Jak dbać o włosy średnioporowate?

Pielęgnowanie włosów to jedna z najczęstszych rutyn, jakie wykonujemy codziennie. Niejednokrotnie to, jak wyglądają nasze pasma, może wpłynąć na nasze samopoczucie i pewność siebie. Co więc można zrobić, aby pielęgnacja włosów była przyjemna i skuteczna? Jeśli szukasz prostych sposobów na poprawę kondycji włosów, przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiadamy, jak dbać o włosy średnioporowate.

Włosy średnioporowate, czyli jakie? Charakterystyczne cechy

Włosy o strukturze średnioporowatej to najczęściej spotykany rodzaj, dlatego też określa się go mianem włosów „normalnych”. Może to sugerować, że dbanie o ten rodzaj pasm jest łatwe, a te nie sprawiają większych problemów. W rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Czym charakteryzują się włosy o średniej porowatości i jak wyglądają?

W przypadku pasm średnioporowatych łuska włosa jest nieco odchylona od kory i posiada luźniejszą strukturę. To sprawia, że włosy te są łatwe w stylizowaniu i długo utrzymują kształt, jaki im nadamy. Nie zawsze są jednak gładkie w dotyku. Poddawane niewłaściwej pielęgnacji, mogą być matowe i suche z tendencją do rozdwajania się końcówek i wypadania. Charakterystyczne również jest puszenie się włosów, zwłaszcza w kontakcie z wilgotnym powietrzem, oraz nadmierne przetłuszczanie, na przykład na skutek noszenia czapki zimą. Nie łatwo jest utrzymać ten rodzaj włosów w równowadze, dlatego podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy obserwować, jak włosy reagują na dany zabieg, aby nadmiernie ich nie obciążyć i nie przetłuścić, ani nie przesuszyć.

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji włosów średnioporowatych

Aby włosy średnioporowate zachowały zdrowy wygląd i świeżość należy używać lekkich i delikatnych szamponów myjących, które ich nie przetłuszczą i nie sprawią, że będą przyklapnięte. Raz w tygodniu warto zastosować szampon silnie czyszczący – tak zwany rypacz, po to, aby dobrze oczyścić pasma na całej długości, skórę głowy z nadmiaru sebum oraz pozostałości po kosmetykach i zanieczyszczeniach z zewnątrz. Maski i odżywki do włosów średnioporowatych powinny mieć lekką formułę, aby nawilżyć włosy, ale nadmiernie ich nie obciążyć.

Oprócz codziennej pielęgnacji doskonałym sposobem na odżywienie pasm jest olejowanie włosów. Jeśli szukasz dobrych produktów do olejowania włosów, koniecznie sprawdź emolientowy olej do włosów średnioporowatych od So Flow. Zawarta w nim oliwa z oliwek skutecznie pozwala zatrzymać nawilżenie wewnątrz włosa, a olej ze słodkich migdałów oraz olej ryżowy nadają kosmykom blasku i odżywiają je. Dodatkowo w oleju znajduje się korzeń maca, który hamuje wypadanie włosów i wzmacnia je. Produkty So Flow to aż 99% składników pochodzenia naturalnego, dzięki czemu włosy otrzymują to, co najlepsze prosto z natury. Olejowanie wykonaj na godzinę przed ich myciem – mniej więcej raz na trzy mycia.

Jak dbać o włosy średnioporowate, aby były zdrowe i lśniące?

Oprócz właściwej pielęgnacji i używania kosmetyków przeznaczonych do włosów średnioporowatych warto również przestrzegać innych zasad, które sprawią, że Twoje włosy będą wyglądać zdrowo i lśniąco:

  • używaj grzebienia z szerokimi ząbkami lub szczotki z naturalnym włosiem,
  • na noc związuj włosy w luźny warkocz lub zabezpieczaj je jedwabną chustką,
  • stosuj filtry przeciwsłoneczne,
  • mokre włosy odsączaj delikatnie bawełnianą koszulką, nie pocieraj ich ręcznikiem.

Tych kilka prostych sposobów pozwoli Ci na ochronę włosów przed mechanicznymi uszkodzeniami. Pamiętaj także o właściwej pielęgnacji i olejowaniu, a Twoje włosy Ci podziękują!