Serum z niacynamidem - skuteczny kosmetyk do skóry trądzikowej

Niacynamid to jedna z form witaminy B3, która ma niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Jej niezwykłe właściwości doceniono także w kosmetologii, gdzie dodawana do kosmetyków, pozwala skutecznie rozprawić się z dolegliwościami skórnymi takimi, jak chociażby trądzik. Kto powinien sięgnąć po produkty z tym składnikiem?

Co to jest niacynamid?

Witaminę B3, zwaną także PP odkryto w 1873 roku, w trakcie badań nad nikotyną. Był to przełom jeżeli chodzi o leczenie pelagry – przykrej choroby skórnej, do której doprowadzał niedobór tej substancji w organizmie. Oprócz tego wpływa ona na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i bierze udział w procesach metabolicznych. Nasz organizm może wytwarzać ją samodzielnie, jednak z uwagi na to, że jest w stanie wytworzyć jedynie niewielkie ilości witaminy, należy dbać o to, by dostarczać ją wraz z pożywieniem.

Stosowana zewnętrznie, pod postacią serum z niacynamidem, witamina B3 wykazuje działanie przeciwzapalne, zwężające pory, a także reguluje wydzielanie sebum. To idealna substancja do pielęgnacji skóry trądzikowej i ze skłonnością do przetłuszczania się, ponieważ nie tylko ograniczy problemy związane z nadmierną produkcją łoju, ale jednocześnie będzie łagodzić podrażnienia i przyspieszyć gojenie się niedoskonałości. Co istotne, niacynamid wykazuje również korzystne działanie dla naszej naturalnej bariery hydrolipidowej, co sprzyja utrzymaniu optymalnego nawilżenia w naskórku.

Kilka wskazówek odnośnie stosowania

Chcesz wprowadzić do swojej pielęgnacji serum z niacynamidem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Pamiętaj o tym, że to substancja, która wymaga zbudowania odpowiedniej tolerancji. Zaczynaj od kosmetyku o najniższym stężeniu: 3% lub 5% - inaczej możesz nabawić się podrażnień i pogorszyć stan swojej cery.

Zacznij od nakładania go trzy razy w tygodniu i stopniowo zwiększaj częstotliwość aplikacji. W międzyczasie obserwuj reakcje swojej skóry i w razie potrzeby wydłużaj czas między stosowaniem kosmetyku. Ważne, by zdecydować się na jeden kosmetyk z tym składnikiem aktywnym i nie łączyć kilku z nich na raz, gdyż może to być za dużo dla skóry.

Nie ma przeszkód, by nakładać produkty z niacynamidem rano i wieczorem, zwracaj jednak uwagę na to, by nie łączyć ich w jednej pielęgnacyjnej rutynie z kwasami oraz witaminą C. W najlepszym przypadku takie połączenie w ogóle nie zadziała, w najgorszym – doprowadzisz do przykrych dolegliwości skórnych.

Co wspiera działanie niacynamidu?

W zależności od tego, co chcesz osiągnąć przy pomocy serum z niacynamidem, mogą mu towarzyszyć różne dodatki. W przypadku cery trądzikowej  i przetłuszczającej się warto postawić na takie dodatki, które będą działały łagodząco. Dobrym wyborem będą prebiotyki, które pomogą wzmocnić barierę hydrolipidową, dzięki czemu skóra stanie się mniej wrażliwa na podrażnienia – co przyda się przy budowaniu tolerancji.

Czego oczekiwać od serum z niacynamidem?

Przede wszystkim uspokojonej cery – dobrze dobrane stężenie niacynamidu wyciszy stan zapalny i  wygładzi naskórek. Po jakimś czasie zauważysz, że pory skóry zostaną zwężone, a twarz nie będzie się świecić, ponieważ zdrowa bariera hydrolipidowa będzie utrzymywała produkcję sebum na optymalnym poziomie.