Jakie zabawki do wody wybrać dla dzieci?

Nie każde małe dziecko uważa kąpiel za przyjemne doświadczenie. Bardzo często zdarza się, że maluchy w początkowych latach swojego życia zwyczajnie boją się wody. Jak zatem sprawić, aby przebywanie w wodzie nie było dla dziecka stresującym doświadczeniem? Znakomitym sposobem jest inwestycja w odpowiednio dobrane zabawki, które umilą dziecku czas i jednocześnie pozwolą odwrócić jego uwagę na czas kąpieli. Oprócz tego kluczowe jest stopniowe oswajanie malucha do kontaktu z wodą. Poniżej postaramy się wam podpowiedzieć jak właściwie podejść do tematu doboru zabawek do wody.

Jaka powinna być zabawka do kąpieli dla malucha?

Wybierając zabawkę do kąpieli należy zwrócić baczną uwagę na to by była ona w pełni higieniczna. Powinna być skonstruowana w taki sposób, aby woda nigdzie na niej nie zalegała i można ją było bezproblemowo wysuszyć. Zalecamy omijać zabawki z zagłębieniami, małymi otworami, w których zatrzymuje się woda.

Kolejnym istotnym czynnikiem podczas wyboru zabawki do kąpieli powinien być materiał, z jakiego została ona wykonana. Bezsprzecznie trzeba unikać szkodliwych materiałów takich jak PVC czy ftalany. Dobrze będzie upewnić się, że zabawka posiada odpowiedni atest jak, chociażby certyfikat CE lub ISO 9001. Istotny jest również dobór zabawki pod względem wieku i zdolności dziecka.

Z racji, że dzieci mają kontakt z wodą nie tylko podczas kąpieli, lecz również na plaży w trakcie wakacji warto przed zakupem sprawdzić, czy dana zabawka sprawdzi się również podczas użytkowania na dworze. W ten sposób będzie ona bardziej uniwersalnym wyborem.

Zabawki do wanny dla dziecka w wieku powyżej pierwszego roku życia

Dziecko, które ukończyło już pierwszy rok życia ma całkiem nieźle rozwiniętą sprawność ruchową oraz koordynacje. Uwielbia też korzystać ze swojej wyobraźni. Z tego też względu idealnie sprawdzą się podczas kąpieli zabawki, które pozwolą maluchowi łowić różnego rodzaju elementy wrzucone do wody (piłeczki, stateczki czy postacie z bajek). Bardzo dobrym pomysłem będą również zabawki służące do przelewania wody jak kraniki i rurki. Rozsądnym wyborem okażą się też różnego rodzaju zabawki na przyssawki, które można układać na ściankach wanny. Dzieci z pewnością docenią zabawki, które samodzielnie pływają na przykład po nakręceniu lub też świecą oraz odgrywają melodie. Z całą pewnością warto też zwrócić uwagę na produkty, które wypuszczają pianę oraz bańki mydlane.

Jak dbać i przechowywać zabawki do wody?

Bez względu na wybór konkretnego modelu zabawki do wody dla dziecka musimy pamiętać o właściwym przechowywaniu i czyszczeniu tego rodzaju produktów, tak aby służyły dziecku, jak najdłużej i były w pełni bezpieczne.

Zalecamy więc by po każdej kąpieli dokładnie opłukać zabawki z mydła lub płynu do kąpieli i solidnie je wytrzeć, lub też wysuszyć. Oprócz tego dobrą praktyką jest trzymanie tego rodzaju zabawek w przewiewnych miejscach, gdzie zostanie zminimalizowane ryzyko powstania na ich powierzchni bakterii lub grzybów.

Zalety zabawek do wody

Na sam koniec należy wspomnieć o korzyściach, jakie płyną z zabawy omawianymi w tym artykule produktami. Zabawki do wody pozwalają pobudzić dziecięcą wyobraźnię, rozwijają zdolności manualne pociechy, wzbudzają ciekawość świata i co najważniejsze pozwalają przyswoić dziecko do kontaktu z wodą.