Jaki ręcznik łazienkowy wybrać?

Zakup ręcznika do łazienki to wyzwanie, z którym musi się zmierzyć każdy właściciel gospodarstwa domowego. Niestety różnorodna oferta sklepów stacjonarnych i online nie ułatwia podjęcia decyzji zakupowej. Cena ręczników mocno różni się od siebie, podobnie jak ich skład czy design. Jak więc wybrać właściwie? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby kupić ręczniki kąpielowe, które szybko osuszają ciało i łatwo schną? Podpowiadamy, jak podjąć właściwą decyzję.

Jaki ręcznik łazienkowy wybrać? Kryteria, które warto wziąć pod uwagę

Grubość ręcznika

Pierwszym kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę, jest grubość ręcznika. Określana jest ona jako gramatura. Im grubszy ręcznik, tym będzie lepiej chłonną wodę, ale również będzie wymagał większej ilości czasu, aby w pełni wyschnąć. Konieczne jest więc odpowiednie pranie i suszenie takich ręczników. Produkty o dużej gramaturze mają również  jeszcze jedną bardzo istotną cechę. Bardzo często są puszyste i przyjemne w dotyku, korzystanie z nich jest więc czystą przyjemnością.

Możemy wyróżnić różne typy grubości ręcznika: 

  • ręczniki o grubości 300 - 400 gramów szybko schną i są dedykowane głównie dzieciom oraz mają zastosowanie jako ręcznik plażowy;
  • ręczniki o gramaturze 450 - 500 gramów — są fantastycznie chłonne, miękkie i również szybko schną; 
  • produkty o gramaturze 520 - 750 gramów – wymagają sporo miejsca do ich przechowywania, o wiele dłużej schną, ale są za to super wodochłonne i bardzo przyjemne w użytkowaniu.

 Chłonność ręcznika

Dobrego rodzaju ręcznik jest nie tylko miękki  dotyku, ale przede wszystkim chłonny. O jego chłonności decyduje skład materiałowy. Najlepiej wchłaniają wodę ręczniki, które w składzie mają 100% bawełny. Bawełna wykazuje bardzo dużą chłonność, a co najważniejsze, jako  materiał w pełni naturalny szybko wysycha, nie gromadząc wilgoci we wnętrzu, która jest odpowiedzialna za przykry zapach. Szczególnym rodzajem bawełny jest bawełna egipska. Ręczniki posiadające w składzie bawełnę egipską odznaczają się nie tylko dobrą chłonnością, jak każda bawełna, ale również ponad przeciętną miękkości oraz sprężystością, a to wszystko zasługa dłuższym włókiem bawełnianych, które po wyschnięciu szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu.

Dużą popularnością cieszą się również ręcznik z mikrofibry. Jest on bardzo lekki i  szybko schnący, dzięki kapilarom, które zatrzymują wodę we wnętrzu. Ręcznik z łatwością można wykręcać, aby pozbyć się wilgoci. Idealnie sprawdza się podczas podróży czy na wakacjach. Niestety trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji ręczników.  Zbyt wysoka temperatura prania może spowodować utratę szczególnej właściwości mikrofibry.

Higieniczność ręcznika

Ręczniki łazienkowe są doskonałym miejscem dla rozwoju różnego rodzaju bakterii i pleśni. Ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja ich namnażaniu. Dlatego bardzo ważną kwestią jest higieniczność ręcznika. Dobrze gdy wykonany jest on z materiału przewiewnego, jak najbardziej naturalnego niezatrzymującego we wnętrzu wilgoci. Wato wybierać takie produkty, które można prać w wysokich temperaturach, zwłaszcza jeśli chcemy zabijać szkodliwe zarazki.

Polecanym rozwiązaniem jest ręcznik bambusowy, który ma działanie bakteriobójcze. Sprawdzi się więc on w przypadku dzieci oraz osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie. Na rynku dostępne na ręczniki posiadające w składzie zarówno bawełnę jak i włókno bambusowe, zazwyczaj się to mieszanka 50% na 50%. Ręczniki bambusowe mają tę istotną zaletę, że doskonale schną oraz są dobrze chłonne, co z pewnością ułatwia ich codzienne użytkowanie.

Rozmiar ręcznika

Dość ważnych parametrem podczas wyboru idealnego ręcznika do łazienki jest również rozmiar. Tutaj należy kierować się prostym kryterium i określić, do czego ręczniki będą służyć w łazience. Ręcznik o mniejszym rozmiarze 30 × 50 doskonale sprawdzi się w przypadku wycierania rąk i twarzy. Z racji tego, że będzie dość często używany, częściej będzie musiał być prany.  Rozmiary: 50 × 90, 50 × 100 czy 70 × 140  to średniej wielkości ręczniki idealne do wycierania rąk, nóg czy mycia włosów. Natomiast ręcznik o rozmiarach 100 × 150 czy 100 × 180 to już ręcznik kąpielowy, które sprawdzą się podczas codziennej higieny.

Design

Design oraz cena to również jedne z istotnych czynników, które warto rozważyć. Wygląd ręczników jest o tyle istotny, że wpływa on na odbiór całe łazienki. Musimy więc dobrać taki produkt, który będzie zgodny z kolorystyką i stylem danego wnętrza. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest zakup ręczników w dwóch różnych kolorach. Ciemniejszy może być stosowany do tych partii ciała, które brudzą się częściej, a jaśniejszy do tych mniej wymagających. Unikniemy też ryzyka pomyłki podczas mycia.

Bezpieczeństwo produktów

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę również na certyfikaty jakości danej tkaniny. Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 potwierdza brak substancji szkodliwych w produkcie, co stanowi gwarancję jego bezpieczeństwa. Co najważniejsze nie dotyczy tylko samej tkaniny, ale również innych dodatkowych elementów na ręcznik np. nici, które zostały użyte do wykonania haftów na produkcie. Szczególnie należy zwrócić uwagę na przyznanie tego certyfikatu, jeśli wybieramy produkty dedykowane dzieciom oraz niemowlętom. 

 

#materiałsponsorowany