Czy warto zapisać dziecko na sztuki walki?

Sztuki walki od dawna są popularne w Polsce i na całym świecie, ale wciąż budzą bardzo sprzeczne uczucia, zwłaszcza jeśli chodzi o treningi najmłodszych. Z natury rodzice starają się chronić dzieci przed agresją i wpajać im zasady pokojowego rozwiązywania wszelkich konfliktów. Czy to jednak oznacza, że trzeba rezygnować z zajęć ze sztuk walki? Jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą treningi MMA?

Zdrowie przede wszystkim

Dzieci w dzisiejszych czasach spędzają dużo czasu przed komputerami czy tabletami. Często konsekwencją tego są problemy z odpowiednią koordynacją i panowaniem nad własnymi emocjami. Bardzo często mają trudności z prostymi ćwiczeniami i szybko się męczą, nawet jeśli aktywność fizyczna nie jest zbyt wymagająca. Młodzi ludzie do prawidłowego rozwoju potrzebują ruchu, ćwiczeń, a sztuki walki dają im właśnie idealne możliwości spożytkowania dodatkowej energii. Sztuki walki dla dzieci nie tylko pozytywnie wpływają na zdrowie, ale przede wszystkim wzmacniają w dziecku ducha walki i uczą, że warto osiągać swoje cele w sposób uczciwy i sprawiedliwy.

Wysłanie dziecka na zajęcia ze sztuk walki to doskonały sposób na kształtowanie jego zdrowia. Sesje treningowe mogą być wymagające, ale trenerzy dostosowują poziomy do indywidualnych wymagań dziecka. Na początku treningi odbywają się w formie gry, aby zachęcić dzieci do uczestnictwa w zajęciach i rozwinąć w nich zamiłowanie do aktywności fizycznej. Później, gdy ciało jest już w pewnym stopniu wytrenowane i znają trenera i jego metody, rozpoczyna się nauka technik.Stosowane są również mieszane sztuki walki odpowiadające predyspozycjom dziecka.

Jednym z czynników, które mogą odstraszyć ludzi od uprawiania sportów walki, jest brak świadomości na temat ich rzeczywistego charakteru. Kolejną obawą jest oczywiście zdrowie. Rodzice często obawiają się, że ich dziecko zostanie uderzone w głowę i dozna poważnych obrażeń. Warto jednak zauważyć, że istnieje ryzyko kontuzji w każdej dyscyplinie sportowej, a ryzyko urazu głowy w sportach walki nie jest większe niż podczas gry w piłkę nożną, gdzie często wykonuje się strzały do bramki główką.

Samodyscyplina, pokora i wytrwałość

Wielu rodziców ma też obawy dotyczące wpływu treningów na psychikę ich dziecka. Z drugiej strony ciągłe zakazy i nakazy, które ograniczają samodzielne podejmowanie decyzji i próbowanie nowych rzeczy mogą w przyszłości prowadzić do różnego rodzaju buntów, a też nie jest dobre. Warto pamiętać, że treningi to nie wybór drogi życiowej, ale sport, który pomaga w budowaniu charakteru. Kilkuletnie dziecko nie jest przecież w stanie podjęć decyzji czy w przeszłości zostanie zawodowym wojownikiem.

Treningi polecane są dzieciom, które mają problemy z dyscypliną, skupieniem oraz kontrolą własnych emocji. Sporty walki uczą pokory, wytrwałości, ale również sumienności.  Podczas zajęć dziecko jest pod opieką profesjonalnego trenera, który nie tylko pomaga nabyć u odpowiednich umiejętności, ale również wpaja dyscyplinę i szacunek do starszych.

Dzieci biorące udział w zawodach sportowych uczą się również szacunku dla przeciwników. Zwycięstwo dodaje dzieciom pewności siebie i przekonanie co do własnych możliwości. Nie trzeba wykonywać nic wielkiego. Może to być mały sukces, np. wygranie meczu lub precyzyjne wykonanie trudnego ćwiczenia. Porażka daje dziecku pokorę i świadomość swoich ograniczeń.

Właściwa kontrola emocji

Bardzo krzywdzącym mitem jest stwierdzenie, że sztuki walki potęgują agresję. Prawdą jest jednak, że agresja może mieć wiele przyczyn. Często jest wynikiem nasilonej frustracji, niepowodzeń lub konsekwencją powielania nieprawidłowych wzorców. Sztuki walki uczą kontroli emocji, umiejętności obrony w sytuacji zagrożenia oraz zorientowania na cel.  Dziecko oprócz znajomości własnej wartości będzie czerpać z trenerów pozytywne wzorce. Bardzo często treningi sztuk walki to jedyna okazja, aby wyrzucić z siebie negatywne emocje w sposób konstruktywny i niezagrażający innym. 

Jeśli dziecko nie ma czasu na takie zajęcia w ciągu tygodnia, świetną opcją jest obóz sportowy w okresie wakacyjnym. Młody człowiek aktywnie wykorzysta wolny czas. Na pewno nie będzie się nudził w wakacje.