Zwiotczała skóra na szyi? Sprawdź co robić

Zwiotczała skóra na szyi jest częsty problemem wielu kobiet w różnym wieku. To naturalne, że każda z nas chce wyglądać pięknie i młoda i zastanawia się, co robić, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki zmarszczek na szyi czy dekolcie. Przedstawiamy skuteczne domowe sposoby na walkę z oznakami starzenia, które z łatwością samodzielnie zastosujesz.

Zwiotczała skóra na szyi — przyczyny

Aby lepiej poznać problem warto skupić się na ewentualnych przyczynach. Czasami wystarczy eliminacja jednej z nich. Przyczyny zwiotczenia skóry w okolicy szyi czy dekolcie mogą być bardzo różne i dość złożone. Oto one:

 • starzenie się – Wraz z wiekiem zmniejsza się sprężystość skóry, brakuje podstawowych witamin czy składników budulcowych np. kolagenu.
 • utrata wagiZmarszczki na szyi w młodym wieku może być wynikiem niegroźnego na pozór  odchudzania. Skóra na szyi jest bardzo cienka i z reguły pod nią znajduje się mało tkanki podskórnej. Utrata nawet kilku małych kilogramów odbija się negatywnie na jej wyglądzie, jeśli nie będziemy w tym czasie o nią szczególnie dbać. Skóra staje się mniej elastyczna i napięta, co nie wygląda zbyt dobrze. Dlatego eksperci przestrzegają, żeby nie odchudzać się zbyt drastycznie i zawsze dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
 • odwodnienie – zbyt mała ilość wody w organizmie negatywnie odbija się na nawilżeniu naskórka, przez co jest on bardziej skłonny do powstawania nieestetycznych zmarszczek i bruzd.   
 • promieniowanie UV - długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez należytej ochrony.
 • niewłaściwe ułożenie ciała - praca przy urządzeniach elektrycznych w jednej pozycji. Czas spędzony w wymuszonej pozycji np. podczas pracy przed komputerem może powodować zbyt duże napięcie skóry w danym obszarze.
 • zmarszczki na dekolcie od spania – Niewłaściwa pozycja snu może również być powodem zwiotczenia skóry. Podczas kontaktu z poduszką mogą powstawać nieestetyczne bruzdy. Coraz więcej osób korzysta w tym przypadku ze specjalnie wyprofilowanych poduszek bądź stara się spać na wznak. 
 
 

Zwiotczała skóra na szyi co robić

Nie musimy jednak skazywać się na zwiotczałą skórę na szyi czy dekolcie. Istnieje kilka skutecznych sposobów, co robić. Oto one: 

 • dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Na nic różnorodne sposoby, jeśli nie zapewnimy skórze odpowiedniego nawilżenia i przywrócimy jej utraconą elastyczność. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe, starzeniowe to podstawa. Produkty powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb skóry, tak aby zapewniać jej głębokie nawilżenie oraz wygładzenie. Pożądane substancje czynne w składzie napinają, wygładzają i regenerują naskórek to:  kwas hialuronowy, kolagen, retinol, witamina C czy wszystkim tak dobrze znany koenzym Q10.
 • ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Produkty z filtrem SPF to podstawa, jeśli chcesz zapobiegać dalszemu zwiotczeniu skóry.
 • wymiana poduszki – dobrą inwestycją na przyszłość może okazać się zmiana zwykłej poduszki na taką, która posiada działanie przeciwzmarszczkowe.  Poduszki antyzmarszczkowe dzięki swojej konstrukcji motylka pozwalają na zachowanie jak najbardziej naturalnej pozycji sprzyjającej odpoczynkowi i regeneracji skóry. Skóra przestaje być sztucznie naciągana czy wręcz miażdżona w poduszkę, dzięki temu nie pojawiają się kolejne zmarszczki na dekolcie od spania.
 • różnego rodzaju ćwiczenia i masaże. Masaż okolic dekoltu od dołu do góry.
 • właściwa pozycja przy pracy przed komputerem czy laptopem.
 • zróżnicowana dieta – jedzenie różnych warzyw i owoców, które stymulują wzrost estrogenów w organizmie, może znacząco podnieść jędrność skóry.  Szczególnie polecane są rośliny strączkowe, orzechy, chude mięso czy nasiona sezamu oraz lnu.

Zwiotczała skóra na szyi to nie wyrok nie musimy się zgadzać z przedwczesnymi oznakami starzenia. Poznanie przyczyn zwiotczenia oraz sposobów ich zwalczania z pewnością pozwoli Ci na skuteczne przeciwdziałanie nowym zmianom w Twojej skórze.