Jak dobrze prać prześcieradło - praktyczne porady

Prześcieradło powinno być prane regularnie, jeśli chcemy zadbać o wysoki komfort snu, nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Niestety wiele osób nie robi tego systematycznie z obawy o jego zniszczenie czy zmechacenie. O trwałości decyduje nie tylko jakość czy gramatura tkaniny, z której jest wykonane, ale także sposób jej prania czy suszenia. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo prać prześcieradło, aby służyło nam na długo i zachowywało piękny wygląd.

Pierwsze pranie prześcieradła

Prześcieradło musi być wyprane przed pierwszym użyciem tuż po zakupie. Jest to o tyle ważne, ponieważ podczas procesu produkcji używane są różne barwniki, wybielacze czy inne substancje chemiczne, które nie powinny mieć bezpośredniej styczności z naszą skórą. Pierwsze pranie pozwala zminimalizować ryzyko alergii czy usunąć zapach barwnika, który często jest bardzo intensywny.

Jak prać prześcieradło?

Zanim poznasz zasady prawidłowego prania prześcieradła, musisz pamiętać, że nie ma sensu ich stosowania, jeśli nie wybierzesz tkaniny o naprawdę wysokiej jakości. Jeśli chcesz, aby prześcieradło służyło Ci naprawdę długo i zachowywało walory estetyczne, postaw na sprawdzone produkty wysokiej jakości, a optymalnej gramaturze. Duży wybór prześcieradeł polskiej produkcji znajdziesz na stronie: https://posciel-szpulka.pl/przescieradla/.

A oto, o czym musisz pamiętać, piorąc prześcieradło:

  • Segregacja

Jeśli decydujemy się na pranie prześcieradła z innymi tkaninami, powinniśmy posortować pranie względem kolorów i wymagań co do temperatury. Nie powinno łączyć się jasnej pościeli z taką o wyrazistych czy ciemnych kolorach ze względu na ryzyko zafarbowania.

  • Temperatura prania

Pranie w odpowiedniej temperaturze nie tylko gwarantuje, że z prześcieradła pozbędziemy się zabrudzeń, ale również zachowa ono odpowiednią strukturę oraz właściwości. Przed włożeniem prześcieradła do pralki warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi temperatury prania na metce czy opakowaniu. Jeśli brakuje takiej informacji, temperaturę wody należy dobierać pod kątem tkaniny, z jakiej wykonano prześcieradło. Prześcieradła bawełniane czy z jerseyu można prać w temperaturze od 40 do 60°C. Dzięki praniu w 40°C usuniesz plamy i zabrudzenia oraz odświeżysz prześcieradło. Z kolei decydując się na pranie w 60°C, możesz mieć pewność, że dodatkowo usuniesz również bakterie. Musisz jednak pamiętać, że wysoka temperatura wody nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, nie tylko może powodować blaknięcie materiału, prowadzić do jego skurczenia, ale również podnosi rachunki za energię. Lepiej więc prać prześcieradło w niższej temperaturze tj. 40 stopniach.

  • Ilość wsadu

Podczas prania nie warto umieszczać zbyt dużej ilość rzeczy przeznaczonych do prania, gdyż istnieje ryzyko, że prześcieradło nie tylko nie zostanie właściwie wyprane, ale również będzie mocno wygniecione. Woda w bębnie musi mieć odpowiedni dostęp pranych produktów.

  • Detergent

Prześcieradło ma bezpośredni kontakt ze skórą człowieka, dlatego ze względu na ryzyko alergii nie warto używać zbyt agresywnej chemii. Pojedyncze plamy warto wcześniej zaprać przy użyciu mydła lub odplamiacza. Do kolorowego prześcieradła poleca się używanie preparatów dedykowanym kolorom, które zapewniają lepszą ochronę barwników. Warto pamiętać, że do prania prześcieradła dla niemowląt powinno używać się specjalnych, łagodnych proszków o działaniu antyalergicznym. W zależności od indywidualnym preferencji do prania można dodać także płyn do płukania, który zapobiegnie elektryzowaniu się oraz sprawi, że tkanina stanie się miękka i delikatna. Wybierając detergenty do prania, warto kierować się swoimi indywidualnymi preferencjami zapachowymi. Niektóre proszki do prania czy płyny do płukania mogą wpływać drażniąco na układ oddechowy.

Jak często prać prześcieradło?

Regularne pranie prześcieradła to jeden z ważniejszych aspektów higienicznych w każdym domu. Wiele osób zastanawia się jak często prać prześcieradło. Podstawowe zalecenie to 2-3 razy w miesiącu. Na pościeli gromadzi się brud, roztocza, martwy naskórek czy pot. Śpiąc w czystej pościeli, podnosimy jej komfort użytkowania. Warto więc regularnie prać i wymieniać prześcieradło.