Farbowanie włosów w ciąży 1 trymestr - czy jest bezpieczne ?

Ciąża to czas wielu zmian fizycznych i hormonalnych, a farbowanie włosów może pomóc kobiecie poczuć się lepiej i bardziej komfortowo ze swoim wyglądem. Niektóre kobiety regularnie farbują włosy przed ciążą i chcą kontynuować swoje przyzwyczajenia pielęgnacyjne także w tym okresie. Pojawia się jednak pytanie o bezpieczeństwo. Sprawdziliśmy, czy farbowanie włosów w ciąży w pierwszym trymestrze to dobry pomysł. 

Farbowanie włosów w ciąży 1 trymestr a bezpieczeństwo

Nie ma wystarczających badań, które jednoznacznie potwierdzałyby szkodliwość farbowania włosów w ciąży. Jednak wiele lekarzy sugeruje, aby w pierwszym trymestrze unikać malowania włosów ze względu na potencjalne ryzyko różnego rodzaju powikłań. Podczas pierwszego trymestru ciąży, czyli okresu do 12. tygodnia, rozwijają się najważniejsze narządy i układy u dziecka .Zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących farbowania włosów lub stosowania jakichkolwiek produktów chemicznych w ciąży.

Zagrożenia z wiązane z farbowaniem włosów w ciąży - 1 trymestr

Farby do włosów zawierają różnego rodzaju składniki, które zmieniają naturalny kolor włosów. Jednym z nich jest amoniak, który działa na strukturę włosów, otwierając łuski włosa, aby umożliwić substancjom barwiącym dostanie się do wnętrza włosa. Podczas aplikacji farby z amoniakiem mogą uwalniać się opary, które mogą być drażniące dla dróg oddechowych i oczu. Silny zapach amoniaku dla przyszłej mamy nie jest zbyt przyjemny zwłaszcza, że wiele kobiet doświadcza w pierwszym trymestrze zwiększonej wrażliwości na różne zapachy, które w normalnych okolicznościach nie wywoływałyby tak intensywnych reakcji.

Malowanie włosów wiąże się również z  wchłanianiem substancji chemicznych. Skóra głowy może absorbować niektóre składniki farb do włosów, które potem mogą przedostać się do krwiobiegu matki i przez łożysko do dziecka. Niektóre z tych substancji chemicznych mogą być uznawane za potencjalnie toksyczne lub alergizujące. Poza tym farby do włosów mogą zawierać substancje, na które kobieta może być uczulona, co może spowodować reakcje alergiczne.

Podsumowanie

Odpowiedz na pytanie, czy można farbować włosy w ciąży, jest przecząca. Wiele lekarzy sugeruje, aby w pierwszym trymestrze unikać farbowania włosów ze względu na potencjalne ryzyko, ale również brak jednoznacznych dowodów na to, że jest to szkodliwe. Farbowanie włosów w ciąży może wiązać się z pewnym ryzykiem, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy rozwijają się najważniejsze narządy dziecka. Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby podejść do farbowania włosów w sposób rozważny i odpowiedzialny. Niektóre farby do włosów mogą zawierać składniki, których bezpieczeństwo dla ciężarnej kobiety nie zostało jeszcze w pełni zbadane. Można zrezygnować w okresie pierwszego trymestru z farbowania lub skorzystać z z alternatywne metody koloryzacji, takie jak farby naturalne, henna lub pasemka. Te rodzaje malowania włosów są często uznawane za mniej inwazyjne i potencjalnie bezpieczniejsze od tradycyjnego farbowania.