Everdell - recenzja gry

Everdell to niezwykle efektownie wykonana gra planszowa stworzona przez Jamesa A. Wilsona. Gra osadzona jest w magicznym lesie, w którym gracze wcielają się w roli przywódców zwierząt i budują własne siedliska. Sprawdziliśmy jak grać w grę i w czym tkwi jej fenomen.

Co zawiera gra Everdell?

Gra Everdell składa się z różnych elementów, które tworzą kompletną rozgrywkę. Podstawa to: 

1. Plansza z magicznym drzewem, która prezentuje las. To tutaj rozgrywa się akcja gry. Na planszy znajdują się różne obszary, w tym miejsca do umieszczania kart, pola zasobów, wskaźnik sezonów i inne elementy. 
 


2. Karty Wioski: Everdell zawiera talię kart Wioski, które są jednym z kluczowych elementów rozgrywki. Karty Wioski przedstawiają różne postacie, miejsca i budowle, które można zagrać na swoim siedlisku. Każda karta ma unikalne zdolności i bonusy, które wpływają na strategię i punkty zwycięstwa gracza. 
 
 

3. Karty Projektów: Oprócz kart Wioski, w grze znajdują się również karty Projektów. Karty Projektów pozwalają uzyskać dodatkowe bonusy, zdobyć punkty zwycięstwa lub wpływać na przebieg gry w inny sposób.

4. Karty Zdarzeń: Karty Zdarzeń to kolejny rodzaj kart występujący w grze. Wprowadzają one różne sytuacje, zadania lub cele, które należy wykonać czy osiągnąć.

5. Żetony zasobów: Everdell wykorzystuje różne żetony zasobów, takie jak drewno, glina, kamień i jagody. Gracze gromadzą te zasoby i wykorzystują je do opłacania kosztów kart oraz do spełniania wymagań związanych z projektem czy zdarzeniami. 
 

6. Żetony pracowników: Gra wykorzystuje również żetony pracowników, które gracze mogą umieszczać na planszy, aby otrzymać określone korzyści, zdobywać zasoby lub wykonywać inne akcje. 
 


7. Instrukcja wyjaśniająca zasady gry oraz sposób złożenia magicznego drzewa.

Jak grać w grę Everdell?


Everdell podobnie jak inne gry planszowe ma rozbudowaną szatę graficzną i liczne elementy urozmaicające rozgrywkę. Aby zagra planszę wraz z złożonym magicznym drzewem trzeba umieścić na środku stołu. Następnie  Rozłożyć talie kart Wioski, Projektów i Zdarzeń na odpowiednich miejscach planszy. Konieczne jest również umieszczenie żetonów zasobów (drewna, gliny, kamieni i jagód) w ich odpowiednich miejscach. Każdy gracz otrzymuje 8 kart Wioski i 3 żetony pracowników. Gracze będą naprzemiennie podejmować akcje, zaczynając od gracza rozpoczynającego. W swojej turze gracz może wykonać jedną z trzech akcji: zagraniem karty, postawieniem pracownika lub zagraniem Projektu. Po wykonaniu swojej akcji, gracz przesuwa żeton sezonu na planszy o jedno pole do przodu. Na koniec każdego sezonu (wiosna, lato, jesień, zima), każdy gracz dobiera dwie nowe karty, chyba że jest to zima, wtedy dobiera tylko jedną kartę. Po zimie następuje zakończenie gry, a gracze sumują swoje punkty zwycięstwa. Punkty zwycięstwa można zdobywać poprzez zagrane karty, postawione projekty, spełnienie określonych warunków i zdobycie kart Zdarzeń.
 

 

Opinia o grze Everdell

Grafiki w grze Everdell są to jedne z najpiękniejszych ilustracji w świecie gier planszowych jakie do tej pory spotkaliśmy. Ilustracje przedstawiają magiczne postacie czy krajobrazy. Wszystko zostało staranie zaprojektowanie w taki sposób, aby przyciągać wzrok graczy.

Gracze mają duże możliwości decyzyjne, od wyboru kart do zagrania, poprzez zarządzanie zasobami, aż po realizację projektów. Tak więc istnieje wiele dróg do zdobycia punktów zwycięstwa, co pozwala na różnorodne strategie. Mimo sporej ilości elementów zasady gry Everdell są łatwe do zrozumienia. Instrukcja jest czytelnie napisana. Wszystko zostało przedstawione za pomocą grafik, co ułatwia nowym graczom rozpoczęcie przygody w Everdell. Jednym z najbardziej satysfakcjonujących aspektów gry jest rozwijanie swojego siedliska w magicznym lesie. Każda zagrana karta Wioski wpływa na wygląd i funkcjonalność siedliska, co daje poczucie prawdziwej satysfakcji. 

Tak więc, jeśli kochacie piękne grafiki i atmosfera magicznego lasu, to Everdell może będzie dla Was odpowiednią grą. 

 

#materiałsponsorowany