Czy pieluszki mogą uczulać?

Czy wiesz, że alergia na pieluszki jednorazowe jest powszechnym problemem, pojawiającym się w niemalże każdym wieku? Nieprawdą więc jest, że pokrzywka czy zaczerwienienie może uwydatnić się tylko po pierwszym zatknięciu ze skórą dziecka. Informacja ta powinna być alarmująca dla wszystkich rodziców, którzy dbają o zdrowie i komfort swojego maluszka. Jakie zatem składniki mogą zwiększyć ryzyko uczulenia? Które produkty są najbezpieczniejszymi na rynku?

Jakie składniki pieluch najczęściej uczulają?

Większość jednorazowych pieluch powstaje z tworzyw sztucznych i chłonnego absorbentu (najczęściej poliakrylanu sodu). Mogą także zawierać lateks, pewne ilości metali ciężkich (takich jak kadm, nikiel, kobalt) czy pozostałości po bieleniu chlorem – i to właśnie te składniki zazwyczaj wywołują alergie skórne. Oprócz tego o właściwości alergizujące należy podejrzewać barwniki i substancje zapachowe.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii na pieluszki, wybieraj produkty, które nie zawierają w tych substancji. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza u dzieci, które mają alergie pokarmowe albo atopie.

Uczulenie na pieluszki – jakie są objawy?

Małe, czerwone swędzące krostki w okolicach intymnych, większa płaczliwość, zaczerwienie miejsc, w których ciało styka się z pampersem, a także niepokój i rozdrażnienie maluszka w czasie zmiany pieluszki – jeśli zauważysz u swojego dziecka takie objawy, najprawdopodobniej wystąpiła u niego alergia.

Co zrobić, gdy wystąpi uczulenie na pampersy?

Jak postępować w razie uczulenia na pieluchy? Oto najważniejsze kroki.

Odstaw dotychczas używane pieluszki

Najlepiej zamień je na biodegradowalne ekologiczne pieluszki jednorazowe. Wybieraj zwłaszcza te wykonane z hipoalergicznej przędzy bambusowej, która nie zawiera celulozy bielonej chlorem. Zwróć także uwagę, aby pieluszki były wykonane z naturalnych, przewiewnych i przyjaznych dla skóry materiałów.

Daj skórze dziecka pooddychać

Dopóki na ciele utrzymuje się wysypka, postaraj się, żeby po zmianie pieluchy niemowlę  nie miało kontaktu z podrażniającym materiałem. Wietrzenie skóry oraz odpowiednia pielęgnacja sprawia, że stany zapalne ustępują znacznie szybciej.

Kosmetyki i produkty do prania pod lupą 

Uważaj na chusteczki nawilżane, którymi przecierasz skórę w czasie przewijania malca – one również mogą zawierać alergeny! Najlepiej wybierz te wyprodukowane z miękkich, naturalnych materiałów oraz nasączone jedynie minimalną ilością kosmetyków. Zamiast nawilżanych chusteczek możesz też wykorzystać do przemywania skóry wacik kosmetyczny nasączony wodą. Uważaj również na inne stosowane kosmetyki oraz proszki do prania i płyny do płukania tkanin.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry

Skórę dotkniętą zmianami warto smarować kojącymi maściami lub kremami na odparzenia. Przyspieszy to regenerację naskórka i przyniesie maluszkowi znaczną ulgę. Zadbaj również o częstszą zmianę pieluch.

Co zrobić, gdy uczulenie nie ustępuje?

Choć alergia najczęściej nie jest groźna i ustępuje po odstawieniu produktu, który ją wywołał, nie wolno jej ignorować. Nieleczona może prowadzić do poważnych stanów zapalnych, a nawet nadżerek i ran na skórze malucha. Nie da się też ukryć, że swędzące krostki wywołują ogromny dyskomfort! Poza tym jeśli wysypka nie zniknie po zastosowaniu kroków opisanych w poprzednim śródtytule, skontaktuj się z lekarzem — być może konieczne będzie wdrożenia maści na receptę.