Jakie są najpopularniejsze ciążowe mity na temat płci dziecka?

Ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety, który często niesie ze sobą wiele pytań i niepewności, a nieraz towarzyszą mu także różne mity. Chyba jednym z najbardziej fascynujących aspektów dotyczących oczekiwania na przyjście na świat dziecka jest próba przewidzenia jego płci. Poznaj najpopularniejsze ciążowe mity na temat tego, czy przyszła mama spodziewa się chłopca, czy dziewczynki.

Kształt brzucha wskazówką dotyczącą płci maluszka

Kształt brzucha kobiety w ciąży jest zależny od wielu czynników — takich jak budowa ciała matki, pozycja płodu, siła mięśni prostych czy też liczba przebytych ciąż. Jednak jednym z popularnych ciążowych mitów jest ten mówiący o tym, że to właśnie kształt brzucha matki wskazuje na płeć dziecka. Nisko osadzony brzuch oznacza, iż na świat przyjdzie chłopiec, natomiast jeśli jest on umiejscowiony wysoko, kobieta będzie miała córeczkę. Przesąd ten nie ma jednak naukowego potwierdzenia. Jedynym pewnym sposobem na określenie płci dziecka są badania prenatalne takie jak ultrasonografia i testy genetyczne. Precyzyjnie, jak rozpoznać płeć dziecka na USG wyjaśnia cafe-mama.pl, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnej aparatury jest to możliwe już około 14-16 tygodnia ciąży.

Rodzaj zachcianek ciążowych decyduje o płci dziecka

Zachcianki są częstym zjawiskiem w okresie oczekiwania na maluszka i zazwyczaj mają związek ze zmianami hormonalnymi, które mogą wpływać na odczuwanie smaku i zapachu. Często mówi się, że jeśli kobieta w ciąży ma ochotę na słodycze, oznacza to, że spodziewa się dziewczynki, a jeżeli zaczyna w większych ilościach spożywać słone i pikantne przekąski, to będzie miała chłopca. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko mit ciążowy, a zachcianki każdej przyszłej mamy są kwestią mocno indywidualną i mogą zmieniać się w trakcie ciąży.

Test tempa bicia serca płodu może pomóc określić jego płeć

Test serca płodu, znany również jako monitoring tętna płodu, to ważne badanie wykonywane podczas ciąży w celu oceny stanu zdrowia dziecka. Kolejny popularny mit ciążowy ma związek z przekonaniem, że jeśli tętno płodu jest szybkie (czyli przekracza 140 uderzeń na minutę), to kobieta nosi pod sercem dziewczynkę. Natomiast w przypadku wolnego tempa bicia serca maluszka, na świat przyjdzie chłopiec.

Zmiany w wyglądzie matki wskazówką odnośnie płci dziecka

Zmiany w wyglądzie przyszłej matki są naturalne i wynikają z przemian hormonalnych. Według przesądów, jeśli kobieta w ciąży ma trądzik i tłustą cerę, to najprawdopodobniej spodziewa się dziewczynki, ponieważ ta odbiera urodę matce. To jednak tylko mit ciążowy, gdyż każdy okres noszenia dziecka pod sercem jest na swój sposób unikalny i może wpływać na wygląd matki na wiele różnych sposobów, niezależnie od płci dziecka.

Mity dotyczące płci nienarodzonego dziecka — takie jak kształt brzucha, zachcianki, test serca płodu czy też zmiany w wyglądzie matki to fascynująca część ludowej kultury. Mity ciążowe nie mają jednak żadnego potwierdzenia naukowego. Należy pamiętać, że każda ciąża jest wyjątkowa i wiele czynników może wpływać na objawy i doznania przyszłej matki. Ostatecznie jedynym skutecznym sposobem na określenie płci dziecka są badania prenatalne, czyli ultrasonografia oraz testy genetyczne.