Biustonosze do karmienia - czy warto, jak dobrać odpowiedni model

Biustonosze do karmienia są zaprojektowane tak, aby były wyjątkowo praktyczne, wygodne i funkcjonalne dla mam w okresie laktacji. Producenci bielizny starają się spełnić oczekiwania klientek, oferując wiele różnorodnych modeli. Poszczególne fasony mogą mieć dodatkowe ulepszenia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają proces karmienia dziecka w każdej sytuacji. Podpowiadamy, dlaczego warto nosić stanik do karmienia i jak właściwie go dobrać.

Czy trzeba nosić biustonosz jak karmi się piersią?

Noszenie specjalnie dedykowanego stanika dla mam karmiących podczas laktacji jest indywidualną decyzją każdej kobiety i zależy od jej preferencji oraz wygody. Biustonosz do karmienia może znacznie ułatwić funkcjonowanie w codziennym życiu, co więcej pozwalają czuć się stylowo i pewnie w czasie karmienia. Dzięki swojej budowanie może zapewnić odpowiednie wsparcie dla piersi, szczególnie jeśli piersi są większe i bardziej obciążone z powodu obfitości mleka. To może pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu i uniknięciu bólu pleców. Noszenie specjalnych staników do karmienia piersią z wkładkami lub wyściółkami może pomóc w minimalizacji wycieków i utrzymaniu czystości skóry i ubrań zwłaszcza podczas nawału mleka. Co więcej, noszenie stanika może pomóc w zachowaniu większej prywatności podczas karmienia w miejscach publicznych. Matka będzie czuć się bardziej komfortowo, mając dodatkową osłonę wokół piersi.

Jakie są rodzaje biustonoszy do karmienia?

Istnieje wiele różnych rodzajów staników do karmienia piersią, które można dostosować do indywidualnych preferencji i potrzeb każdej mamy.   Dużą popularnością cieszy się staniki z miękkimi miseczkami. Miseczki są zazwyczaj wykonane z miękkiego, elastycznego materiału, który pozwala na łatwe wyjmowanie i wkładanie piersi podczas karmienia. Jeśli mama boi się podrażnień, może wybrać staniki bezszwowe, które są bardzo wygodne i eliminują ryzyko otarć czy podrażnień. Ten rodzaj biustonosza jest idealny do noszenia pod cienkimi ubraniami. Dla mam, które chcą podkreślić kształt piersi, istnieją również biustonosze do karmienia typu push-up, które dają subtelne podniesienie i uwydatniają biust. Dostępne są również staniki z delikatnymi fiszbinami, które zapewniają wsparcie bez ucisku na klatkę piersiową. Podczas wyboru konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę biustonosz z możliwością regulacji długości ramiączek pozwalający na dopasowanie stanika do indywidualnych potrzeb i preferencji. Wiele staników do karmienia ma wbudowane wkładki lub wyściółki, które pomagają wchłaniać wyciekające mleko i utrzymywać suchą skórę oraz ubrania.

Jak prawidłowo dobrać biustonosz do karmienia?

Wybór właściwego stanika do karmienia piersią jest ważny dla wygody, wsparcia i ułatwienia procesu karmienia dziecka. Zasady dobierania nie różnią się diametralnie od tych, jakimi kobiety kierują się na co dzień. Rozmiar stanika może się zmieniać w czasie ciąży i laktacji, więc należy ponownie wykonać pomiar obwodu pod biustem i w najszerszym miejscu biustu. Biustonosz do karmienia musi odpowiadać aktualnym wymiarom. Ramiączka nie powinny wyciskać się, miseczki uciskać ani pozostawiać luźnych miejsc. Podczas zakupu stanika z fiszbinami, trzeba upewnić się, że nie uciskają one piersi ani z boku, ani z przodu. Niewłaściwe dopasowanie fiszbin może spowodować zatory, które w rezultacie mogą wpłynąć negatywnie na cały proces laktacji.