ważna. Poniżej kilka propozycji gier dla najmłodszych, które bawią i uczą.
 

Układanki idealne dla maluchów i starszaków

Wcale nie trzeba długo czekać, aby móc zagrać z dzieckiem w pierwszą grę. Na początek najlepsze są gry układanki. Kilkunastomiesięczne dzieciaczki z powodzeniem mogą już kształtować swoją wyobraźnię przestrzenną przez różnego rodzaju układanki. Maluszek może przesuwać kolorowe klocki po labiryncie, dopasowywać poszczególne elementy tworząc zwierzątka czy inne postacie albo składać obrazki z pierwszych puzzli. To gwarancja świetnej zabawy i wspomaganie rozwoju różnych umiejętności. Nie co większe dzieci z pewnością będą zainteresowane bardziej złożonymi układankami. Do wyboru jest cała masa propozycji, które wymagają od dziecka już większego zaangażowania np. doboru poszczególnych elementów niezbędnych do ułożenia całego obrazka. Bardzo dużą popularnością cieszą się układanki, za pomocą których brzdąc może poznawać emocje tworzyć różne miny na twarzach bajkowych bohaterów czy ubierać ich w wymyślne stroje. Co więcej, dzięki prostej konstrukcji i niezbyt skomplikowanym zasadom gry, taka układanka świetnie sprawdza się nie tylko w domu, ale i także w podróży autem czy pociągiem. 
 

Gry planszowe dla dzieci

Jeśli nie chcesz zniechęcić dziecka do grania w planszówki, koniecznie umiejętnie wybierz pierwszą grę. Musi być ona jak najlepiej dopasowana do wieku. W sklepie https://lalabu.pl/gry-planszowe-dla-dzieci-c-54_409_593.html znajdziemy uproszczone warianty gier z kostką. Zamiast 6 kropek mogą mieć one dodatkowe kolory czy różnego rodzaju znaczki. Kostka w większości gier dla maluszków na niestandardową wielkość kostki, aby ułatwić wspólną zabawę. Zasady nie są zbyt skomplikowane, przeważnie chodzi o to, aby jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonej mety. Gry planszowe dla dziecka w wieku 3 czy 4 lat to ważna lekcja cierpliwości i radzenia sobie z porażką, dlatego nie powinno się oszukiwać dziecka, dając mu fory w grze. Zwycięstwo, które będzie przychodzić zbyt łatwo, może być szkodliwy dla maluszka. 
 
Jedną z dość prostych i ciekawych gier dla całej rodziny jest gra pędzące żółwie. Żółwie o różnych kolorach ścigają się do sałaty, a gracz porusza nimi dzięki znakom na kartach. Plus oznacza, że żółw porusza się o jedno pole do przodu, minus do tyłu. Zasady gry są łatwe i każdy nawet najmłodszy gracz jest w stanie je szybko przyswoić. Gra może być naprawdę pasjonująca i ciekawa dla maluszka. 
 

Gry pamięciowe

Gry pamięciowe dla dzieci to idealna zabawka ćwicząca pamięci u maluszka. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych zestawów, które nie tylko dopasowane są do wieku najmłodszych, ale przede wszystkim dają frajdę. Gra bardzo często polega na konieczności zapamiętywania, kojarzenia i łączenia podobnych ze sobą elementów. Gry pamięciowe w wielu przypadkach dodatkowo pełnią funkcje edukacyjne — uczą liter, języka angielskiego lub rozpoznania warzyw i owoców. Wśród najpopularniejszych gier pamięciowych dla dzieci są gry typu memo. Gra w memory polega na ułożeniu kart z obrazkami do dołu, a następnie odkrywaniu ich po dwa w celu dopasowania dwóch takich samych obrazków. Ta prosta gra może być naprawdę wciągająca i angażująca zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Każdy obrazek gry memo to inna ilustracja, dlatego gra może łączyć w sobie również walory edukacji dziecka.