Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru łóżka do sypialni jest istotny, ponieważ wpływa na komfort snu i funkcjonalność przestrzeni. Zależy jest od wielu czynników - indywidualnych preferencji, stylu wystroju wnętrza czy dostępnej przestrzeni i budżetu. Sprawdź, które kwestie warto rozważyć podczas wyboru łóżka do sypialni.

Idealny rozmiar łóżka do sypialni

Zanim zdecydujesz się na konkretnym model łóżka warto odpowiednio dobrać jego rozmiar do posiadanej przestrzeni. Zmierz dokładnie sypialnię, aby określić, ile miejsca masz do dyspozycji. Uwzględnij także inne meble i elementy wystroju wnętrza. Musisz mieć swobodny dostęp do łóżka min. 50 cm. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń w sypialni, rozważ łóżko z dodatkową funkcjonalnością, taką jak pojemniki na pościel lub wbudowane szuflady. Zastanów się, ile osób będzie spać na łóżku. Łóżka jednoosobowe sprawdzą się tylko wówczas, gdy śpi się na nich samotnie. Standardowe rozmiary takich łóżek to 90x200 cm. Jeśli dzielisz łóżko z partnerem, zastanów się nad łóżkiem dwuosobowym. Jeśli wybierasz łóżko dla pary, musi być ono na tyle szerokie, aby zapewnić komfortową przestrzeń snu dla obojga. Standardowe łóżko dwuosobowe ma szerokość 160 cm lub 180 cm, ale jeśli masz wystarczająco dużo miejsca i lubisz przestrzeń, możesz rozważyć łóżko nawet o szerokości 200 cm. Oprócz szerokości, zwróć uwagę na to, jak rozmiar łóżka będzie pasował do ogólnej estetyki i układu sypialni.

Styl i design łóżka

Upewnij się, że łóżko będzie pasować do stylu wystroju wnętrza sypialni. Możesz wybierać spośród różnych stylów, takich jak nowoczesny, klasyczny, rustykalny, skandynawski, itp. Łóżko w stylu rustykalnym odznacza się z naturalnymi, wiejskimi elementami oraz surowymi materiałami. Drewniane łóżko jest idealnym wyborem do sypialni w stylu rustykalnym. Do sypialni wybierz łóżko z naturalnego drewna o ciepłym kolorze, takie jak sosna, dąb, czy buk. Możesz także zdecydować się na łóżko z widoczną teksturą drewna. W rustykalnej przestrzeni dobrze prezentują się łóżka metalowe. Stelaż z elementami z kutej stali lub żelaza może dodać charakteru sypialni podkreślając jej urok. Szczególnie dobrze wyglądają łóżka z ozdobnymi metalowymi rurkami czy wzorami. 

Z kolei łóżko do sypialni w stylu skandynawskim powinno być proste, funkcjonalne i estetycznie wyglądające. Styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi kolorami, naturalnymi materiałami i minimalistycznym wzornictwem. Możesz rozważyć łóżko z dodatkową funkcjonalnością, taką jak szuflady na pościel lub wbudowane półki. Jeśli chcesz stworzyć sypialnię w stylu glamour, to najlepszym wyborem będzie eleganckie i luksusowe łóżko tapicerowane. Styl glamour charakteryzuje się przepychem, błyszczącymi detalami i elegancją, łóżka tapicerowane z ozdobnymi, dużymi zagłówkami świetnie uzupełnią sypialnię w tym stylu.

Wybór odpowiedniego materaca

Sam stelaż łóżka to nie wszystko - istotny jest również materac. Materace występują w różnych stopniach twardości, od miękkich po bardzo twarde. Wybierz twardość, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom. Musisz też dokonać wyboru wśród różnych rodzajów materacy. Dostępne są materace: sprężynowe, piankowe, lateksowe, żelowe czy hybrydowe. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy. Na przykład, materace piankowe dostosowują się do kształtu ciała, podczas gdy materace sprężynowe oferują większą wsparcie. Wybierając materac, pamiętaj, że jest to inwestycja w zdrowy sen i ogólny komfort. Staraj się wybrać taki produkt do łóżka, który będzie  najlepiej odpowiadał Twoim osobistym potrzebom i preferencjom, a niekoniecznie ten, który jest najdroższy lub najbardziej popularny.

Dodatkowe funkcjonalności łóżka

Łóżko do sypialni może mieć różne funkcjonalności, które pomogą zwiększyć jego komfort i użyteczność. Wiele łóżek ma wbudowane schowki lub szuflady, które pomagają w utrzymaniu porządku w sypialni i efektywnym przechowywaniu pościeli, koców, poduszek i innych tekstyliów. Warte uwagi się łóżko z pułkami na książki. To doskonały wybór dla miłośników czytania, ponieważ pozwala na przechowywanie książek w łatwo dostępnym miejscu. To doskonałe rozwiązanie, jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania w sypialni. Pamiętaj że zawsze w razie potrzeby możesz zdecydować się na organizery pod materacem. Specjalne torby lub kieszenie, które można umieścić pod łóżkiem są doskonałe do przechowywania drobnych przedmiotów, takich jak pościel czy magazyny. Niektóre modele są wyposażone w regulację wysokości, co pozwala dostosować poziom łóżka do własnych preferencji. Możesz podnosić lub obniżać zagłówek lub nogi łóżka.

 

#materiałsponsorowany