Czego nauczysz się w szkole rodzenia?

Przyszli rodzice, chcąc jak najlepiej przygotować się do nowej roli, jaka ich czeka, bardzo często decydują się na uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. W czym może to pomóc? Czego nauczymy się w szkole rodzenia? 

Czym jest szkoła rodzenia?

Szkoła rodzenia to nic innego, jak specjalnie przygotowany program edukacyjny skierowany do przyszłych rodziców. Dzięki nim można dowiedzieć się wszystkiego na temat przebiegu ciąży, porodu, a także przygotować się do opieki nad noworodkiem. Przejście przez ten niezwykły etap życia bywa trudne, zwłaszcza dla rodziców, którzy oczekują swojego pierwszego potomka i nie mają żadnego doświadczenia w tym kierunku. Tego typu miejsca oferują szeroki zakres wsparcia praktycznego. Jak wyglądają zajęcia ze szkoły rodzenia omawia mami.pl, wyjaśniając przy tym, korzyści z nich płynące. Warto przyjrzeć się bliżej temu, czego można się tam nauczyć.

W szkole rodzenia dowiesz się, jak wygląda fizjologia porodu

Wiele kobiet, zwłaszcza dla tych, które są po raz pierwszy w ciąży, kwestia porodu zdaje się być dość straszną perspektywą. Przyszła matka i ojciec dzięki prowadzonym w szkole rodzenia zajęciom dowie się ze szczegółami, jak przebiega ciąża oraz jaki jest cały proces porodu, wraz ze wszystkimi zmianami, jakie zachodzą w ciele. To także szansa na to, by nauczyć się odpowiednich technik oddychania i relaksacji, które mogą pomóc w niwelowaniu bólu i stresu. Można się z zajęć dowiedzieć także o różnych pozycjach porodowych, które są korzystne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Szkoła rodzenia wyjaśni kwestie medyczne związane z porodem

Poród to bardzo poważna sprawa, także pod względem medycznym, dlatego przyszli rodzice mogą dowiedzieć się wiele o tym, jak przebiega ten proces i na jakie wsparcie medyczne można liczyć. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwości podania odpowiednich leków, a także różnych formach interwencji, jak cesarskie cięcie czy możliwe powikłania, które mogą pojawić się w trakcie porodu. Wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a poród nie zawsze przebiega książkowo, dlatego warto się do tego przygotować.

W szkole rodzenia poznasz metody opieki nad noworodkiem

Przyszli rodzice bardzo często boją się, czy dadzą radę opiekować się noworodkiem. W szkole rodzenia prowadzone są zajęcia w tej tematyce, dzięki czemu zarówno mama, jak i tata poznają takie podstawy jak: przewijanie i przebieranie niemowlęcia, sposoby jego podnoszenia i noszenia, jak prawidłowo kąpać maluszka czy to jak go karmić. Można tu liczyć więc także na wiedzę z zakresu laktacji i karmienia piersią. Opieka nad noworodkiem to także kwestie emocjonalne — bliskość z rodzicem, czułość oraz nawiązywanie więzi.

Szkoła rodzenia przygotuje do macierzyństwa

Oprócz praktycznych porad związanych z porodem i opieką nad dzieckiem bardzo istotne są także kwestie psychologiczne. Wszystko zaczyna się w naszych głowach, a zajmowanie się noworodkiem to duże odciążenie nie tylko dla ciała, ale i ducha. Na zajęciach w szkole rodzenia można liczyć na wsparcie psychologów, którzy podpowiedzą między innymi, jak radzić sobie w trudnych chwilach i móc poczuć się pewniej w nowej roli. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam zaadaptować się zmian, a tym samym móc zadbać o prawidłowe relacje rodzinne. Pojawienie się na świecie dziecka wiele zmienia i trzeba wiedzieć, jak sobie z tym wszystkim poradzić.

Jak więc widać, szkoła rodzenia oferuje szeroki zakres wsparcia dla przyszłych rodziców i jest w stanie dostarczyć bezcennej wiedzy praktycznej. To ważne, aby dobrze się do nowej roli przygotować, dzięki czemu łatwiej będzie nam zaakceptować zmiany i móc w spokoju cieszyć się życiem rodzinnym, a szczególnie maluszkiem, który skradnie nasze serca już w chwili, kiedy pojawi się na tym świecie. Strach przed rodzicielstwem jest rzeczą normalną, a szkoły rodzenia pomagają w oswojeniu się z nową rzeczywistością.