Probiotyki dla dzieci – wprowadzenie do tematu

O zdrowie i doskonałą kondycję dziecka należy odpowiednio dbać. Dieta, aktywność fizyczna są bardzo ważne, ale duże znaczenie mają też probiotyki, które wspierają młody organizm. Czym tak właściwie są probiotyki i dlaczego warto je stosować?

Probiotyki dla dzieci - co to takiego?

O probiotykach najczęściej słyszy się w chwili, gdy dziecko zachoruje i konieczne jest podanie antybiotyku. Nie każdy wie, że preparaty te warto stosować nie tylko w czasie infekcji, ponieważ są one specjalnie przygotowane, aby dostarczać maluchowi niezbędne dla zdrowia kultury bakterii. Żeby produkt mógł zostać zakwalifikowany jako probiotyk musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim mikroorganizmy muszą mieć zdolność “przeszczepiania się” do komórek jelit, czyli do kolonizowania układu pokarmowego człowieka. Ponadto probiotyki:

  • muszą być odporne na pH soków żołądkowych,
  • nie mogą wydzielać toksyn, które mogłyby negatywnie działać na organizm człowieka,
  • mikroorganizmy znajdujące się w probiotykach muszą być zidentyfikowane - konieczne jest ścisłe określenie szczepu, gatunku i rodzaju, co jest możliwe dzięki rozwojowi nowoczesnych metod genetycznych,
  • muszą być odporne na działanie żółci,
  • muszą cechować się właściwościami stojącymi w opozycji do bakterii patogennych, które znajdują się w układzie pokarmowym.

Dlaczego warto stosować probiotyki dla dzieci?

Układ pokarmowy i jelita nie są jałowe, znajdują się w nich naturalne bakterie, które są potrzebne. W przypadku antybiotykoterapii dochodzi do ich wyniszczenia, ponieważ leki nie potrafią identyfikować tzw. “dobrych bakterii” i drobnoustrojów chorobotwórczych - niszczą wszystkie. Stąd tak ważne jest, aby pomóc organizmowi jak najszybciej zregenerować i odbudować florę bakteryjną. Probiotyki, szczególnie w przypadku dzieci, warto włączyć do diety w zasadzie na stałe, bo młody, ciekawy świata człowiek każdego dnia narażony jest na kontakt z bakteriami, które mogą niszczyć obecne w jelitach kultury bakterii i przyczyniać się do rozwoju choroby.

W jaki sposób probiotyki wpływają na mikroflorę jelitową dziecka?

Najważniejszym zadaniem probiotyków dla dzieci jest dostarczanie odpowiednio dobranych kultur bakterii, których celem jest uzupełnianie naturalnej flory bakteryjnej jelit. Z racji tego, że znajdujące się w preparatach mikroorganizmy są odporne na działanie kwasów żołądkowych i żółci, trafiają do jelit, gdzie łatwo kolonizują się, tym samym wspierając funkcjonowanie układu odpornościowego. Mają doskonały wpływ na zdrowie dziecka nie tylko w czasie antybiotykoterapii.